هر چیزی در جهان شروع و سرآغازی دارد، تئوری بیگ بنگ بیان می کند که آغاز و تولد این جهان با انفجاری بزرگ بوده است. مانند هر نظریه علمی دیگر، برخی از دانشمندان و کیهان شناسان با آن موافق و برخی دیگر نیز مخالف هستند.

قبول کردن این نظریه تمام قوانین فیزیک که تا به امروز شناخته شده اند را بی معنی می‌ سازد و آن ها را زیر سوال می برد، قوانینی مانند پایستگی و بقای ماده و انرژی. این قانون بیان می کند ماده و انرژی از بین نمی رود، به وجود نمی آید و تنها از شکلی به شکل دیگر تبدیل می شود، حال اینکه تئوری بیگ بنگ اعتقاد دارد جهان از هیچ ساخته شده است، ماده و انرژی وجود نداشته و با یک انفجار بزرگ به نام مه بانگ یا بیگ بنگ در کسری از ثانیه همه چیز ایجاد شده است.

همه چیز درباره تئوری بیگ بنگ

بیگ بنگ با نظریه‌ی انبساط جهان همخوانی دارد، انبساط جهان بیان می کند که جهان و کهکشان ها همواره در حال دور شدن از یکدیگر هستند و با سرعتی باور نکردنی از هم فاصله میگیرند و باعث گسترش جهان می شوند. ادوین هابل در سال ۱۹۲۹ میلادی با مشاهده‌ حرکت کهکشان ها به این دستاورد رسید از این رو نظریه‌ی انبساط جهان امروزه به نام قانون هابل شناخته می شود، کشف این موضوع سرآغازی بود تا کیهان شناسان به تحقیق بپردازند تا همه چیز درباره تئوری بیگ بنگ را کشف کنند.

با استفاده از این نظریه که جهان همواره درحال بسط یافتن است می‌توان به نقطه‌ آغاز کیهان رسید، درواقع کیهان شناسان با برعکس کردن این حرکت و نگاه به گذشته به نقطه تولد جهان رسیدند، نقطه‌ای که هیچ چیزی در آن وجود ندارد و قوانین فیزیک هنوز ساخته نشده اند. با فهمیدن زمان این نقطه سن گیتی کشف شد، امروز با توجه به تحقیقات و اندازه گیری های متعدد، دانشمندان و کیهان شناسان بر این عقیده هستند که سن این نقطه به ۱۳٫۸ میلیارد سال پیش می رسد از این رو می توان اذعان داشت که سن و قدمت جهان هستی حدودا ۱۳٫۸ میلیارد سال است.

بیگ بنگ به زبان ساده یعنی در ابتدا هیچ چیزی وجود نداشته است و با یک انفجار بسیار بزرگ در کیهان، ابتدا ذرات زیر اتمی و سپس با گذشت زمان، تغییر و تحول و انبساط یافتن کهکشان ها، ستاره ها و.. به وجود آمده اند.

بیگ بنگ به زبان ساده,تئوری بیگ بنگ,تئوری بیگ بنگ چیست؟,

بر این اساس، گفته می شود پس از انفجار مهیب، ابتدا ذرات زیر اتمی مانند الکترون، پروتون و نوترون که منشا تمام ماده ها و عناصر موجود در جهان هستند به وجود آمده اند، پس از آن دمای کیهان به طور پیوسته کاهش یافته است و اولین عناصر و سبک ترین عناصر یعنی هلیوم و هیدروژن تولید شده اند. همچنان دما در حال کاهش یافتن است و این عناصر نیز متراکم تر شده تا جایی که مجموعه های گازی به نام سحابی را ایجاد کرده اند، سحابی ها محل تولد ستاره ها هستند، پس از آن سحابی های ایجاد شده ستاره ها و کهکشان ها را به وجود آورده اند. بیگ بنگ به زبان ساده بیانگر این است که همه چیز از هیچ به وجود آمده است.

این تئوری شناخته شده ترین نظریه‌ی علمی درباره ی منشأ گیتی است با اینکه این روزها خبر رد شدن و زیر سوال رفتن آن به گوش می رسد، با اتکا به این موضوع، عقیده‌ی بسیاری از دانشمندان این است که مه بانگ قدیمی ترین اتفاق جهان هستی است که با توجه به آن سن کیهان را تخمین زده اند ، اما تحقیقات ستاره شناسان خبر از وجود ستاره ای پیرتر از بیگ بنگ میدهد، این ستاره که نامش متوزلا است سنی حدود ۱۴.۵ میلیارد سال دارد، یعنی تقریبا ۰.۷ میلیارد سال قبل از رخ دادن بیگ بنگ. چطور ممکن است ستاره ای قبل از شروع جهان وجود داشته باشد؟ چگونه امکان دارد که ستاره ای از کیهان قدیمی تر باشد؟ آیا دانشمندان درباره‌ی تئوری بیگ بنگ اشتباه کرده اند؟  این ها سوالاتی است که در ذهن ها شکل گرفته است.

از آنجایی که این رخداد به عنوان نقطه‌ی آغاز کیهان شناخته می شود به صورت علمی غیرممکن است چیزی قبل‌ از آن وجود داشته باشد. این موضوع در حال حاضر مورد شک واقع شده است و اندیشمندان علم را به فکر فرو برده است که شاید بیگ بنگ را اشتباه فهمیده اند.فیزیکدان بریتانیایی، رابرت متیو، دلایلی منطقی برای توضیح این اتفاق را مطرح کرده است. رابرت متیو بیان می کند که شاید در زمان تخمین زدن سن جهان اشتباهی رخ داده است و ما سن کیهان و همه چیز درباره تئوری بیگ بنگ را اشتباه محاسبه کرده ایم.

همه چیز درباره تئوری بیگ بنگ,بیگ بنگ به زبان ساده,تئوری بیگ بنگ,

با توجه به پیشرفت تکنولوژی امروز نسبت به یک قرن پیش، زمان آن است که بار دیگر دانشمندان سن کیهان را محاسبه کنند تا صحت آن مشخص شود.توضیح دیگری که می توان برای این موضوع داد به انرژی تاریک برمی‌گردد. این انرژی سه چهارم کیهان را تشکیل میدهد و اسرارآمیز ترین و ناشناخته‌ ترین انرژی موجود در جهان است، گفته می شود که انرژی تاریک باعث افزایش سرعت انبساط جهان می شود، با توجه به ناشناخته بودن آن و افزایش پیوسته سرعت انبساط جهان می‌ توان به اطلاعات بیشتری راجع به تئوری بیگ بنگ رسید.