اگر فرد شاغلی هستید، حتما نام رزومه کاری را شنیده اید که برخی ها از مشاغل مانند شرکت ها بسیار بر روی آن تاکید می کنند. مثلا تصور کنید که به دنبال شغل مناسب هستید و در رزومه خود، موارد بی ربطی مانند تعداد فرزندان خانواده، شغل پدر و… را بنویسید؛ قطعا برای استخدام که شما را قبول نمی کنند هیچ؛ شما را جزو افراد کم تجربه هم حساب می کنند. زیرا هر کس در که در کار خود موفق باشد، به خوبی می داند که نوشتن یک رزومه کاری چقدر برای استخدام مهم و سرنوشت ساز است. همچنین اگر بلد نیستید که یک رزومه خوب بنویسید، حتما تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

رزومه کاری در اصل چیست؟

رزومه کاری یک برگ کاغذ است که برای استخدام شدن، آن را درست می کنید. این برگه باعث می شود که نیازی نباشد شما‌ مصاحبه های طولانی و استرس آور، را انجام دهید، با خواندن برگ رزومه شما و دیگران، هر فردی که بهتر بود را انتخاب می کنند و پس از تصمیم گیری، با آن ها برای مصاحبه نهایی تماس می گیرند.

در کل داشتن رزومه کاری می تواند نشان گر تجربه شما هم باشد، زیرا هر چه رزومه کاری شما پر تر باشد، صاحبان مشاغل متوجه حرفه ای بودن شما می شوند.

البته به یاد داشته باشید کا برای به دست آوردن رزومه، باید ابتدا در جاهایی مشغول به کار شوید و سپس نسبت به مکان ها و تجربیاتی که داشته اید، رزومه را بنویسید.

رزومه کاری,نکات مهم در نوشتن رزومه کاری,رزومه کاری,

نکات مهمی که حتما باید در رزومه کاری ثبت کنید

برای نوشتن یک رزومه کاری استاندارد، شما باید سعی کنید که نظر رئیس،  مکانی‌ که قصد دارید به آن جا رزومه بدهید را به‌ تحصیلا‌ت و تجربیات کار کردن خود، جلب کنید. زیرا هر کس که قصد استخدام کردن فردی را دارد، علاقه مند نیست بداند آن شخص چه ویژگی هایی در زندگی خصوصی دارد. برخی از نکاتی که حتما باید در رزومه خود بیاورید تا بتوانید استخدام شوید، عبارت اند از:

 تحصیلات

نوشتن تحصیلات یکی از مهم ترین مواردی است که به آن توجه می کنند. یعنی اگر شما تحصیلات خود را رزومه ذکر نکنید، قطعا از شما سوال می کنند که چرا تحصیلات را ذکر نکرده اید. پس حتما در نوشتن رزومه، با صداقت تحصیلات خود را بنویسید.

 رشته تحصیلی

یکی دیگر از نکات رزومه کاری، نوشتن رشته تحصیلی است که نشان می دهد شما برای چه کاری قصد استخدام شدن را دارید. مثلا اگر در رزومه رشته خود را ذکر نکنید، و برای مصاحبه کاری بروید، امکان دارد به جای استخدام شدن در شغل آرشیتکت،  برای منشی دفتر قبول شوید. اگر می خواهید که حرفه ای به نظر برسید، حتما رشته تحصیلی خود را در رزومه ذکر کنید.

درج کردن عکس

اگر قصد دارید که از همان ابتدا، نشان دهید چقدر در کار حرفه ای هستید، پس حتما عکس خود را بر روی رزومه درج کنید. اما به یاد داشته که با همان استایل و چهره عکس، که بر روی رزومه درج کرده اید، برای مصاحبه بروید. زیرا اگر بخواهید خیلی در پوشش وسواس خرج کنید، رئیس مجموعه با خود فکر می کند که قصد دارید خود را حرفه ای نشان دهید و این کار اصلا مناسب نیست.

سن

حتما در رزومه کاری، سن خود را ثبت کنید تا با توجه به سن شما تصمیم بگیرند. اگر سن خود را ننویسید، امکان دارد که همه شرایط شما را قبول کنند اما در آخر که متوجه سن شما می شوند، نتوانند با سن شما کنار بیایند. پس حتما سن خود را ثبت کنید تا با توجه به آن تصمیم بگیرند.

نکات مهم در نوشتن رزومه کاری,رزومه کاری,نکات مهم در نوشتن رزومه کاری,

چه نکاتی را نباید در رزومه ثبت کنید

برخی از نکات که ثبت کردن آن در رزومه کاری اصلا اهمیت ندارد و کسی به آن ها هم ایراد نمی‌گیرد، عبارت اند از؛

قد و وزن

اگر واقعا قصد دارید که قد و وزن خود را در رزومه بنویسید، اصلا این‌‌‌ کار را انجام ندهید. زیرا درج کردن قد و وزن برای یک شغل همانند طراح نقشه کشی، اصلا اهمیت ندارد و درج کردن آن در رزومه فقط باعث می شود که شما فردی بی تجربه نشان داده شوید.

وضعیت خانوادگی

اصلا برای کسی که قصد دارد فردی را استخدام کند، وضعیت خانوادگی آن‌ اهمیت ندارد و شما را نسبت به تعداد خواهر یا برادر استخدام نمی کند. پس اگر می خواهید که حتما استخدام شوید، این مورد را اصلا در رزومه خود ننویسید.

علایق و سلیقه ها

یکی دیگر از نکات مهم در نوشتن رزومه کاری، ثبت نکردن علایق و سلیقه های شخصی است. مثلا شما نمی توانید در رزومه کاری خود، بنویسید که چه میوه هایی را دوست دارید یا چه رنگ هایی را برای استایل انتخاب می کنید. زیرا آن ها، فقط به تجربیات و استعداد شما اهمیت می دهند نه سلیقه و علایق شخصی شما؛ مثلا اگر قصد دارید برای یک شرکت قطعات خودرو رزومه بنویسید؛ شما نمی توانید در رزومه بنویسید که میوه سیب را بیشتر از پرتغال دوست دارید؛ قطعا هرکسی که رزومه شما را مشاهده کند، با خود می اندیشد که شما فردی کاملا بی تجربه هستید و شما را اصلا استخدام نمی کند.

حقوق و مزایا

برای این که بتوانید به راحتی یک شغل مناسب را دریافت کنید، اصلا در رزومه کاری خود، برای حقوق نرخ تعیین نکنید؛ درست است که حقوق و مزایا مهم ترین موارد در کار هستند، اما آن را در رزومه ثبت نکنید و زمانی که برای مصاحبه رفتید، آن را بیان‌ کنید.