انتخاب اسم برند امروزه برای فروشگاه، موسسات، وبسایت، مرکز، شرکت، برند تجاری و… به عنوان یک امر مهم تلقی می شود. همانطور که می دانیم اسم یک برند از اولین چیزهایی است که توجه مشتری یا متقاضی را به خود جلب می کند و برندها معمولا  اسم هایی را که تکراری نباشد، مفهوم و یا معنای خاصی داشته باشد، زیبایی خاصی داشته باشد و… بیشتر می پسندند.  در این زمینه باید دقت بالایی را به کار گرفت زیرا انتخاب یک اسم درصورتی که بعدها از انتخاب آن پشیمان شوید دردسرهایی را ایجاد می کند. به همین خاطر بهتر است در این زمینه آشنایی و اطلاعات لازم را کسب کرد.

در واقع  ایجاد یک برند شروع یک راه و مسیر بزرگ می تواند باشد که برای طی کردن این مسیر نیاز به تلاش و پشتکار زیاد برای کنار زدن موانع و هر چه موفق تر شدن دارد. انتخاب اسم برند برای شروع حرکت در این مسیر بسیار قابل اهمیت است که برای پیدا کردن آن بهتر است فکر کنیم که چه  اسمی هر چه بهتر می تواند مشتری را علاقه مند به برند ما کند.

ویژگی هایی لازم برای انتخاب اسم برند

جذابیت و گیرایی لازم2.راحت بودن 3.مناسب با برند 4. داشتن معنا و مفهوم 5. متفاوت ومنحصر بفرد 4. قابل ثبت 5.آینده نگرانه 6.بصری 7.داشتن دامنه اینترنتی

انواع اسم برند

 1. اسامی تکرار شونده مانند: کوکا کولا، کیت کت، جلی بلی، اشی مشی، مزمز، چین چین
 2. اسامی توصیفی:یعنی توصیف کاری که آن را انجام می دهید در قالب یک اسم و یا به گونه ای مستقیم اشاره کردن به زمینه فعالیت، محصول یا اهداف برند. جنرال موتورز، شیرآوران، تراکتورسازی، نان آوران و…
 3. اسامی ابداعی: : اسمی که خود فرد با رعایت اصول نامگذاری برند مثل سادگی، روان بودن، موسیقی خوب و… خلق کرده است.  مانند: دیجیاتو، روزیاتو، لکسوز، تاید
 4. اسامی استعاره ای: اسم هایی که به داستان خاص، شخص، اسطوره های باستانی و مکان خاص اشاره دارند مانند Nike ، شکلات مرداس، بیمارستان فارابی
 5. اسامی اختصارِی مانند: شرکت کامپیوتریHP مخفف اسم موسس آن Hewlett و Packard است همچنین برند ایرانی شرکت اتکا(اداره تدارکات کارمندان ارتش)، شرکت مپنا(مدیریت پروژه های نیروگاهی ایران)
 6. اسامی مکان مانند: آب معدنی دماوند، لبنیات هراز
 7. اسامی مرکب: Facebook، Filker ،نامی نو، شوکوپارس، پارس خزر، لبنیران
 8. اسامی ریتمیک: نایسردایسر، یوتیوپ، کیت کت

انتخاب اسم برند,انواع اسم برند,چگونه یک نام برای برند انتخاب کنیم,

چگونه یک نام برای برند انتخاب کنیم؟

اول:مشخص کردن هویت بنیادین برند خود: در ابتدا و قبل از هر چیز باید از خود بپرسید شما چه نوع شرکتی هستید؟ اکنون در چه موقعیتی قرار دارید؟ و در آینده می خواهید به چه چیزی تبدیل شوید؟ پاسخی که به این سوال ها می دهید هویت برند شما را مشخص می کند. هویت بنیادین شامل چشم انداز(آینده ای که برای برند خود ترسیم کرده اید)، ماموریت(فلسفه وجودی شرکت) و ارزش ها یک شرکت است.

دوم: طوفان فکری راه بیندازید: در این قسمت از دوستان یا شرکاء خود را که آن ها را خلاق می دانید نظرخواهی کنید به این صورت که جلسه ای تشکیل داده و این موضوع را مورد بحث قرار دهید و از چندین فکر به طور همزمان بهره ببرید.

سوم. اسم های کاندید را با دقت بررسی کنید: بعد از همفکری با دوستان در مرحله طوفان فکری باید نهایتا سه اسم باقی بماند و بعد از انتخاب برند باید به سایت ثبت علائم تجاری بروید و بررسی کنید تا ببینید اسمی که انتخاب کردید از قبل انتخاب یا رزرو شده است یا نه؟

چهارم.تست کنید: یکی از کارهایی که در این باره می توانید انجام دهید انجام تست نظرسنجی اینترنتی از مشتریان می باشد می توانید چند اسم را مورد تست قرار دهید و در نهایت هر کدام هر کدام بازده بهتری  داشت آن را انتخاب کنید و یا اینکه چند صفحه با اسامی مورد نظر در شبکه های اجتماعی به وجود آورید و هر کدام بازخورد بهتری داشت، آن را مدنظر قرار دهید.

پنجم. ثبت  انتخاب برند به صورت قانونی: برای این کار از طریق سایت اظهارنامه مرتبط با کار خود را تکمیل کنید و مدارک مورد نیاز را ارسال کنید. سپس با عنوان مورد نظر در شبکه های اجتماعی برای خود صفحاتی ایجاد کنید قبل اینکه دیگران این کار را انجام دهند.

مراحل ثبت اسم برند در ایران

 1. در ابتدای کار به سایت جستجوی علائم تجاری سازمان ثبت و اسناد کشور مراجعه کنید و اسامی مشابه را بررسی و استعلام برای اسم شرکت ها دریافت کنید.
 2. به وب سایت مالکیت معنوی سازمان املاک و اسناد کشور برا ثبت برند مراجعه کنید و اظهارنامه مرتبط را تکمیل کنید.
 3. براساس اصول و قوانین انتخاب اسم برند، اسم انتخابی باید معنای مناسب و حتما ریشه فارسی داشته باشد.
 4. در صورتی که کارت بازرگانی یا کارت عضویت اتاق بازرگانی داشته باشید، می توانید اسم هایی که ریشه غیر فارسی دارند انتخاب کنید.
 5. بعد از اینکه اسم مناسب انتخاب شد، به مجوزی که فعالیت شما را در حیطه موردنظر تایید کند، نیاز دارید.

برای ثبت نهایی باید هزینه های ثبت اظهارنامه، هزینه درج آگهی تقاضا در روزنامه رسمی، هزینه حق الثبت، هزینه روزنامه دوم، حق الوکاله وکیل برای تشکیل پرونده برند و اخذ گواهی مبنی بر مالکیت ده ساله بر اسم برند ثبت شده، پرداخت شود. درصورت تمایل می توانید بعد از ده سال، اسم مورد نظر را تمدید کنید.