تحلیلگر مالی یک فرد متخصص و با تجربه در زمینه امور مربوط به بازارهای مالی، سرمایه گذاری، اشخاص حقیقی و حقوقی می باشد. راهکارهایی که این افراد ارائه می دهند می تواند  موفقیت کسب و کارها و پیشرفتشان بسیار تاثیرگذار باشد. به همین دلیل تحلیلگری مالی یک از حساس ترین و مهم ترین شغل ها در جامعه است که هر فردی نمی تواند در آن موفق شود و نیاز به یک سری خصوصیات فردی و دانش دارد. اگر می خواهید با تحلیگر و شرایط آن بیشتر آشنا شوید پس تا پایان با ما همراه باشید.

تحلیلگر مالی کیست؟

تحلیلگرهای مالی افرادی هستند که با هدف کمک به شرکت ها و صنایع، پیگیری روند بازار ، توسعه بودجه و … اقدام  به جمع آوری و تجزیه و تحلیل فعالیت ها و داده های مالی می کنند. این افراد سعی می کنند با تجزیه و تحلیل تمامی هزینه ها، منابع مالی موجود و .. بهترین پیش بینی ها وزمان بندی ها را  جهت سود آوری و سرمایه گذاری مناسب تعیین نمایند. این شغل از جدید ترین فرصت های شغلی در ایران می باشد که آینده درخشانی دارد و برای افرادی که به این مسائل علاقمند هستند می تواند یک انتخاب بسیار مناسب باشد.

تحصیلات مورد نیاز جهت شغل تحلیلگری مالی

در میان تمامی رشته های دانشگاهی فارغ التحصیلان کارشناسی رشته های  اقتصاد، حسابداری، مدیریت مالی و مدیریت بازرگانی به دلیل واحدهایی که پاس می کنند و دانش و اطلاعات پایه ای مناسبی که دارند می توانند گزینه های مناسبی به مشغول به کار شدن در این حوزه باشند.  قطعا افرادی که در هر یک از این رشته دوره کارشناسی ارشد را گذرانده باشند دارای تخصص بیشتری هستند و بهترین می توانند مسائل مالی را تجزیه و تحلیل نمایند. علاوه بر این می توانند در دوره های تحلیل گر بازارهای مالی حضور یابند تا با ابزارهای مالی و سرمایه گذاری در این بازار بیشتر آشنا شوند. برترین مدرکی که افراد علاقمند به شغل تحلیلگر مالی می توانند داشته باشند مدرک بین المللی  CFA  است و از افراد دارای این مدرک به عنوان تحلیلگر خبره مالی و سرمایه گذاری در سطح بین المللی یاد می کنند و قطعا دستمزد بیشتری خواهند داشت.

بهترین تحلیلگر مالی,تحلیلگر سرمایه,تحلیلگر مالی,

مهارت های مورد نیاز تحلیل گران مالی

یک تحلیلگر مالی و سرمایه گذاری برای آنکه بتواند در حوزه کاری خود جز افراد موفق و حرفه ای باشد نیاز است که حتما مهارت های زیر را داشته باشد.

مهارت ارتباطی

مهارت حل مسئله

مهارت تجزیه و تحلیل

مهارت تصمیم سازی

مهارت نگارشی جهت ارائه بهترین گزارشات مکتوب به کارفرمایان

مهارت های گفتاری و ارائه نتایج و مطالب جدید

برخورداری از مهارت در فناوری ارتباطات و اطلاعات به منظور به کارگیری بهتر ابزارهای نرم افزای موجب و ارائه بهترین راهکارها

حوزه های کاری تحلیگران مالی

حوزه های کاری این شغل از تنوع بالایی برخوردار هستند و افراد و سازمان هایی که می توانند مشتریان شما باشند شامل شرکت ها، کارگزاری های بورس، سرمایه گذاران، شرکت های سرمایه گذاری، بانک ها و ….. است. معمولا این افراد برای سرمایه گذاری جدید و یا توسعه کسب و کار خود نیاز به تحلیل و بررسی منابع مالی و ارائه پیشنهادات کارآمد خواهند داشت به همین دلیل به تحلیگر مالی و سرمایه گذاری رجوع می کردند. تحلیلگران مالی معمولا بازارهای بورس و سهام و عرضه، طلا، نفت، مسکن و سایر منابع مالی را مورد تجزیه و تحلیل و ارزیابی قرار می دهند.

تحلیلگر مالی کیست,تحلیلگر مالی و سرمایه گذاری,بهترین تحلیلگر مالی,

شرایط و محیط کاری تحلیلگران مالی

محل کار تحلیلگران مالی معمولا دفتر کار خود، ادارات و شرکت های می باشد و با توجه به این که باید نتایج تحلیل و بررسی خود را در زمان معینی تحویل دهند بنابراین دارای مدت زمان کاری مشخصی نیستند و برخی مواقع به شدت فشرده کار می کنند. این افراد دارای مسئولیت های فراوانی در حوزه کاری خود هستند که از جمله مهم ترین آن ها می توان به ارزیابی داده های جاری و گذشته، مطالعه و تحلیل روند بازارهای مالی، تجزیه و تحلیل و بررسی صورت های مالی شرکت ها و ادارات و هزینه ها و میزان خرید و فروش و هزینه و خسارت ها، ارائه گزارشات مکتوب، ارائه بهترین پیشنهادات و راهنمایی ها به سرمایه گذاران و … اشاره نمود.

شخصیت شناسی تحلیل گران مالی

شغل تحلیلگر مالی همانند هر شغل دیگری به دلیل شرایط کاری و ویژگی هایی که دارد برای برخی از افراد با خصوصیات شخصیتی خاص و تیپ های شخصیتی مانند ENTJ،INTJ،  ESTP، INTP می تواند انتخاب بهتری باشد و این گروه از افراد قطعا می توانند ارتباط بیشتری با این شغل برقرار نمایند، بنابراین در حوزه کاری خود از موفقیت و پیشرفت بیشتری برخوردار خواهند بود. البته همانطور که مشاهده می کنید در تمامی مشاغل افرادی با تیپ های شخصیتی مختلف در کنار یکدیگر کار می کنند و بسیار موفق هستند. بنابراین برخورد و عکس العمل افراد با خصوصیات و تیپ ها شخصیتی یکسان نیز می تواند تا حدودی متفاوت باشد و افراد مختلف می توانند با تلاش و پشتکار در هرحوزه کاری موفق شوند.