در واقع گیاهان مواد غذایی را از خاک دریافت می کنند پس چرا برخی از آن ها موجودات و حشرات دیگر را می خورند؟ گیاهان گوشتخوار در لجن زارها و مرداب ها رشد می کنند این مناطق دارای خاکی تهی از مواد مغذی هستند پس این گیاهان برای این که مواد مغذی و نیتروژن مورد نیاز خود را دریافت کنند، به شکار حشرات می پردازند و از موادی که در آن ها وجود دارد تغذیه می کنند و رشد می یابند، برخی از این گیاهان قابلیت نگه داری  در منزل را دارا می باشند چرا که علاوه بر تصویه هوا حشرات و آفات مزاحم در خانه را نیز می خورند.

گیاهان گوشتخوار چگونه طعمه را شکار می کنند؟

زمانی که حیوان، حشره و پرنده ای کوچک بر روی برگ این گیاهان گوشتخوار می نشیند، برگ ها به طورکاملا ناگهانی بسته می شوند و تیغ هایی که در گیاهان وجود دارد در بدن این جاندار فرو می رود و شیره ی جان آن را که شامل نوعی لنف یا خون است را با خارهای خود می مکد، این در حالتی است که اگر جاندار مورد نظر باب سلیقه و میل آن ها نباشد گیاهان هیچ گونه واکنشی نشان نمی دهند و طعمه خوشبخت شانس زنده ماندن را بدست می آورد! این گیاه دارای هوش بسیار بالایی است، به طوری که اگر جسمی بی جان را به اندازه طعمه دلخواه گیاه بر سر شاخه و برگ گیاه قرار دهید، گیاه هیچ گونه عکس العملی را از خود نشان نخواهد داد.

گیاهان گوشتخوار,گیاهان گوشتخوار خانگی,گیاهان گوشتخوار در ایران,

گل رنگین کمان

این گیاه یکی از گیاهان گوشتخوار است که دارای ظاهر زیبا و برگ های لعاب دار در زمان تابش خورشید است که موجب شده نام رنگین کمان را به خود اختصاص دهد، این گونه از گیاهان گوشتخوار بیابانی به حساب می آید ولی نوع آبزی آن هم‌ وجود دارد، این گیاه دارای ساقه ای با غده های چسبنده است که می تواند حشرات را به راحتی به خود جذب کند این غده ها حکم تله را دارند و حشره به هوای شیرین بودن گیاه بر روی ساقه آن می نشیند و به تله می افتد و ساقه ها همان گونه که ایستاده هستند شروع به هضم طعمه می کنند.

گیاه دروزرا

این گیاه نیز یکی از گیاهان گوشتخوار است و نام آن از لغت یونانی که معنای« شبنم، قطره شبنم» گرفته شده است، محل رویش این گیاه در بستر خزه خشک می باشد، گیاه قطره شبنم نوعی بسیار کمیاب و زیبا و در عین حال ترسناک است. این گیاه سیستمی دارد که نوک تارهای متعدد سوزنی شکل آن که بر روی برگ ها قرار دارد، دارای قطره و ماده ای چسبناک است که شباهت زیادی به شهدی شیرین و قطره شبنم دارد به نظر می رسد این گیاه به دلیل این که شکل و ترشح بو خاصی دارد حشرات را به سمت خود جذب می کند و با پرزهای چسبناک خود آن ها را به دام می اندازد و تجزیه می کند البته این گیاه یکی از گیاهان گوشتخوار در ایران می باشد.

گیاهان گوشتخوار,گیاهان گوشتخوار خانگی,گیاهان گوشتخوار در ایران,

گیاه بروچینیا

این گیاه نیز یکی از گیاهان گوشتخوار خانگی و از خانواده آناناس ها است، ظاهر این گیاه به آکمائا شباهت زیادی دارد، این گیاه گوشتخوار دارای حفره ای مرگبار است که درون آن حفره آب ذخیره کرده، آین آب کمی معطر است و ناحیه دور کاسه آب نور ماورای بنفش را بسیار بازتاب می دهد.

اکثر حشرات به سمت این نور بنفش جذب شده و به دام می افتند، قسمت بالای این حفره بسیار لیز بوده و جای پای محکمی ندارد بنابراین حشرات را به داخل خود می بلعد و در نهایت غرق می کند، حشرات بلعیده شده در انتها به وسیله آنزیم فسفاتاز و برخی از باکتری ها تجزیه می شوند.

گیاه آسیاب آبی

این گیاه به علت نحوه قرار گیری برگ به دور ساقه خود نام آسیاب آبی را گرفته است، این گیاه نوعی گیاه آبزی است  و از جمله گیاهان گوشتخوار در ایران محسوب می شود و ریشه ای ندارد ساقه های این گیاه بر روی آب شناور هستند و محل تغذیه آن هم از مهره داران کوچک آبزی است.

نحوه شکار در این گیاه بدین گونه است که؛ در آب گرم ۲۰ درجه برگ های گیاه آسیاب آبی در آب مانند ونوس حشره خوار عمل می کنند و در زمان برخورد لاروها یا موجودات ریز به آن ها، به سرعت آب را به بیرون فشار داده و بسته می شوند و در نهایت طعمه شکار می شود! بعد از عمل شکار با آنزیم های مربوطه عمل هضم را شروع می کنند.

گیاهان گوشتخوار,گیاهان گوشتخوار خانگی,گیاهان گوشتخوار در ایران,

گیاه کوزه دار

گیاه کوزه دار یا ساراسنیا که یکی از گیاهان گوشتخوار خانگی است و دارای برگ های عجیب که باعث زیبایی و شگفتی این گیاه شده است، در لبه گیاه ترشح شیره مانند و بو، رنگ زیبا وجود دارد که همین امر سبب جذب حشرات و در نهایت به دام افتادن آن ها می شود و طعمه یک مسیر یک طرفه را درون کوزه ای بسیار چسبناک به سمت مرگ را طی می کند! گیاه ساراسنیا گیاهی است مقاوم و دارای رشد بسیار سریع.