آیا از آسیب های نشستن زیاد روی صندلی چیزی می دانید؟ اگر از آسیب های نشستن بر روی صندلی آگاهی ندارید، حتما پیشنهاد می کنیم تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.ما در این مقاله عوارض زیاد نشستن پشت میز  را به طور کامل، بررسی کرده ایم.

صندلی، اشیای است که در منزل، محل کار و… یافت می شود و نقش بسزایی در زندگی ما دارد. صندلی در ظاهر بسیار مفید است و به سادگی می توانیم از روی آن بلند شویم، اما در باطن، بسیار بدن مضر می باشد؛ به گونه ای که اگر از ضررهای آن آگاه شویم، هیچ وقت در تمام عمر، از آن استفاده نمی کنیم.

چرا صندلی برای بدن مضر است؟

صندلی ها انواع مختلفی دارند؛ اما ضررهای نشستن طولانی مدت، پشت همه انواع صندلی ها آسیب های یکسانی دارند. همچنین اگر جزو افرادی هستید که طولانی مدت پشت میز می نشینند، قطعا به یک مراقبت ویژه نیاز دارید. میزو صندلی ها به دلیل این که خشک و ثامت هستند و نمی توانند مطابق فرم و بدن انسان شکل بگیرند، باعث می شوند که ما با استفاده مکرر از آن ها، به بیماری هایی دچار شویم و حتی فرم بدنمان تغییر کند.

البته شاید با خود فکر کنید که صندلی ها جنس های متفاوتی دارند و همه آن ها مضر نیستند؛ اما باید در جوابتان بگوییم که حتی صندلی هایی که پشت کمر آن ها چرمی است، به مرور می توانند باعث شوند مهره کمر جابه جا شود یا استخوان های پایین تنه، دچار مشکل شود.

ضرر های نشستن طولانی مدت,عوارض زیاد نشستن پشت میز,عوارض نشستن پشت میز,

بیماری هایی که در اثر زیاد نشستن به وجود می آید

واریس

بیماری واریس که مربوط به رگ ها است، معمولا در همه جای بدن به وجود می آید اما اغلب در دست و پا شایع می باشد. واریس ممکن است که یکی از عوارض زیاد نشستن پشت میز باشد یا حتی در افرادی که در طول روز زیاد از پاهای خود استفاده می کنند به وجود آید. این بیماری رگ های ورم کرده و گره خورده به رنگ بنفش است که هرچه رگ ها بزرگ تر شوند، درد آن بیشتر می شود و در اوایل خود را به شکل مویرگ های نازک بنفش نشان می دهد.

این رگ ها به دلیل این که خون رسانی کافی دریافت نمی کنند، بزرگ می شوند و در هم گره می خورند. البته اوایل که رگ ها به  شگل مویرگی هستند، اصلا درد ندارند اما بعد که بزرگ تر می شوند، درد بیشتری هم به همراه دارند. همچنین باید برای درمان کردن این بیماری، عمل کنید یا از جراحی های جدید که لیزری هستند، استفاده کنید.

نکته: این بیماری ممکن است حتی بعد از عمل کردن هم به وجود بیاید پس مراقب باشید و زیاد بر روی صندلی ثامت نباشید.

ضعیف شدن عضلات

عضلات مانند کودکی هستند که شما هر روز باید به آن ها رسیدگی کنید و مراقب آن ها باشید. تنبلی عضلات یکی دیگر از عوارض زیاد نشستن پشت میز است که اگر به آن توجه نکنید، امکان دارد که به فلجی هم تبدیل شود. مثلا تصور کنید که یک تکه گوشت را برای مدت طولانی درون ظرفی قرار می دهید و اصلا به او توجه نمی کنید، قطعا پس از مدتی، گوشت از بین می رود و فاسد می شود. عضلات بدن هم گوشت هستند که باید به آن ها ورزش دهیم تا کم کار نشوند. نشستن طولانی مدت، می تواند باعث شود که عضله ها ضعیف شوند و اگر بخواهیم از جا بلند شویم، بدن ما به لرزه می افتد.

کیست مویی

به وجود آمدن کیست مویی، یکی دیگر از بدترین و دردناک ترین عوارض زیاد نشستن پشت میز و استفاده کردن مداوم از صندلی است. کیست مویی یک غده است که در قسمت مقعد به وجود می آید و با برگشت مو به داخل غده، باعث می شود که عفونت کند و مشکلات جدی تری برای بدن درست کند. این بیماری فقط با عمل کردن بهبود می یابد اما اگر بخواهید استفاده مکرر از میز و صندلی را ادامه دهید، قطعا باز به کیست مویی دچار می شوید.

آسیب به مهره های کمر

مهره های کمر، نقش زیادی در راه رفتن و نشستن دارند. البته نشستن نامناسب هم روی صندلی، می تواند به مهره های کمر آسیب بزند. همچنین مهره ها در زمان نشستن، بیشترین فشار را دارند و اگر این نشستن مداوم و در ساعت های طولانی باشد، قطعا مهره های کمر شما جا به جا می شود که مشکلات جدی تری را به همراه دارد. اگر می خواهید به مشکلات نخاعی دچار نشوید، حتما به طرز نشستن و ساعاتی که پشت میز هستید دقت کنید؛ زیرا مشکلات نخاعی یکی دیگر از دردناک ترین عوارض نشستن پشت میز است.

نشستن زیاد روی صندلی,ضرر های نشستن طولانی مدت,عوارض زیاد نشستن پشت میز,

راه کارهایی برای جلوگیری از به وجود آمدن بیماری ها

برای این که به بیماری های بالا دچار نشوید، کافی است که نکات زیر را رعایت کنید؛

حتما بالشتک هایی تهیه کنید و در زیر پا و کمرتان بگذارید تا خشکی صندلی شما را آزار ندهد.

اگر اصلا از پشت میز بلند نمی شوید، سعی کنید حدود ۱۰ دقیقه از پشت میز بلند شوید و حرکات کششی انجام دهید یا دور اتاق یا محیطی که در اختیار دارید، قدم بزنید.

سعی کنید تا جایی که امکان دارد، اصول صحیح نشستن را رعایت کنید و اگر این کار برای شما دشوار است، از زیر پایی ها و گردنی های مخصوص استفاده کنید تا خسته نشوید.

حتما فاصله صندلی با میز را درست تنظیم کنید. میز نه خیلی بلند باشد و نه صندلی خیلی کوتاه؛ حتما هر دو در فواصل استاندار قرار بگیرند.