مادربرد ساختاری برای ایجاد ارتباط بین اجزای مختلف یک کامپیوتر را به وجود می آورد که برای یک کامپیوتر ضروری هستند و اصلی ‌ترین بخش یک رایانه به‌ شمار می ‌رود. کار آن کنترل کردن پردازش گر مرکزی و ارتباط دادن آن با قسمت ‌های دیگر است و خود پردازش گر با هیچ کدام از ابزار آلات بیرونی ارتباط مستقیم ندارد و همان ‌طور که از نامش پیدا است تنها یک پردازنده  می باشد.

این اجزا بزرگ ترین برد درون کیس کامپیوتر شما است که سایر قطعات به آن متصل می شوند و یا از آن فرمان می گیرند. انواع مادربرد کامپیوتر به صورت های مختلف و زیادی وجود دارد اما فقط ۴ مورد از آن ها بیشتر مورد محبوبیت در بین افراد قرار دارند، در ادامه بیشتر راجب آن ها می پردازیم.

  1. مادربرد Mini-ITX

Mini-itx کوچک ‌ترین نوع این اجزا است، اما این موضوع لزوما به این معنی نیست که قابلیت‌ های آن نیز از بقیه کمتر می باشد. ابعاد آن حدودا 17×17 سانتی متر است، طراحی آن به شکلی است که فضای خیلی کمی را اشغال می ‌کند اما در عین حال تمام قابلیت ‌های یک قطعه معمولی را دارد و خیلی از مردم به خاطر ابعاد کوچک این نوع را انتخاب می‌ کنند. سوکت پردازنده انواع مادربرد کامپیوتر Mini-ITX کاملا شبیه به سوکت پردازنده استفاده شده در نمونه های بزرگ ‌تر آن است اما تعداد اسلات‌ ها و پورت‌ های استفاده شده در این قطعه معمولا کمتر است.

انتخاب مادربرد,انواع مادربرد,انواع مادربرد کامپیوتر,

  1. مادربرد Micro-ATX

Micro-ATX عموما بزرگ تر از Mini-ATX و کوچک‌ تر از ATX است. ابعاد آن نیز در اکثر اوقات برابر با 24.4 × 24.4 سانتی متر می باشد، اما در برخی مدل‌ ها این ابعاد می‌ تواند 20.6 × 24.4 نیز باشد. این قطعه قابلیت های زیادی دارد، به دلیل ابعاد بزرگتر این نسبت به Mini-ITX اسلات‌ ها و پورت‌ های آن نیز بیشتر است و در عین حال کوچک ‌تر از ATX می باشد و گاهی اوقات برای این که بتواند کاملا انعطاف ‌پذیر باشد، ابعاد آن ممکن است متغیر باشد. مادربرد Micro-ATX می‌ تواند ۲ یا ۴ عدد اسلات DIMM داشته باشد.

  1. مادربرد ATX

ATX استاندارد یکی از محبوب ‌ترین انواع قطعات کامپیوتر می ‌باشد، زیرا قابلیت‌ های آن می ‌تواند تمام نیازهای شما را برطرف نماید. ATX از Micro-ATX بزرگتر و از E-ATX کوچک ‌تر است. ATX قابلیت‌ های زیادی دارد و توانایی ارتقاء آن بسته به نیازهایی که دارید می ‌تواند تا چندین سال برای شما کافی باشد. در مقایسه با انواع مادربرد ذکر شده، Mini-ITX و Micro-ATX در این قطعه پورت‌ ها و اسلات ‌های بیشتری وجود دارد و ابعاد عمومی آن برابر است با ۲۴× ۳۴ سانتی‌ متر که تقریبا می‌ توانید در تمامی کیس‌ های Mid-Tower از ATX استفاده کنید. در ATX تمام قابلیت ‌های موردنیاز کاربران حرفه ‌ای مانند توانایی اور کلاک، پشتیبانی از دستگاه‌ های ذخیره‌ سازی زیاد، پردازنده‌ های با کیفیت و رم بیشتر گنجانده شده است.

مادربرد,انتخاب مادربرد,انواع مادربرد,

ATX برای افرادی مناسب است که مشکل فضا ندارند و از بهترین قابلیت‌ های آن، اسلات ‌های PCI زیاد آن است. در ATX عموماً از هدر های فن خیلی زیادی استفاده شده است که برای اتصال فن‌ های بدنه، رادیاتور ها و همچنین خنک ‌کننده‌ های مایع از آن‌ها استفاده می ‌شود.

  1. مادربرد E-ATX

افرادی که به قدرت خیلی زیاد، تعداد هسته‌ های پردازنده بیشتر و اندازه حافظه خیلی زیادی نیاز دارند، انواع مادربرد E-ATX مناسب‌ ترین گزینه هستند. ابعاد E-ATX برابر با ۳۰.۵×۲۷.۷ سانتی ‌متر است و بزرگ ترین نوع از میان ۴ گزینه معرفی شده در این مقاله است. این قطعه عرض بسیار بزرگتری دارد که به خاطر افزایش تعداد اسلات ‌های DIMM می ‌باشد و توانایی‌ های آن خیلی زیاد است، به همین علت قیمت آن بیشتر از گزینه های قبلی می باشد.

سوکت ‌ها و پردازنده‌ های E-ATX متفاوت‌ تر و  قدرتمند تر هستند. E-ATX برای کارهایی مانند رندر تصاویر سه بعدی، ویرایش ویدئو و دیگر کارهایی که یک ATX نرمال توانایی آن را ندارد مورد استفاده قرار می ‌گیرد.

انواع مادربرد کامپیوتر,مادربرد,انتخاب مادربرد,

در هنگام خرید مادربرد باید به چه نکات مهمی توجه کرد؟

برد اصلی و انتخاب مادربرد یکی از مهم ترین تصمیمات در زمان خرید و یا ارتقاء یک کامپیوتر است. این انتخاب علاوه بر تاثیر مستقیم در عملکرد کامپیوتر شما، در آینده و زمان ارتقاء اهمیت بیشتری پیدا می کند. برای یک انتخاب مناسب در درجه نخست باید میزان بودجه ای که برای خرید برد اصلی در نظر گرفته اید را مشخص کنید.

سپس نوع و خانواده پردازنده ای که مورد استفاده قرار می گیرد معین گردد، انتخاب نوع پردازنده و سوکت مهم ترین نکته برای تعیین دقیق تر قطعه مورد نیاز شما می باشد.

از آن ‌جایی که تمامی قطعات کامپیوتر روی مادربرد نصب می‌ شوند، می ‌توان گفت یکی از مهم‌ ترین قطعات کامپیوتر است و بهترین راهکار برای جلوگیری از خرابی آن ها این است که هنگام نصب سخت افزار جدید بر روی شان باید اتصالات برق را قطع نموده و از تخلیه الکتریکی بدن خود قبل از لمس این قطعه اطمینان حاصل نمایید.