بازاریاب کیست تفکرات مختلفی در رابطه با بازاریاب وجود دارد و اکثر افراد تصور می کنند که بازاریاب فردی است که برای فروش محصولات به فروشگاه ها و مغازه ها مراجعه می کند، در صورتی که تفکر غلطی است و وظایف بازاریاب کاملا متفاوت می باشد. اگر می خواهید با شغل بازاریابی و ویژگی های بهترین بازاریاب بیشتر آشنا شوید پس تا پایان با ما همراه باشید.

بازاریاب کیست؟

بازاریاب در واقع شخصی است که دارای نگاه دقیق و حرفه ای می باشد و تخصص بسیار خوبی در زمینه فروش دارد. از این رو برای خدمات یا محصولات تولیدی یک شرکت مشتریان لازم و بازار هدف را تشخیص می دهد و با استفاده از تکنیک هایی که به کار می گیرد بیشترین بازدهی در فروش را خواهد داشت.

اگر به معنی بازاریاب توجه کنید متوجه خواهید که به هر فردی نمی توان عنوان بازاریاب داد. زیرا در صورتی که یک بازاریاب توانایی و مهارت لازم در امر معرفی و فروش محصولات را نداشته باشد نه تنها موفقیت کسب و کار و پیشرفت آن را به دنبال نخواهد داشت بلکه نتیجه عکس می دهد و می تواند خسارت های بسیاری را به وجود آورد. بنابراین انتخاب بازاریاب در میزان سودآوری و فروش کسب و کار بسیار اهمیت دارد.

خصوصیات یک بازاریاب خوب

اکنون که متوجه شدید بازاریاب کیست و با مفهوم اصلی شغل بازاریابی آشنا شدید بهتر است به بررسی خصوصیات بهترین بازاریاب بپردازیم تا بتوانید بازاریاب مناسبی را برای کسب و کار خود انتخاب نمایید. یک بازاریاب خوب باید از دو نظر مورد بررسی قرار بگیرد که در ادامه به آن ها اشاره می کنیم.

بازاریاب,بازاریاب خوب,بازاریاب کیست,

ویژگی های شخصیتی بازاریاب خوب

هوش IQ

قطعا افرادی که هوشبهر بالاتری دارند سریع تر و بهتر می توانند  فرصت های مناسب بازار فروش و موقعیت های بازاریابی که ممکن است به وجود آید را تشخیص دهند و درک کنند.

برون گرایی و درون گرایی

خصوصیت برون گرایی در خصوص افرادی که می خواهند بازاریاب شوند بسیار اهمیت دارد. یک بازاریاب خوب باید در سطح بالایی از برون گرایی قرار داشته باشد، زیرا افراد برونگرا روابط اجتماعی موفق تری دارند و خیلی فعال هستند. با توجه به اینکه این افراد انرژی روانی خود را از بیرون دریافت می کنند بنابراین برقراری روابط با افراد مختلف برای آن ها خسته کننده نخواهد بود و حتی علاقه دارند این روابط خود را گسترش دهند. البته  توجه داشته باشید که بازاریاب ها برای آنکه بتوانند بر روی رفتار خود کنترل داشته باشند نیاز به مقداری درون گرایی نیز دارند.

خلاقیت و انعطاف پذیری

افراد خلاق در مواجه با مسائل مختلف که ظاهرا یک راه حل بیشتر ندارد سعی می کنند به روش های دیگر به حل آن بپردازند. این افراد ضمن برخورداری از صداقت، هوش بالا، انعطاف پذیری و ..دارای تفکر واگرا و آزاد اندیشی هستند، از این رو همیشه به دنبال راه حل های جدید می گردند.

هوش هیجانی

هوش هیجانی یکی از ویژگی های شخصیتی می باشد و افرادی که از هوش هیجانی بالاتری برخوردار هستند به دلیل شناخت مناسبی که از عواطف خود و دیگران دارند روابط اجتماعی موفق تری خواهند داشت. همچنین این افراد کنترل بسیار خوبی بر روی احساسات و هیجانات خود دارند و می توانند بازاریاب های موفقی باشند.

اعتماد به نفس

داشتن اعتماد به نفس بسیار در بازاریاب ها اهمیت دارد زیرا نشان دهنده آن است که فرد دارای شناخت و درک مناسبی از توامندی های شخصی خود می باشد و به خود باوری رسیده است. در نتیجه می تواند روابط اجتماعی خود را بهبود بخشد.

بهترین بازاریاب,مزایای بازاریابی,معنی بازاریاب,

جذابیت های فیزیکی

داشتن ظاهر خوب و جذاب در موفقیت یک بازاریاب بسیار اهمیت دارد، زیرا در جذب افراد موثر است. برخوردای ازظاهر جذاب موجب برانگیخته شدن عاطفه مثبت در فرد می گردد که این عاطفه باعث می شود فرد جذابتر به نظر برسد. همچنین افرادی که جذاب تر هستند به دلیل احساس بهتر و خوشایندی که نسبت به خودشان دارند راحت تر می توانند با سایر افراد ارتباط برقرار نمایند.

مهارت های کلامی

داشتن بیان صریح و قاطع موجب می شود که فرد راحت تر بتواند دیگران را قانع نماید و افرادی که بریده بریده صحبت می کنند نمی تواند تاثیرگذاری و ارتباط موفقی داشته باشند. در صورتی که فرد در بیان صحبت های خود قدرت و اطمینان کافی داشته باشد قطعا بیشتر می تواند بر مخاطب خود تاثیر بگذارد و او را جذب نماید. یک بازاریاب موفق باید علاوه بر مهارت های کلامی از زبان بدن نیز به خوبی آگاه باشد.

علاوه بر خصوصیات شخصیتی ذکر شده یک بازاریاب موفق باید ویژگی های زیر را نیز داشته باشد.

  • از منزلت و اعتبار کافی در بازار کار برخوردار باشد
  • در زمینه بازاریابی تجربه کافی داشته باشد
  • درست کار و قابل اطمینان باشند

همانطور که در قسمت بازاریاب کیست توضیح دادیم تفکرات اشتباهی در مورد شغل بازاریابی وجود دارد، تصور غلط دیگری نیز وجود دارد که بازاریاب ها حتما باید از کلام اغوا کننده استفاده کنند تا بتوانند محصولات و خدمات مورد نظر را به مشتریان هدف بفروشند. در صورتی که چنین روشی کاملا اشتباه است و فقط در مدت کوتاهی می تواند سود آور باشد و پس از آن اعتبار و سابقه شرکت کاملا تحت تاثیر قرار می گیرد و نتیجه عکسی خواهد داشت. بنابراین در هنگام استخدام بازاریاب باید توجه داشته باشید که فرد علاوه بر داشتن خصوصیات شخصیتی توضیح داده شده مطمئن و سرشناس باشد و از تجربه کاری خوبی برخوردار باشد.

امیدوارم به خوبی با معنی بازاریاب و خصوصیات بازاریاب خوب آشنا شده باشید.