بورس اوراق بهادار یکی از بازارهای تخصصی سرمایه گذاری است و در ایران بسیاری از افراد از طریق سرمایه گذاری در آن توانسته اند سودهای قابل توجهی را کسب نمایند . این بازار دارای قوانین و مقررات خاصی است که برای موفقیت در آن باید تمامی این قوانین را رعایت نمود. اگر می خواهید با بورس اوراق بهادار و نحوه خرید و فروش سهام در آن بیشتر آشنا شوید پس تا پایان با ما همراه باشید.

منظور از بورس اوراق بهادار چیست؟

اوراق بهادار در واقع به معنی  هر نوع ورقه یا مستندی است که تضمین کننده حقوق مالی  قابل نقل و انتقال به مالکین آن ها می باشد. به عبارتی دیگر می توان گفت  اوراق بهادار نوعی ابزار مالی محسوب می شود که از قابلیت نقل و انتقال برخوردار است. این اوراق می تواند به صورت سهام عادی، سهام ممتاز، سهام جایزه، حق تقدم، اختیار معامله، اوراق مشارکت و … باشد و در هر صورت برای مالک اوراق دارای ارزش مالی می باشد. اوراق بهادار توسط شرکت ها یا نهاد ها دربازار بورس توزیع می شوند و به فروش می رسند.

در بازار سرمایه اوراق بهادار دارای سه بخش اوراق بدهی، اوراق حقوق صاحبان سهام و ابزارهای مشتقه می باشد که در ادامه به بررسی آن ها خواهیم پرداخت. حال با این وجود می توان گفت بورس اوراق بهادار در واقع بازاری است بسیار کارآ، شفاف، متشکل، خود انظمام همراه با ابزارهای متنوع می باشد که ارزش مالی را برای ذی نفعانش به ارمغان می آورد.

از بازار بورس اوراق بهادار به عنوان نبض اقتصاد کشور یاد می کنند و به عبارتی مکمل بخش بانکی در تامین نیازهای مالی انواع بنگاه های دولتی و خصوصی می باشد.

بورس اوراق,بورس اوراق بهادار,بورس اوراق بهادار ایران,

وظایف بورس اوراق بهادار

بورس اوراق دارای وظایف و مسئولیت های بسیاری می باشد که از جمله مهم ترین آن ها می توان به موارد زیر اشاره نمود.

فراهم نمودن بازاری شفاف و عادلانه به منظور خرید و فروش اوراق

نظارت دقیق بر فعالیت اعضا، نحوه داد و ستد و معاملاتی که صورت می گیرد.

پذیرش یا عدم پذیرش اعضای فعال در آن از جمله معامله گران، کارگزاران، مشاوران و مدیران سرمایه گذاری

قبول یا رد انواع ابزارهای مالی

به وجود آوردن سیستم دقیق و مناسبی جهت تسویه داد و ستد ها

ایجاد نمودن تمامی امکانات لازم به منظور توزیع و انتشار اطلاعات مرتبط با خرید و فروش اوراق بهادار

اوراق بهادار نوعی ابزار مالی

با توجه به آنچه که در قسمت بورس اوراق به آن اشاره نموده ایم اوراق بهادار در واقع نوعی ابزار مالی است که نشان دهنده شرایط مالکیت فرد در شرکت های عمومی مورد معامله در بورس (سهام) یا طلبکاری از یک شرکت یا نهاد دولتی ( اوراق مشارکت)  می باشد و از بخش های زیر تشکیل شده است:

اوراق بدهی

این اوراق اوراق بهاداری هستند که شرکت فروشنده سهام را متعهد می کند مقادیر مشخصی به عنوان بهره سالیانه به خریدارن سهام در زمان های مشخصی تقدیم نماید و با رسیدن به تاریخ سر رسید کل مبلغ را به او بازگرداند. افراد داری اوراق بهادار بر اساس قوانین بورس اوراق بهادار دارای هیچگونه حق مالکیتی در شرکت نیستند و فقط می توانند به عنوان بستانکار اصل پول و سود آن را دریافت نماید. از انواع اوراق بدهی می توان به اوراق مرابحه، اوراق منفعت، اوراق مشارکت دولتی و شرکتی، اوراق صکوک شرکتی، سهام ممتاز، گواهی سپرده و .. اشاره نمود.

سهام

سهام از رایج ترین اوراق موجود در بازار بورس اوراق بهادار است که از ارزش اسمی برخوردار می باشد. هر یک از شرکت ها با توجه به میزان سرمایه ای که دارند می توانند در بورس سهام داشته باشند. هر یک از سهام های عادی در بازار بورس دارای ارزش اسمی معادل 1000 ریال است و میزان سهام هر شرکت نیز برحسب تقسیم سرمایه آن به ارزش اسمی سهام تعیین خواهد شد.شرایط و حقوق سهام دارن و دارندگان اوراق بدهی با یکدیگر متفاوت است. به عنوان مثال سهام داران از حق رای در مجامع شرکت و دریافت سود از کاهش یا افزایش قیمت سهام هستند اما دارندگان اوراق بدهی فقط می توانند سود و ارزش اسمی سهام خود را دریافت نمایند.

بورس اوراق بهادار چیست,نقشه بازار بورس,وظایف بورس اوراق بهادار,

اوراق بهادار مشتقه

در بورس اوراق بهادار به قراردادهای مالی که ارزش خود را از کالاهای فیزیکی یا  دارایی مالی دریافت می کنند اوراق بهادار مشتقه می گویند. این دارایی های مالی می تواند کالا، سهام، نرخ بهره  و … باشد. اوراق مشتقه اوراق بهاداری هستند که یک یا چند دارایی مشتق از آن  تعیین کننده ارزشش می باشد. دارایی های مبنا مانند سهام، کالا، طلا، ارز و ..و نوساناتی که دارند تعیین کننده ارزش مشتقه خواهند بود.  اوراق مشتقه نه تنها در بورس بلکه در بازارهای خارج از بورس نیز مورد معامله قرار می گیرند با این تفاوت که اوراق مشتقه موجود در بورس کاملا استاندارد و قانون گذاری شده اند. در حال حاضر اوراق های مشتقه ای که داد و ستد می شوند متشکل هستند از قراردادهای آتی، قراردادهای سلف، قراردادهای اختیار معامله  و قراردادهای معاوضه می باشد.

امیدواریم با مطالعه این مطالب بتوانید اطلاعاتی در رابطه با بازار بورس اوراق بهادار و انواع آن به دست بیاورید.