بدون شک همه ما حداقل یک بار هم درد دندان را تجربه کرده ایم که یک درد سخت و طاقت فرسا می باشد. دندان ها در اثر رسیدگی نادرست و پوسیدگی، به مرور زمان خراب می شود و اگر به موقع برای درست کردن آن ها به دندان پزشک مراجعه نشود، این خرابی تا عصب و ریشه ادامه پیدا می کند تا جایی که باید عمل ریشه دندان انجام داد و به نوعی عصب کشی‌ کرد.

دندان,دندان جلو,سلامت,

ریشه ها درون لثه قرار دارند و برای عصب‌ کشی کردن آن ها راه هایی وجود دارد‌. البته باید بیان کنیم که عصب کشی کردن هر دندانی نسبت به نوع قرار گیری آن در دهان متفاوت می باشد.

عمل ریشه دندان چیست؟

در واقع عصب کشی‌ یا همان عمل کردن ریشه دندان، به عملی‌ گفته می شود که بر روی انواع دندان ها که بر اثر پوسیدگی خراب شده اند انجام می شود. در این‌ عمل، پزشکان متخصصی که کار عمل ریشه دندان را بر عهده دارند، در ابتدا باید تشخیص دهند که پوسیدگی دندان تا چه حد می باشد، زیرا در برخی از مواقع ممکن است که پوسیدگی و خرابی دندان فقط به بافت اصلی دندان آسیب رسانده باشد و با روش های دیگری درست شود.

اما اگر این پوسیدگی تا پایین دندان انتها داشته باشد که دراوایل به شکل یک سوراخ در دندان به وجود می آید و به مرور باعث می شود که دیواره دندان هم فرو بریزد، نیاز به عصب کشی است. در عصب کشی یا همان عمل کردن ریشه های دندان هم اول لثه و ریشه را کاملا بی حس می کنند و سپس با ابزارهای مخصوصی این عصب را بیرون کشیده و عصب کشی انجام می دهند.

عمل ریشه دندان بد نیست و باعث می شود که فرد دردی که از خرابی دندان تجربه می کرد را با انجام کشیدن عصب دیگر حس نکند.

مراحل عصب کشی چگونه است؟

همان طور که در مطالب بالاتر هم بیان کردیم اول باید تشخیص داده شود که خرابی و پوسیدگی دندان در چه مرحله ای قرار دارد؛ در برخی از اوقات پس از عصب کشی و پر کردن دندان، به روکشی هم نیاز است اما در مواقعی هم اگر عصب کشی و موادی که دندان را پر می کنند کم باشند، نیازی به روکش نیست. حال به طور کلی مراحل عصب کشی شامل موارد زیر می باشند؛

مرحله اول: در مرحله اول پس از عکسبرداری، باید کلا لثه و دندان ها بی حس شوند که زمانی عمل ریشه دندان انجام می شود، فرد یا بیمار دردی را حس نکند.

عصب کشی,دندان,دندان جلو,

مرحله دوم: در مرحله دوم از سوزن ها و ابزارهایی مخصوص استفاده می شود که این ابزارها تا انتهای عصب پیش می روند و عصب را بیرون می کشند. زمانی که این سوزن و ابزارها در دهان قرار داده می شود، تا انتهای دندان فرو می روند تا بهتر عصب را خارج کنند.

مرحله سوم: پس از این که عصب خارج شد، نوبت به پر کردن دندان های پوسیده می رسد. البته در برخی از مواقع هم پوسیدگی به حدی زیاد است که دندان باید کشیده شود. برای پر کردن دندان هم از مواد مخصوصی مثل کامپوزیت و… استفاده می شود.

مرحله چهارم: پس از پر کردن دندان، باید شناسایی شود که آیا به کاور یا روکشی برای دندان نیاز است یا خیر؛ معمولا برای دندان های جلو از کاور یا روکش استفاده نمی شود زیرا جلوه زیبایی ندارد و کار پر کردن دندان های جلو هم به نسبت کمتر است.

حتی یک از عوارض عصب کشی دندان جلو هم این می باشد که به دلیل کاور نشدن، دندان در اثر برخورد به مواد سرد کمی درد می گیرد. البته این درد سطحی است و پس از چند ثانیه رفع می شود‌.