ماتریس های کسب و کار فراوانی وجود دارد که کسب و کارها برای پیشرفت و موفقیت خود به آن ها نیاز دارند. در واقع تمامی کسب وکارها دوره های مختلفی را در چرخه عمر خود طی می کنند اما برای آن که به موفقیت و هدف خود دست یابند باید از ماتریس هایی استفاده نمایند که ماتریس آنسوف بهترین گزینه در این زمینه است. اگر می خواهید با استراتژی ها و تکنیک های ماتریس آنسوف بیشتر آشنا شوید تا پایان با ما همراه باشید.

تعریف ماتریس آنسوف

استراتژی ماتریس آنسوف امروزه توسط مدیران و صاحبان کسب و کارهای بسیاری برای رشد و توسعه حوزه فعالیت شان مورد استفاده قرار می گیرد. اما سوالی که در ذهن بسیاری از کاربران شکل می گیرد این است که واقعا این ماتریس چیست و چگونه عمل می کند که موجب تحول کسب و کارها خواهد شد؟ در پاسخ به این سوال باید گفت ماتریس آنسوف در سال 1957 برای نخستین بار به چاپ رسید. در واقع ماتریس آنسوف یک ابزار برنامه ریزی استراتژیک می باشد که به منظور کمک به سازمان ها در جهت برآورد ریسک اجرا یک استراتژی خاص توسط آنسوف ابداع و مطرح گردید.

این ابزار با استفاده از چهار روشی که ارائه نموده کمک می کند که کسب و کارها به ریسک هایی که بر سر مسیرشان وجود دارد پی ببرند و شغل خود را به بهترین شکل ممکن مدیریت نمایند. چهار اصلی که ماتریس آنسوف بر اساس آن بنا شده شامل تغییر صنعت، آموزش دوباره، توسعه تخصص فعلی و همچنین توسعه مهارت های کاربردی دیگر می باشد.

چگونه می توان از تکنیک های ماتریس آنسوف استفاده نمود؟

استفاده از تکنیک های ماتریس آنسوف بسیار ساده است فقط کافی است که کسب و کارها به این مراحل توجه نمایند و آن ها را رعایت کنند.

لیست نمودن گزینه های خود

برای استفاده از این ماتریس باید ابتدا تمامی گزینه های شغلی مورد نظرتان را لیست نمایید و بعد به صورت PEST تحلیل کنید تا اطمینان حاصل نمایید تمامی گزینه ها به طور کامل بررسی شده اند و به همه گزینه ها فکر شده است.

استراتژی ماتریس آنسوف,تکنیک های ماتریس آنسوف,ماتریس های کسب و کار.,

دانلود کاربرگ مربوط به ابزار ماتریس آنسوف

برای استفاده از استراتژی ماتریس آنسوف باید ابتدا از طریق لینک های موجود در اینترنت کاربرگ ماتریس آنسوف را دانلود نمایید تا بتوانید با توجه به شغل تان گزینه های مد نظر را ترسیم نمایید.

تحلیل خطرات و کاهش آن ها

پس از ترسیم ماتریس تمامی گزینه های آن را به دقت مورد بررسی قرار دهید تا متوجه شوید که کدام یک امن تر و کدام یک دارای خطر بیشتری می باشد. گزینه هایی که احساس می کنید احتمال خطر آن ها بیشتر است سعی کنید تمامی خطرهای احتمالی آن را با یک تحلیل صحیح تعیین نمایید.

با مشخص شدن خطرات باید یک برنامه ریزی فوری طراحی کنید که بتوانید در هنگام رویایی با این خطرات احتمالی آن ها را به بهترین شکل ممکن مدیریت نمایید. پس از طی این مراحل بار دیگر گزینه ها را مورد بررسی قرار دهید تا متوجه شوید کدام گزینه ها از جذابیت بیشتری برخوردار هستند و ارزش سرمایه گذاری و اجرا کردن را دارند. به این ترتیب بهتر می توانید به مدیریت شغل و حرفه خود بپردازید و به رشد و پیشرفت دست یابید.

گاهی اوقات افراد نمی توانند وزن دهی خطر در مقابل پاداش را به خوبی انجام دهند، این افراد می توانند به منظور تحلیل بهتر از ابزارهایی مثل درخت تصمیم گیری، ماتریس تحلیل تصمیم گیری و … استفاده نمایند.

استراتژی ماتریس آنسوف,تکنیک های ماتریس آنسوف,ماتریس های کسب و کار.,

استراتژی های ماتریس آنسوف

استراتژی ماتریس آنسوف دارای 4 فاکتور محصولات فعلی، محصولات جدید، بازار فعلی و بازار جدید می باشد و استراتژی های آن نیز به شرح زیر است.

نفوذ در بازار

منظور از این استراتژی تمرکز نمودن بر افزایش سهم در بازار می باشد. زیرا هدف اصلی همان افزایش فروش است و باید بازار هدف را همان بازار فعلی قرار داد. برای این منظور می توان از تبلیغات، طرح های تخفیف و تشویق استفاده نمود.

توسعه بازار

توسعه بازار به معنی بالا بردن فروش در بازار فعلی می باشد. در واقع کسب و کارهایی موفق خواهند شد که بتوانند از طریق تحلیل تقاضا به ارائه محصولات خود در بازار جدید بپردازند. برای رسیدن به این هدف مدیران باید به شناخت نیاز مشتریان و تحلیل بازار هدف بپردازند.

توسعه محصول

کسب و کارهایی که می خواهند توسعه یابند و رشد قابل توجه ای  داشته باشند باید همواره به فکر ارائه محصولات جدید در بازار باشند، زیرا بازار پس از مدتی از محصولات قبلی اشباع خواهند شد. بنابراین با تولید و ارائه محصول جدید است که می توانند کسب و کار خود را توسعه دهند.

استراتژی تنوع

یکی دیگر از تکنیک های ماتریس آنسوف اصل تنوع است. در واقع منظور از تنوع ارائه محصولات جدید در بازار جدید می باشد. این تکنیک با ریسک بسیار بالایی همراه است و توان مالی بسیار قوی می خواهد به همین دلیل کسب و کارها به عنوان آخرین مرحله و راه حل به سراغ آن می روند. پیش از استفاده از این تکنیک حتما نیاز است که شرایط بازار و تقاضا و نیاز مخاطبان مورد تحلیل و بررسی قرار گیرد تا با کم ترین ریسک و خطا ممکن همراه باشد.