مدیریت مالی شخصی به دانش مدیریت پول گفته می شود و تمامی تصمیم های مالی در مورد کنترل بودجه و پس انداز و … را در بر خواهد گرفت. برنامه ریزی برای مدیریت مالی شخصی به طور کلی شامل: پیش بینی نیازها، تحلیل وضعیت مالی، اجرای برنامه هایی برای پوشش دادن نیازها و … می شود. مدیریت مالی شخصی می تواند یکی از بهترین راه های ممکن برای بودجه بندی باشد. در این مقاله قصد داریم راهکارهای مختلفی را برای مدیریت مالی در اختیار شما قرار دهیم.

مدیریت مالی با بودجه بندی حرفه ای

هدف از بودجه بندی این می باشد که بتوانید بر روی مخارج خود کنترل داشته باشید. برای شروع بودجه بندی باید یک دید کلی از وضعیت کنونی خود داشته باشید. مدیریت مالی شخصی شامل کنترل هزینه ها خواهد شد، یعنی تراکنش های مالی خود را باید در طول یک ماه ثبت نمایید. تا بتوانید الگوی خاصی را به دست آورید. از کارهایی که می توانید انجام دهید این می باشد که کارت های بانکی را در منزل قرار دهید و به اندازه نیاز پول نقد را با خود حمل کنید. یا اینکه کارت پولی را با خود به همراه ببرید که به اندازه نیاز شما پول داشته باشد.

هر روز تراکنش های مالی که داشته اید را بررسی نمایید و به آن ها فکر کنید تا بتوانید مشکلات خود را شناسایی نمایید. هزینه های ضروری نیازهای اصلی شما را شامل می شوند، مثل اجاره خانه، مواد خوراکی، وام مسکن و …. که باید بتوانید بر اساس آن ها بودجه خود را تنظیم نمایید.  بخشی دیگر از هزینه ها در زندگی وجود دارد که خواسته های شما را شامل می شود مثل: رستوران، سفر، پوشاک و … که باید کمتر از یک سوم از درآمد خود را به آن اختصاص دهید. با توجه به این هزینه ها می توانید مدیریت مالی را به خوبی کنترل نمایید.

آموزش مدیریت مالی,مدیریت مالی,مدیریت مالی چیست,

انگیزه مالی

شما برای اینکه بتوانید عادت های خود را تغییر دهید به انگیزه هایی جدید نیاز دارید به همین علت با در اختیار داشتن تابلوی چشم انداز مالی می توانید مطلوب تر در مسیر خود حرکت نمایید. برای اهداف مالی خود باید علاوه بر جملات از اعداد و روزها هم استفاده نمایید، به نحوی که بتوانید با گفتن آن ها کاری را که می خواهید انجام دهید. به عنوان مثال قصد دارید چه مقدار از درآمد خود را پس انداز نمایید و چه روزی در ماه این کار را انجام می دهید؟

مدیریت مالی شخصی را می توان بر روی اهداف کوتاه مدت هم متمرکز کرد. همان طور که متوجه هستید ممکن است اهداف دورتر کمی خسته کننده باشند و از زمان تحقق یافتن آن ها اطمینان کمتری داشته باشیم، بنابراین در وسط راه تسلیم خواهیم شد. در نتیجه باید علاوه بر تمرکز بر روی هدف های مالی بلند مدت، اهداف کوتاه مدتی را هم در نظر داشته باشیم  به عنوان مثال مقداری از درآمد خود را در طول هفته پس انداز نماییم تا بتوانیم بعد از 6 ماه به یک مسافرت مناسب برویم. اهداف مالی کوتاه مدت بسیار لذت بخش خواهد بود و انگیزه را برای به تحقق رساندن اهداف ایجاد می کند.

بدهی و قسط ها

برای اینکه بتوانید بر روی درآمد خود کنترل داشته باشید باید فکری برای بدهی های خود هم داشته باشید. اگر بدهی های زیادی دارید پرداخت بدهی های کوچک می تواند به شما روحیه ببخشد در نهایت می توانید راحت تر بدهی های بزرگ تر خود را پرداخت نمایید. قبل از اینکه به فکر وام گرفتن بیفتید باید باز پرداخت آن را هم در نظر بگیرید.  برای اینکه بتوانید از پس  مدیریت مالی هزینه های موجود در زندگی برآیید باید مقداری از هزینه های غیر ضروری را در نظر بگیرید تا در صورت بروز بعضی از مشکلات بتوانید  برای پرداخت وام های خود اقدام نمایید.

مدیریت مالی شخصی,آموزش مدیریت مالی,مدیریت مالی,

خرید هوشمندانه

در خصوص مدیرت مالی آموزش هایی قرار داده می شود که می توان هر کدام را به طور جدا گانه بیان کرد.  کار بسیار راحتی است اگر به آن دقت داشته باشید به راحتی می توانید بر روی درآمد خود کنترل داشته باشید. مساحبه هزینه ها یکی از روش هایی می باشد که شما می توانید از آن بهره ببرید. به عنوان مثال شما لباسی را طبق مد روز انتخاب کرده اید که 20 هزار تومان قیمت دارد و از طرفی هم لباس های ساده  و کلاسیک دیگری را ب قیمت 30 هزار تومان مشاهده کرده اید.

در نگاه اول ممکن است لباس ارزان قیمت را خریداری نمایید و به کیفیت آن توجه نداشته باشید، بنابراین شما باید دقت داشته باشید، که این لباس ارزان قیمت را می توانید برای مدت بسیار کمی استفاده نمایید، در نهایت دوباره به خرید لباس روی خواهید آورد، اما اگر بتوانید لباسی را تهیه کنید که از کیفیت خوبی برخوردار باشد می توانید بدون اینکه دوباره هزینه ای را پرداخت نمایید برای چندین بار از لباس خود استفاده نمایید.