گوگل اسیستنت یا همان دستیار صوتی هوشمند گوگل در سال 2016 صرفا برای پیام رسان Allo   و بعد از مدتی برای دستگاه های پیکسل نیز ارائه شد. البته این قابلیت گوگل در اواخر سال 2017 نیز به گوشی های اندروید اضافه شد.که امروزه  این سرویس از هم از اندروید و هم از ios پشتیبانی می کند و برای هر دو اپلیکیشن  مورد نظر کاربران را دارد.

در ادامه این مقاله به بررسی نحوه استفاده از گوگل اسیستنت ، فعالسازی و حتی غیر فعال کردن آن خواهیم پرداخت. بنابراین اگر علاقمند به آگاهی از سرویس های کاربردی دنیای تکنولوژی هستید این مطلب را از دست ندهید.

فعالسازی گوگل اسیستنت

در ابتدا باید وارد قسمت تنظیمات یا setting  گوشی خود شده و گزینه google را انتخاب کرده و در قسمت سرویس ها گزینه جستجو را انتخاب نماید.سپس به قسمت تنظیمات بخش جستجو وارد شده و برای فعالسازی گوگل اسیستنت به قسمت voice  رفته و روی گزینه google ok کلیک کنید.

در این صفحه جدید ممکن است در گوشی های مختلف گزینه های آن با هم مشابه نباشد درصورت وجود گزینه های say ok google any time و یا گزینه always on آن را انتخاب و فعال کنید.

بعد از این انتخاب گزینه موجود، وارد صفحه گوگل اسیستنت می شوید، روی گزینه شروع یا استارت کلیک کرده  و برای شناسایی صدای خود سه بار کلمه ok google  را تکرار نمایید. حالا گوگل اسیستنت یا دستیار صوتی گوشی شما فعال می باشد و براحتی می توانید از آن استفاده کنید.

نحوه استفاده از گوگل اسیستنت

برای استفاده از گوگل اسیستنت باید کلید home  گوشی خود را فشار داده و چند ثانیه آن را نگه دارید. سپس صفحه ای بازخواهد شد که می توانید سوال خورد را به صورت پیام تایپ کرده و یا بصورت صوتی از دستیار صوتی بپرسید.

این سرویس گوگل می تواند به سوال هایی مثل آب و هوا ، انواع خبر های به روز در زمینه های مختلف مانند نتایج انتخابات کشور ها و مسابقات ورزشی و غیره پاسخ دهد.

قابلیت های گوگل اسیستنت

پاسخ به سوالات شما کارایی جالب و مفید این سرویس است اما بجز این مورد ، دستیار صوتی قابلیت های بیشتری نیز دارد. شما می توانید در گوگل اسیستنت بخشی را برای یادآوری تاریخ یا زمان و رویداد خاص و مهمی را اختصاص دهید.

برای مثال زمانی را تنظیم کنید که در آن لحظه برنامه خاصی روی گوشی شما اجرا کند و یا موسیقی انتخابی شما را پخش کند و یا تاریخ تولد و یا مناسبت مهمی را به شما اطلاع دهد.

گوگل اسیستنت,نحوه استفاده از گوگل اسیستنت,گوگل اسیستنت,

در گوگل اسیستنت می توانید عکس های مورد نظر خود را در گوگل جستجو کنید، که برای ارسال عکس ها ی توانید عکس را به صفحه چت دستیار صوتی  بفرستید که این دستیار هم مانند قسمت google photos عملکرد های خاصی برای شناسایی جزئیات و اجزای عکس انتخابی می پردازد.

قسمت جالب این است که شما می توانید در مواقعی که به اینترنت دسترسی ندارید نیز از این دستیار صوتی استفاده کنید. البته بهتر است بدانیم که قطعا در صورت اتصال به اینترنت قابلیت و عملکرد بهتری را خواهد داشت اما درصورت عدم دسترسی نیز می تواند پیام های صوتی شما را دریافت کند.

که پس از دسترسی مجدد به اینترنت پیامی به این عنوان که دستیار صوتی آماده پاسخگویی است دریافت خواهید کرد.

از قابلیت های دیگر دستیار صوتی گوگل می توان به اختصاصی کردن نمایش روزانه اخبار فقط در زمینه های مورد علاقه خود اشاره کرد.

که برای استفاده از این قابلیت کافیست کلید home  را مدتی نگه دارید که صفحه دستیار صوتی برایتان نمایش داده شود سپس به قسمت تنظیمات رفته و گزینه روز های خود یا my day  را انتخاب کنید که بعد ازاین با انتخاب گزینه های مختلف این بخش بصورت روزانه محتوای دلخواه را به شما یادآوری و نمایش خواهد داد.

نحوه استفاده از گوگل اسیستنت,گوگل اسیستنت,نحوه استفاده از گوگل اسیستنت,

شما می توانید برای روشن و یا خاموش کردن دیتای گوشی خود و یا wifi و یا روشن کردن بلوتوث ، فلش دوربین گوشی به این صورت که با گفتن کلماتی مانند turn on data  و یا  turn off data  به دستیار صوتی ،عملکرد خود را نشان میدهد و دیتای گوشی شما روشن یا خاموش خواهد شد.

حتی برای انجام محاسبات و عملیات ریاضی که قابلیت بسیار مفیدی برای دانش آموزان و دانشجو ها می باشد می توانید با ارسال محاسبات و دریافت پاسخ صحیح در سریع ترین زمان ممکن ازاین دستیار استفاده کنید.

قابلیت های این دستیار صوتی بسیار زیاد است که برای آگاهی بیشتر از آن ها می توانید این را از خود او بپرسید به ان صورت که عبارت what can you do ?  یا بصورت پیام و یا صوتی بپرسید تا  قابلیت های خود را به شما ارائه نماید.

غیرفعال کردن گوگل اسیستنت

گاهی ممکن است افرادی باشند که علاقه ای به استفاده از دستیار صوتی نداشته باشند. به همین خاطر به آسانی می توانند آن را غیر فعال کنند.

یه این صورت که کافیست در ابتدا وارد گوگل شده و به بخش تنظمات آن مراجعه نمایید و گزینه مربوط به دستیار صوتی یا همان   google assistant انتخاب کرده و روی گزینه assistant را کلیک کرده و اسیستنت مربوط به اکانت گوشی خود را انتخاب کنید، حالا براحتی می توانید را google assistant غیرفعال و خاموش کنید.