نکات مهم شبکه های کامپیوتری از مواردی است که  برای کنترل و حفظ امنیت شبکه ها باید مورد توجه قرار بگیرند. شبکه های کامپیوتری نیاز به کنترل و مدیریت دارند تا امنیت سیستم آن ها حفظ گردد و آسیبی به اطلاعات موجود در آن ها وارد نشود. بنابراین نیاز است مدیران شبکه ها یک سیستم کنترل شبکه های کامپیوتری مناسب را خریداری و پیاده سازی نمایند. این کار هر چند که هزینه بالایی دارد اما می تواند تضمین کننده امنیت اطلاعات آن ها باشد. از مهم ترین نکات برای کنترل شبکه و انتخاب یک سیستم امنیتی مناسب می توان به موارد زیر اشاره نمود.

تهیه یک لیست از اصلی ترین اجزا شبکه خود

این لیست که همان لیست تجهیزات حیاتی زیر ساخت شبکه می باشد را به روش های مختلفی می توان تکمیل نمود. می توانید این کار را از طریق نصب نرم افزارهای اسکن شبکه انجام دهید تا اطلاعات دقیقی از تصاویر شبکه به شما بدهد و یا اینکه به صورت دستی اقدام به نوشتن تمامی وسایل شبکه نمایید. در این روش بهتر است ابتدا به سراغ سوئیچ مرکزی بروید و پس از آن تمامی تجهیزات متصل به آن از جمله  سرورها، روترها، سوئیچ های لایه توزیع و … را یادداشت نمایید.

اجزای شبکه,سیستم امنیتی,سیستم هشدار,

ایجاد تغییر در فرآیند کنترل خود

پس از تهیه لیستی از سیستم های اصلی شبکه های کامپیوتری نیاز است به فکر اجرای یک روش مدیریت تغییرات برای شبکه خود باشید. برخی از افراد برای این منظور کارهای ابتدایی انجام می دهند و یا از روال مدیریت تغییرات شبکه در شغل های قبلی خود استفاده می کنند تا بتوانند رضایت مدیر را به دست آورند. توجه داشته باشید هر سیستمی که اسم آن در لیست تجهزات شبکه ذکر شده است باید گزارشی از تمامی تغییرات آن و شخصی که گزارش را تهیه کرده است داشته باشید.

در نظر گرفتن وابستگی ها

در هر شبکه ای ممکن است بعضی سیستم ها به یکدیگر وابسته باشند و در هنگامی که در یکی از آن ها مانند روتر مشکلی ایجاد شود پیغامی تحت عنوان روتر و تمامی تجهیزات در آن محیط با مشکل مواجه شده اند برای شما ارسال گردد تا به بررسی تک تک آن ها بپردازید. اما برخی از ابزارهای کنترل شبکه به شما امکان وابستگی می دهد، از این رو هنگامی روتر متوقف شود تنها یک هشدار با مضمون همه سایت آفلاین است برای شما ارسال می گردد که کافیست و شما متوجه می شوید که باید به بررسی سایت بپردازید.

نقشه های همراه با آیکون وضعیت داشته باشید

به توانایی تولید نقشه همراه با آیکون های وضعیت هنگام انتخاب سیستم کنترل شبکه های کامپیوتری توجه داشته باشید. زیرا با استفاده از این سیستم می توانید برای هر یک از تجهیزات موجود در لیست آیکون قرار دهید. این نقشه باید در مکان قرارگیری گروه پشتیبانی شبکه نمایش داده شود. مهم ترین مزیت سیستم هایی که دارای  توانایی ارائه نقشه هستند  اجازه داخل شدن متعدد به کاربران می باشد که موجب می شود شرایط دیدن نقشه ها در محیط های گوناگون فراهم شود.

استفاده از سیستم هشدار

این سیستم باید بر اساس ساعت های کارکرد کارکنان IT باشد. تمامی شرکت ها دارای پشتیبانی 24 ساعته نیستند و فقط شرکت های متوسط و متوسط به بالا مجهز به سیستم پشتیبانی حضوری در طول روز و سیستم جواب دهی On Call برای تایم های خارج از ساعات اداری هستند. تمامی اخطارها در رابطه  با مسائل زیر ساخت حیاتی شبکه باید حتما به این کارمندان ارسال گردد. البته در تایم ادارای ارسال پیغام هشدار به گروه مسئول سرور و برنامه های کاربردی نیز می تواند موثر باشد.

شبکه های کامپیوتری,نکات مهم شبکه های کامپیوتری,اجزای شبکه,

تصمیم گیری در مورد سیستم امنیتی، استانداردها و دریافت اطلاعات شبکه

این مورد یکی از نکات مهم شبکه های کامپیوتری است که حتما باید مورد بررسی و توجه قرار گیرد. قطعا هشداری که نشان دهنده از کار افتادن سیستم راه اندازی شده بر روی شبکه یا بار ترافیکی زیاد آن باشد بسیار خوب است اما به شرطی که توانسته باشد علل این اتفاق را هم گزارش دهد. برای رسیدن به این هدف بهتر است از پروتکل های کنترل شبکه استاندارد مانند WMI و SNMP استفاده نمایید.

تعیین حد شبکه و کنترل اطلاعات ورودی و خروجی

برای تامین امنیت شبکه علاوه بر کنترل اجزای حیاتی هر شبکه نیاز است که میزان اطلاعات ورودی و خروجی نیز کنترل شوند. بنابراین فقط نباید به فیلترهای اینترنت و فایروال ها اعتماد نمود. زیرا آن ها نیز خود از وسایل متصل به شبکه و جز شبکه هستند. به منظور رفع این مشکل و تعیین حد شبکه می توان از بررسی جریان ترافیک شبکه و همچنین نصب سیستم های تشخیص نفوذ IDS استفاده نمود.

دریافت اطلاعاتی در مورد استانداردهای انطباق Compliance Standard

قبل از آن که بخواهید از سیستم های کنترل شبکه استفاده نمایید بررسی کنید که شبکه آیا نیاز به پیروی از استانداردهای انطباق دارد یا خیر؟ از جمله این استانداردها می توان به PCI، Sarbanes-Oxley و HIPAA اشاره نمود. برخی مواقع ادمین ها از سیستم های کنترلی مختلفی به منظور تطبیق دادن شبکه با این استانداردها استفاده می کنند که در بعضی موارد منجر به استفاده از چندین سیستم مجزا  به منظور انطباق سیستم های مدیریت شبکه  با استانداردها می گردد.