شرکت هلدینگ چیست و چه تفاوتی با شرکت سرمایه گذاری دارد؟

تفاوت شرکت هلدینگ با شرکت سرمایه گذاری این است که شرکت های سرمایه گذاری سهام چند شرکت مختلف را خریداری و نگهداری می کنند. اما شرکت هلدینگ بر خلاف شرکت های سرمایه گذاری، ادعای مدیریتی هم دارند و تمایل دارند با خریدن بخشی از سهام شرکت های دیگر در تصمیم گیری  و  سیاست گذاری های داخلی آنها دخالت کنند.

هلدینگ ها دسته ای از شرکت ها هستند که به قصد اداره مستقیم شرکت های دیگر و زیر مجموعه به خرید یا سرمایه گذاری در سهام آنها اقدام می کنند. اما شرکت های سرمایه گذاری علاقه ای به حضور در اداره شرکت های زیر مجموعه ندارند و با داد و ستد مداوم سهام شرکت های موجود در سبد دارایی خود را برای سهام داران خود به سود می رسانند.

تفاوت هلدینگ و شرکت سرمایه گذاری,شرکت سرمایه گذاری چیست,شرکت هلدینگ چیست,

در ادامه مطلب به برخی از مزایا و معایب شرکت های هلدینگ می پردازیم و شما را بیشتر با این شرکت ها آشنا می کنیم.

 • بهره مند بودن از معافیت های مالیاتی
 • در امان ماندن شخصیت حقوقی شرکت های تابعه
 • کاهش ریسک به علت وجود شخصیت حقوقی جداگانه شرکت های تابعه
 • امکان رعایت قوانین مختلف در کشورهای دیگر به علت وجود شخصیت حقوقی مستقل شرکت ‌های تابعه
 • حذف عملیات پر هزینه انتقال عنوان مالکیت املاک
 • افزایش مالیات به طور نسبی و نیز سهولت انحلال اجباری شرکت های تابع
 • تفاوت شرکت هلدینگ با شرکت سرمایه گذاری این است که بردن سرمایه به سمت شرکت های هلدینگ باعث می‌شود تنوع سرمایه ایجاد شود اما داشتن تنوع در سرمایه گذاری یکی از توصیه های کارشناسان سرمایه‌ گذاری است. تنوع در سرمایه امکان بالاتر رفتن سرمایه را بیشتر می کند.
 • تضمین پرداخت وام
 • بازپرداخت وام های دریافتی توسط شرکت هلدینگ از طریق سرمایه شرکت های فرعی صورت می گیرد. به همین دلیل شرکت های فرعی و سرمایه آن ها، شرکت هلدینگ را در موقعیتی قرار می دهد که حتی در صورت ورشکستگی می تواند جواب گوی مشکلات مالی خود باشد.
 • داشتن حاکمیت سیاست یکپارچه
 • ریسک کمتر
 • استفاده از موقعیت شرکت های زیر مجموعه
 • این شرکت می تواند از مزایا و امتیازات شرکت هایی که زیر مجموعه خودش است، استفاده کند.

این شرکت ها فواید و معایب خیلی زیادی دارند، نمونه های گفته شده در بالا بعضی از مزایا و معایب شرکت های هلدینگ بودند.

مزایا و معایب شرکت های هلدینگ,تفاوت هلدینگ و شرکت سرمایه گذاری,شرکت سرمایه گذاری چیست,

شرکت سرمایه گذار چیست

شرکت های سرمایه گذار شرکت هایی هستند که تولیدی یا خدماتی هستند و از بستر تولید و در آمد حاصل از عملیات اجرایی خود را با ایده های مختلف و غیر تخصصی صرف خرید سهام سایر شرکت ها کرده و انتظار دارد سود مناسبی را به دست بیاورد. به این طور شرکت ها سرمایه گذار می گویند. علاوه بر داشتن تولید، پول و سرمایه خود را در سایر بنگاه ها سرمایه گذاری می کنند. شرکت های سرمایه گذاری، یک بنگاه اقتصادی هستند که سرمایه خود را با هدف کسب سود، به خرید سهام شرکت ها، صندوق ها و تمام دارایی هایی که سود‌ می دهند، اختصاص می دهند.

شرکت سرمایه گذاری بسته به ترجیحات سرمایه گذاران خود و میزان ریسک پذیری آن ها، سبد سرمایه گذاری خود را تشکیل می دهد و مدیریت می کند. ویژگی مهم شرکت های سرمایه گذاری این است که هنگام خرید سهام شرکت ها تمایل ندارند به ساختار مدیریتی و جزئیات عملیاتی آن ها ورود کنند و صرفاً بر اساس ارزش سهام، سود سهام و آینده شرکت و سهام آن، تصمیم می گیرند که چه میزان از سبد سرمایه گذاری خود را به هر شرکت اختصاص دهند. با توجه به توضیحات داده شده باید بدانید که تفاوت شرکت هلدینگ با شرکت سرمایه گذاری بسیار می باشد.

شرکت هلدینگ چیست,مزایا و معایب شرکت های هلدینگ,تفاوت هلدینگ و شرکت سرمایه گذاری,

برخی از شرکت های هلدینگ فعال در بازار بورس

گسترش سرمایه گذاری در ایران خودرو

سرمایه گذاری صنایع پتروشیمی

گروه سرمایه گذاری سایپا

سرمایه گذاری دارویی تأمین

شیوه هوشیاری هیات مدیره ‌های هلدینگ‌ ها و مدیر عامل و مدیران اجرایی این شرکت‌ ها و سیاست های آن می ‌توانند از بروز بحران ‌های جدی در شرکت‌ ها جلوگیری کنند. شرکت ‌های زیر مجموعه هلدینگ به خاطر برخی دلایل برنامه ‌ریزی خود را بیشتر در چارچوب کوتاه مدت پیشنهاد می کند و انجام می دهد. این کار باعث می‌ شود که  شرکت‌ ها تداوم طولانی مدت نداشته باشند و از آن ها بهره برداری می شود. یکی دیگر از تفاوت شرکت هلدینگ با شرکت سرمایه گذار مدیریت و نوع بر خورد آن با شرکت های دیگر می باشد.

شرکت های سرمایه گذاری اصولا سهام ها را  اگر دارای سود خوبی باشند به فروش می رسانند و نگه نمی دارند اما شرکت های هلدینگ اصولا سهام را به فروش نمی رسانند مگر در مواقع خاص و ضروری. هدف بیشتر شرکت های هلدینگ از خرید سهام شرکت ها کنترل آن ها است در صورتی که هدف شرکت های سرمایه گذاری از خریدن سهام شرکت ها تنها دریافت سود است و دخالتی در اداره آن ها ندارند.

قطعا بین دو چیز تفاوت هایی وجود دارد، با در نظر گرفتن این تفاوت ها می توانید تشخیص دهید که کدام مورد مناسب تر می باشد و همان گزینه ای که بهتر است را انتخاب کنید.