فرق ویندوز با لینوکس در موارد زیادی نمود پیدا می کند. ویندوز و لینوکس هر دو سیستم عامل هایی هستند که برای استفاده از منابع رایانه ای ایجاد شده اند. این دو سیستم اختلافات زیادی با هم دارند و از بین اصلی ترین تفاوت ها، می توان گفت که ویندوز یک سیستم عامل تجاری و وابسته به Microsoft  بوده، در حالی که لینوکس یک سیستم عامل منبع باز یا همانOpen Source  می باشد و در سرپرستی هیچ شرکتی قرار ندارد. ویندوز محبوب ترین سیستم عامل رایانه ای است که امروزه مورد استفاده قرار می گیرد. رابط کاربری گرافیکی آن اجازه می دهد تا کاربران بدون تجربه برنامه نویسی و دانش رایانه ای بتوانند با سیستم کار کنند؛ اما اغلب کاربران لینوکس افراد حرفه ای هستند. هر سیستم عاملی مزایا و معایبی خاص خود را دارد. ما تفاوت ویندوز با لینوکس را در جالب ترین جنبه های آنها مقایسه می کنیم تا هر کاربر بتواند به طور مستقل تصمیم بگیرد از کدام سیستم عامل استفاده کند.

تفاوت ویندوز با لینوکس,فرق ویندوز با لینوکس,فرق ویندوز با لینوکس چیست؟,

ویندوز

ویندوز مایکروسافت برای دهه ها پرچمدار سیستم عامل بوده و تنها در سال های اخیر متحمل خسارت هایی شده است. در بخش موبایل، اندروید توسعه یافت و با توجه به گسترش سریع بازار تلفن های هوشمند، ویندوز مجبور شد خود را با این سناریو هماهنگ کند. هر کس صاحب رایانه رومیزی یا لپ تاپ باشد احتمالاً دارای ویندوز است، مگر اینکه صاحب یک محصول اپل باشد. ویندوز از سال 1985 گسترش یافت و از زمان نسخه اول تأثیر تعیین کننده ای بر عملکردها و طراحی سیستم عامل های گرافیکی داشت. بر خلاف لینوکس، دامنه نرم افزاری برای ویندوز بی نظیر است و به وفور دیده می شود و این یک فرق ویندوز با لینوکس می باشد. به سختی برنامه ای در بازار می بینید که با سیستم عامل ویندوز سازگاری نداشته باشد. اغلب برای سایر سیستم عامل ها نسخه های سازگار وجود ندارد. ویندوز در بین کاربران بسیار محبوب شد و اکثر مردم به استفاده از آن عادت کردند که دقیقاً به دلیل گرایش کاربران بسیار موفق بوده است.

تفاوت ویندوز با لینوکس,فرق ویندوز با لینوکس,فرق ویندوز با لینوکس چیست؟,

با این حال، مایکروسافت همیشه به دلیل خرابی سیستم و صفحه نمایش خطای آبی مورد تعرض و انتقاد قرار می گیرد. همچنین رهبر بازار بودن با اشکالاتی همراه است: رایانه هایی که از ویندوز استفاده می کنند نسبت به لینوکس، بیشترین میزان حملات سایبری را دارند و این نیز تفاوت ویندوز با لینوکس محسوب می شود. تحت هیچ شرایطی کاربر نمی تواند به کدهای سیستم عامل ویندوز دسترسی داشته باشد یا آنها را تغییر بدهد، در واقع kernel آن غیر قابل نفوذ است و به نوعی مایکروسافت مخالف مفهوم منبع آزاد می باشد. نسخه های مختلفی از ویندوز وجود دارد. تفاوت بین این نسخه ها تا حد زیادی مربوط به ویژگی های اضافی مورد استفاده در محیط های تجاری یا آموزشی است. هرکدام از این نسخه ها دارای هزینه متغیری هستند. 

تفاوت ویندوز با لینوکس,فرق ویندوز با لینوکس,فرق ویندوز با لینوکس چیست؟,

لینوکس

لینوکس یک سیستم عامل منبع باز بوده و برای کاربران بسیار پایدارتر از سیستم عامل ویندوز شناخته شده می شود. برخی از مجریان و برنامه نویسان، لینوکس را ترجیح می دهند، اما به دلایل زیادی، به سطح نفوذ در بازار مانند ویندوز یا Mac نرسید. در میان مشکلات، پشتیبانی اندکی بین فروشندگان نرم افزار این سیستم عامل وجود داشت. با این حال، با دانش کافی می توان اکثر نسخه های برنامه های ویندوز را روی سیستم های لینوکس اجرا کرد. ریشه لینوکس به دهه 60 با توسعه یونیکس برمی گردد. از آنجا که یونیکس نرم افزاری اختصاصی است، دانشمند کامپیوتر لینوس توروالدز در اوایل دهه 90 جایگزین منبع باز را ایجاد کرد: هسته لینوکس.

تفاوت ویندوز با لینوکس,فرق ویندوز با لینوکس,فرق ویندوز با لینوکس چیست؟,

از آنجا که هیچ توزیع لینوکس به اندازه ویندوز محبوب نیست، بسیاری از توسعه دهندگان نرم افزار مخالف هستند که محصولات خود را برای Linux سازگار کنند. بنابراین در مقایسه با سیستم عامل مایکروسافت، لینوکس از تنوع نرم افزاری بسیار کمی برخوردار است و این تفاوت ویندوز با لینوکس بشمار می رود. برای استفاده از سرور لینوکس، نیازی به نصب لینوکس بر روی رایانه شخصی خود ندارید. با خیال راحت می توانید از سیستم عامل خود استفاده کرده و از طریق FTP یا از طریق پروتکل های دیگر به سرور دسترسی پیدا کنید. نسخه مشخصی از لینوکس وجود ندارد، در عوض نسخه های مختلف زیادی وجود دارد که به عنوان “توزیع” لینوکس شناخته می شوند. این نیز یک فرق ویندوز با لینوکس محسوب می شود. اگرچه می توان لیست توزیع های مهمی را که بیشتر مردم از آن استفاده می کنند، به کمتر از یک دوجین محدود کرد.

تفاوت ویندوز با لینوکس,فرق ویندوز با لینوکس,فرق ویندوز با لینوکس چیست؟,

لینوکس و ویندوز هر دو نشان داده اند که آنها سیستم عامل هایی هستند که قصد از بین رفتن ندارند. ویندوز به طور مداوم سیستمی را ارائه می کند که کاربران بدون هیچ گونه دانش رایانه ای یا برنامه نویسی و همچنین مشاغل و سایر کاربران تجاری بتوانند به سهولت با سیستم کار کنند. در مقابل لینوکس همچنان به باز کردن کد منبع خود برای هر کسی که می خواهد کد را بهبود بخشد و از سیستم استفاده کند، ادامه می دهد. این امر مورد علاقه بسیاری از برنامه نویسان قرار گرفته است.