تایپ ده انگشتی بهترین و سریع ‌ترین مدل تایپ حروف و کلمات است و با استفاده از این روش شما می توانید بدون نگاه کردن به صفحه ‌کلید، با سرعتی بیش از 5 برابر افراد عادی یعنی چیزی حدود 180 حرف در دقیقه را به آسانی با یک سرعت متوسط تایپ کنید. روش های زیادی برای یادگیری تایپ ده انگشتی وجود دارد، برای همین بهتر است یک روش مناسب را انتخاب کنید و از آن استفاده کنید.

تایپ کردن با دقت بالا و بدون نگاه کردن به کیبورد، به جای تمرکز بر نحوه تایپ کردن، باعث تمرکز بر متن نوشته می شود. از طرفی سرعت نوشتن با تمرین این نوع نوشتن افزایش بسیار زیادی خواهد داشت. افزایش سرعت تایپ برای همه ما موضوعی بسیار مهم است. در بسیاری از موقعیت ‌های کاری، روش تایپ سریع می تواند مهارتی اساسی باشد که شما را از سایر افراد متمایز می ‌کند.

آموزش تایپ ده انگشتی,تایپ 10 انگشتی,روش تایپ سریع,

آموزش تایپ ده انگشتی

برای این که نحوه صحیح تایپ کردن را بیاموزید قبل از هر چیز، خوب به صفحه ‌کلید خود نگاه کنید. می ‌بینید که ۲ تا از دکمه‌ های روی صفحه کلید شما روی خود برجستگی‌ های کوچکی دارند. این ۲ دکمه به شما کمک می‌ کنند که بتوانید موقعیت دیگر دکمه‌ ها را شناسایی کنید. حروف F و J روی این ۲ دکمه قرار گرفته ‌اند. شما باید انگشت اشاره دست راست خود را روی حرف J و انگشت اشاره دست چپ خود را روی حرف F قرار دهید. سپس باید ۲ انگشت شست خود را روی دکمه Space قرار دهید و 6 انگشت باقی مانده را روی دکمه ‌های کناری حروف F و J قرار دهید و به این صورت به صفحه‌ کلید خود تسلط داشته باشید.

در آموزش تایپ ده انگشتی باید به این نکته توجه داشته باشید که هر کلیدی را که می‌ خواهید فشار دهید باید از میان انگشت ردیف وسط، فقط ۱ انگشت را که به آن دکمه نزدیک تر است از جای خود بلند کرده و برای فشردن کلید مورد نظر اقدام کنید. پس از این که انگشت ‌تان را به جای اولیه‌ خود باز گرداندید، به سراغ حرف بعدی و انگشت بعدی بروید. اما به این نکته توجه داشته باشید که هر دکمه‌ ای را که می خواهید فشار دهید، فقط ۱ انگشت را برای فشردن آن از جای خود حرکت دهید و دوباره آن را به جای خود باز گردانید.

بهتر است برای شروع به کار متن ‌های ساده ای را انتخاب کنید و بدون این که بخواهید تمرکز اصلی خود را روی این موضوع بگذارید که آیا دست‌ های ‌تان در حالت صحیحی قرار گرفته است یا نه، شروع به تایپ ۱۰ انگشتی کنید. زیرا در این حالت پس از چند خط که تایپ کردید به صورت ناخود آگاه می بینید که انگشتان تان به صورت خودکار یک به یک از جای خود بلند می ‌شوند و شما هم جای تمامی حروف را در ذهن تان ثبت کرده و دیگر نیاز ندارید تا به صفحه‌ کلید نگاه کنید. به یاد داشته باشید که مهم ترین مسئله در تایپ صحیح این است که به اندازه کافی تمرین داشته باشید تا بتوانید به راحتی جای حروف مختلف را پیدا کرده و بدون این که به صفحه ‌کلید نگاه کنید، تایپی سریع داشته باشید.

روش های تایپ سریع,آموزش تایپ ده انگشتی,تایپ 10 انگشتی,

چند نکته مهم که باید در نظر داشته باشید

کسانی که ۲ انگشتی تایپ می‌ کنند، یک نگاه شان به صفحه کلید و یک نگاه دیگر شان به مانیتور است و اگر قرار باشد از روی متنی تایپ کنند، باید ۳ جا را نگاه کنند که این کار باعث کندی و خستگی زود هنگام چشم و مغز می ‌شود. اما وقتی شروع به آموزش تایپ ده‌ انگشتی می ‌کنید، در واقع شروع به تمرین خواهید کرد که دیگر به صفحه کلید نگاه نکنید. ممکن است در ابتدا تعداد خطاهای تایپی شما زیاد باشد، اما به تدریج و با تمرین بیشتر جای حروف و اعداد روی کیبورد در حافظه شما جای می ‌گیرد و بدون فکر به جای دکمه‌ ها، به سرعت تایپ می‌ کنید و جلو می ‌روید.

ممکن است گاهی وسوسه شوید در حین انجام روش تایپ سریع، به کیبورد نگاه کنید. اما این کار مانع از یادگیری شما خواهد شد، برای جلوگیری از این کار یک ورق کاغذ یا تکه پارچه ای بر روی کیبورد و دستان خود بیندازید تا هنگام تایپ نتوانید به صفحه کلید نگاه کنید. تایپ کردن رابطه مستقیمی با حافظه عضلانی دارد، یعنی این که عضلات شما بعد از مدتی با تکنیک هایی که یاد گرفته اید، سازگار می شوند. بهترین و کوتاه‌ ترین راه برای تقویت حافظه عضلانی، تکرار است.

روش تایپ سریع,روش های تایپ سریع,آموزش تایپ ده انگشتی,

با تکرار تمرینات روش تایپ سریع، حرکت انگشتان در حافظه عضلانی شما ثبت می شوند. ممکن است این کار خیلی وقت گیر باشد، اما باعث می شود که حرفه ای تر شوید.تایپ سریع پیش زمینه خیلی از شغل هایی است که مربوط به نوشتن می شود مانند برنامه نویسی، نویسندگی و خیلی کارهای دیگر می شود. همچنین روش تایپ سریع یکی از مهارت ‌های اصلی در کاربری کامپیوتر است. تایپ سریع و صحیح، می ‌تواند نقش مهمی در افزایش بازدهی فرد و انجام کارآمد امور داشته باشد.