آیا بودجه دولت بر بورس تاثیر دارد؟

در این مطلب قصد داریم شما را با موضوع تاثیر بودجه دولت بر بورس، تغییرات قیمت، و نرخ سهام صنایع بورسی آشنا کنیم. پس اگر بله تازگی وارد بازار بورس شدید و به عنوان فردی تازه کار در زمینه بورس شناخته می شوید، به هیچ عنوان این مطلب مفید و پر کاربرد را از دست ندهید.

بازار بورس و اوراق بهادار تهران و ایران در سال ۱۳۴۱ راه اندازی و تأسیس شد و از سال ۱۳۹۰ تا کنون رونق بسیاری گرفته و سرمایه گذاران و سهام داران زیادی به قصد خرید و فروش، معامله و کسب درآمد وارد این بازار می شوند اما جالب است بدانید که میزان درآمد و سود دریافتی سهام داران  و سرمایه گذاران به تغییرات و نوسانات نرخ سهام در بازار بورس بستگی دارد. برای مثال فرض کنید که شما سهام شرکت فولاد خراسان ایران خریداری کردید در صبح روز جمعه نرخ این سهام افزایش پیدا می کنند و شما بخشی از این سهم را به فروش می رسانید و بسیار سود می کنید.

اما در عصر همان روز متوجه می شوید که قیمت این سهام کاهش می یابد و در نتیجه بسیار ضرر می کنید. اما بخش اعظمی از تغییرات و نوسانات در بازار بورس مربوط به بودجه دولت و تاثیرات آن بر صنایع بورسی می باشد. این بودجه بر مواردی از جمله نرخ سهام، صنایع بورسی و سود و زیان سرمایه گذاران و سهام داران تاثیر بسیاری می گذارد در ادامه مطلب با ما همراه باشید تا شما را با موضوع تاثیر بودجه دولت بر بورس آشنا کنیم.

تاثیر بودجه بر بورس,تاثیر بودجه دولت بر بورس,تاثیر کسری بودجه بر بورس,

تأثیر بودجه دولت بر بورس

وظیفه تهیه و تنظیم بودجه دولت هر ساله بر عهده سازمان برنامه و بودجه کشوری می باشد. لایحه بودجه سالانه کل کشور در ابتدا باید توسط دولت و وزارت خانه ها حداکثر تا ۱۵ آذر به دست مجلس شورای اسلامی برسد  سپس هنگامی که لایحه به مجلس شورای اسلامی ارسال شد، نمایندگان لایحه را مورد بررسی قرار می دهند و پر صورت نیاز بر روی آن تغییراتی را اعمال می کنند در مرحله بعد لایحه به دست شورای نگهبان می رسد و این شورا نتیجه تائید لایحه را به دولت اعلام می کند در لایحه بودجه دولت بخش های مختلفی وجود دارد که باعث تغییرات و نوساناتی در نرخ سهام و بورس می شود. برخی از این مورد تاثیر گذار عبارتند از:

 • تعیین تعرفه کالا های وارد شده به کشور
 • میزان بودجه اختصاص یافته به بخش مهندس، عمران و آبادانی
 • تعیین مالیات بر ارزش افزوده
 • در نظر گرفتن و تولید طرح هایی جهت تشویق بازرگانان و صادر کنندگان

تاثیر بودجه دولت بر بورس شامل تمامی موارد متن بالا می شود  این موارد ممکن است باعث افزایش سود شرکت های بورسی و فرا بورسی و یا ممکن است کاهش سود و ایجاد ضرر و زیان برای شرکت های بورسی و افراد فعال در بورس شود.

بودجه دولت معمولا توسط فروش منابع طبیعی مانند نفت و گاز، دریافت مالیات از شهروندان و واگذار کردن شرکت های دولتی تامین می شود اما اگر به تازگی وارد بازار بورس شدید و فردی تازه کار در بورس هستید، حتما این سوال ذهن شما را درگیر کرده که بودجه تعیین شده توسط دولت چه تاثیری بر نرخ و قیمت سهام، بورس و صنایع بورسی می گذارد؟

برای یافتن پاسخ این سوال در ادامه متن با ما همراه باشید تا شما را با موضوع تاثیر بودجه بر بورس و میزان تغییرات نرخ سهام و صنایع بورسی آشنا کنیم اما قبل از آن بهتر است با صنایع بورسی و انواع آن آشنا شوید.

تاثیر بودجه بر بورس,تاثیر بودجه دولت بر بورس,تاثیر کسری بودجه بر بورس,

انواع صنایع بورسی

 • خدمات فنی و مهندسی
 • شرکت های صنعتی
 • رایانه و فعالیت هایی در زمینه تکنولوژی
 • ساخت خودرو و قطعات
 • منابع طبیعی چون نفت و گاز
 • املاک و مستغلات
 • ساخت محصولات صنعتی
 • عمران و آبادانی شهر ها
 • استخراج معادن و صنایع فلزی
 1. حمل و نقل، انبار داری و ارتباطات

تمامی این موارد از انواع صنایع بورسی می باشد که البته اکثر سرمایه گذاران و سهام داران  فعالیت های خود را در این 2 منبع از صنایع بورسی انجام می دهند و میزان سرمایه گذاری در این دو منبع نسبت به دیگر منابع بیشتر است و  میزان بودجه دولت بر این دو منبع تاثیر بیشتری می گذارد.

تاثیر بودجه بر بورس,تاثیر بودجه دولت بر بورس,تاثیر کسری بودجه بر بورس,

تاثیر بودجه دولت بر صنایع بورسی

نفت و گاز

یکی از مواردی که همیشه در بودجه دولت تعیین می شود قیمت و نرخ فروش نفت است که دولت هر سال نرخ فروش نفت را به پالایشگاه ها اعلام می کند برای مثال گاز جزو منابع اصلی در زمینه پتروشیمی می باشد در نتیجه دولت بودجه ای را برای استخراج این منبع تعیین می کند که میزان این بودجه بر شرکت های بورسی فعال در زمینه گاز و نفت تاثیر بسیاری می گذارد.

علاوه بر آن شرکت هایی که کانه و محصولات فلزی استخراج و تولید می کنند باید 28 الی 30 درصد از سود خود را به خزانه دولت پرداخت کنند.

نرخ مالیات

یکی دیگر از مواردی که باعث تاثیر بودجه دولت بر بورس می شود نرخ مالیات است و میزان افزایش و کاهش سود و زیان شرکت ها به نرخ مالیات وابسته است همچنین یکی دیگر از موارد تاثیر بودجه بر بورس، میزان تورم می باشد.