برنامه نویسی علمی است که موجب برقراری ارتباط بین انسان و ماشین ها می گردد. تعاریف و اصطلاحات مختلفی درباره برنامه نویسی و انواع آن در دنیای اینترنت وجود دارد که برنامه نویسی را خیلی سخت و پیچیده معرفی می کنند. امروزه با پیشرفت تکنولوژی و اینترنتی شدن کارها برنامه نویسی و یاد گیری آن بیشتر از قبل مورد توجه قرار گرفته است و خیلی از افراد تمایل دارند با هدف کسب درآمد وارد این حوزه کاری شوند.

برنامه نویسی چیست؟

برنامه نویسی در واقع به معنی دادن دستورالعمل های منطقی و پشت سرهم به کامپیوتر است. در دنیای برنامه نویسی از این دستورالعمل ها به عنوان کد یاد می کنند.  به عبارتی دیگر برنامه نویسی زبانی است برای گفتگو با کامپیوتر. زبان های برنامه نویسی از تنوع خوبی برخوردار هستند و زبان اسمبلی از نخستین زبان های برنامه نویسی است که متشکل از صفر و یک های قابل فهم برای کامپیوترمی باشد. برنامه نویسان معمولا از برنامه نویسی به منظور رفع مشکلات کامپیوتری و ایجاد اپلیکیشن های جدید استفاده می کنند.

کد نویسی چیست؟

کد نویسی چیست؟ آیا کد نویسی و برنامه نویسی یکی هستند؟ و … ابهاماتی در رابطه با کد نویسی و تفاوت آن با برنامه نویسی وجود دارد. برای روشن شدن این مسئله باید گفت که کد نویسی زیر مجموعه ای از برنامه نویسی می باشد. کد نویسی به فرآیند به کار گیری زبان برنامه نویسی برای وادار نمودن کامپیور جهت انجام کار مورد نظر می گویند. هر خط کدی که نوشته می شود به کامپیوتر یک اعلان جهت انجام می دهد و به مجموعه کدهای یک سند اسکریپت گفته می شود. با استفاده از کد نویسی می توان کارهایی مانند پخش موسیقی، دریافت تصویر و .. را از کامپیوتر درخواست نمود. در واقع هنگامی که شما با کلیک بر روی عکس در کامپیوتر آن را مشاهده می کنید یک اسکریپت در حال اجرا شدن می باشد. حال که به خوبی با اینکه کد نویسی چیست آشنا شدید بهتر با کاربرد برنامه نویسی آشنا می شوید.

برنامه نویس کیست,برنامه نویسی,شغل برنامه نویسی,

کاربرد برنامه نویسی

یاد گیری علم برنامه نویسی می تواند فواید و کاربردهای بسیاری داشته باشد و در صورتی که در این زمینه مهارت کافی داشته باشید قطعا منبع درآمد بسیار خوبی برای شما خواهد بود. زیرا در دنیای امروز برنامه نویسی یکی از مشاغلی است که تقاضای بسیاری دارد. همچنین از طرفی با فراگیری دانش برنامه نویسی  شما از مصرف کننده فناوری به تولید کننده آن تبدیل خواهید شد. برنامه نویسی می تواند به شما کمک کند که تمامی ایده ها و نوآوری هایی که دارید را بالفعل و اجرایی کنید. اهمیت یادگیری برنامه نویسی به قدری زیادی است که برخی از متخصصین علم برنامه نویسی معتقد هستند که هر فردی در قرن 21 با اصول کد نویسی آشنا نباشد بی سواد می باشد. بنابراین با توجه فواید و اهمیت این علم نیاز است که هر فردی آن را بیاموزد.

برنامه نویس کیست؟

اکنون که با تفاوت کد نویس و برنامه نویس و اهمیت برنامه نویسی آشنا شدید بهتر است که اطلاعاتی در خصوص برنامه نویس  داشته باشید. برنامه نویس فردی است که در زمینه برنامه نویسی و کد نویسی از تخصص و دانش کافی برخوردار است و با به کار گیری زبان های برنامه نویسی  سعی می کند برنامه ای را به منظور رفع مشکلی خاص ایجاد نماید. برنامه نویسان موفق معمولا علاوه بر دانشی که در زمینه برنامه نویسی دارند شناخت مناسبی از هدف خود دارند و بهترین الگوریتم را می نویسند، همچنین از بهترین زبان برنامه نویسی برای نوشتن یک برنامه در محیط برنامه نویسی مناسب استفاده می کنند. مهم ترین وظیفه برنامه نویسان رفع مشکل است.

به یاد داشته باشید که برنامه نویسان موفق از نظر مهارت های تحلیلی و طرز تفکر فنی در سطح بالایی قرار دارند، از این رو می توانند برترین ایده ها را از طریق برنامه نویسی عملی نمایند. لازم به ذکر است که تمامی برنامه نویس ها کد نویس هستند اما هر کد نویسی نمی تواند یک برنامه نویس باشد.

کاربرد برنامه نویسی,کد نویسی چیست,برنامه نویس کیست,

اهداف شغل برنامه نویسی

برنامه نویسان همواره سعی دارند با برنامه نویسی نرم افزاری کاربردی ایجاد نمایند که مورد توجه کاربران قرار بگیرد. به عبارتی هدف اصلی برنامه نویسی رفع یک مشکل از طریق کامپیوتر می باشد. تعیین هدف در شغل برنامه نویسی بسیار اهمیت دارد، زیرا برنامه نویسان برای آنکه بتوانند موفق شوند باید درک مناسبی از هدف خود داشته باشند. ازمهم ترین اهداف برنامه نویسی می توان به انجام کارهایی اشاره نمود که انسان ها قادر به انجام آن ها با همان کیفیت نیستند. به طور کلی هدف برنامه نویسان از وارد شدن به این عرصه و به وجود آمدن این شغل سرعت بخشیدن به کارها است. یعنی برنامه ای نوشته شود که کارهایی که انسان ها به سختی و طی مدت زمان طولانی انجام می دهند طی مدت زمان کوتاه تری و بدون خطا و با بالاترین سرعت ممکن انجام شود. این موضوع در دنیای پر تلاطم و شلوغ امروزی می تواند بسیار کاربردی باشد.

با توجه به اینکه آینده شغلی شغل برنامه نویسی در سطح ایران و جهان بسیار درخشان است، بنابراین به شما توصیه می کنیم اگر می خواهید شغلی جدید انتخاب نمایید حتما  در دوره های برنامه نویسی شرکت کنید و در این حوزه مهارت کسب نمایید.