یک نرم افزار حسابداری خوب چه ویژگی هایی دارد؟

ویژگی های نرم افزار حسابداری بسیار گسترده می باشند، بخش حسابداری و مالی از پر اهمیت ترین بخش‌ های هر سازمانی است و امروزه سازمان ‌ها برای افزایش بهره ‌وری کار حساب داران، کاهش خطا در ثبت حسابداری، تنظیم آسان ‌تر گزارش ‌های قانونی و تحلیل دقیق‌ تر شرایط مالی کسب‌ و ‌کار، نیازمند استفاده از نرم افزار حسابداری و مالی هستند. همراه ما باشید تا شما را با ویژگی های مهم نرم افزار حسابداری و انواع آن بیشتر آشنا کنیم.

انواع نرم افزار های حسابداری,کاربرد نرم افزارها در حسابداری و حسابرسی,ویژگی های نرم افزار حسابداری,

 • ارائه گزارش‌ های تحلیلی و کاربردی

در دنیای کسب و کار، اطلاعات از مهم ترین ابزار هایی می باشد که باید در دست داشته باشید. با تکیه بر تحلیل اطلاعات، توان تصمیم ‌گیری مدیران افزایش می‌ یابد و می توانند آگاهانه‌ تر و دقیق تر تصمیم بگیرند. به کارگیری یک نرم افزار حسابداری مناسب که بتواند گزارش ‌های مورد نیاز شما را تهیه کند، سبب رشد سازمان شما می ‌شود. استفاده از نرم‌ افزار حسابداری باید کمک کند تا حسابداران و مدیران مالی با صرف زمان کمتر، گزارش ‌هایی دقیق و کاربردی‌ تر ارائه دهند.

 • یکپارچگی

فقط ثبت سند حسابداری برای یک سازمان کافی نیست. سازمان ‌ها فعالیت های متفاوت و متعددی از جمله کنترل عملیات چک، کنترل حساب های بانکی، انبار داری، مدیریت فروش، خرید از تامین ‌کنندگان و محاسبه دستمزد کارمندان دارند. تمامی اطلاعات گفته شده، درنهایت تبدیل به موجودی‌ مالی سازمان می ‌شوند. یکپارچگی یکی دیگر از ویژگی های نرم افزار حسابداری می باشد، این ویژگی نرم‌ افزار حسابداری، به سازمان کمک می‌ کند اطلاعات به شیوه ‌ای منسجم ثبت شوند؛ در نتیجه، دوباره ‌کاری پیش نمی ‌آید و تجمیع اطلاعات به شکلی سازمان‌ یافته تر در دسترس خواهد بود.

انواع نرم افزار های حسابداری,کاربرد نرم افزارها در حسابداری و حسابرسی,ویژگی های نرم افزار حسابداری,

 • به روز بودن

سازگاری با تغییرات قانونی و استانداردهای حسابداری از باید های نرم‌ افزار حسابداری و مالی است. قوانین مالیاتی و استانداردهای حسابداری اگر تغییر کنند، شرکت تولید کننده نرم‌ افزار باید به‌ قدری توانایی داشته باشد که به سرعت تغییرات را در نرم‌ افزار ایجاد کند و حسابدار مشکلی بابت تغییرات قوانین و مقررات نداشته باشد.

 • سازگاری با کار

هر کسب‌ و کار با توجه به حوزه فعالیت در بخش‌ های مختلف نیازمند راه حل ویژه‌ آن کسب و کار است و در هر کاری باید سازگاری داشته باشید.

 • گسترش پذیری

یک مورد دیگر از ویژگی های نرم افزار حسابداری، گسترش پذیری می باشد و اغلب کسب و کار ها با هدف رشد و توسعه فعالیت‌ می کنند. رشد در یک سازمان می ‌تواند افزایش تعداد پرسنل، افزایش گردش مالی یا میزان فروش باشد.  تولید کننده‌‌ باید نرم‌ افزاری را انتخاب کند که با سبد محصولی مناسب، پاسخ‌ گوی سازمان شما در گذر زمان باشد و حسابداران با گسترش کسب ‌و کار نگرانی تغییر نرم‌ افزار نداشته باشند.

انواع نرم افزار های حسابداری,کاربرد نرم افزارها در حسابداری و حسابرسی,ویژگی های نرم افزار حسابداری,

 • تضمین امنیت اطلاعات مالی

از مهم ترین اطلاعات موجود در یک سازمان، اطلاعات بخش مالی است، عدم ثبت اطلاعات مالی یا سوء استفاده از این اطلاعات می تواند آسیب های جدی به سازمان وارد کند. حساسیت نسبت به امنیت اطلاعات از موارد قابل توجه در تهیه‌ کردن نرم‌ افزار است؛ در این مسیر، تعداد مشتریان ارائه‌ دهنده نرم‌ افزار، رضایت‌ مندی مشتریان و اعتبار آن شرکت در بازار می ‌تواند از امنیت اطلاعات مالی، به حسابداران اطمینان دهد.

 • سادگی و مورد پسند کاربران قرار داشتن

حسابدار باید بتواند به ‌راحتی بر نرم افزارها مسلط شود و به‌ سرعت بتواند کار با آن ها را شروع کند. سادگی و در عین حال کاربردی بودن، یک نمونه کمیاب از ویژگی های نرم افزار حسابداری می باشد که اگر حسابداران و مدیران مالی به آن دست یابند بهره ‌وری کاری شان افزایش و تنش‌ های کاریشان کاهش می‎ یابد.

 • داشتن قیمت مناسب

قیمت محصولی که می‌ خرید صرفا بابت نرم‌ افزاری که تهیه می ‌کنید نیست. تمامی موارد ذکر شده در هزینه‌ های آتی سازمان شما تاثیرگذار هستند. نرم‌ افزاری که قابلیت گزارش‌ دهی ندارد، قدرت تحلیل به حسابدار و مدیر مالی شما نمی ‌دهد، یادگیری و تسلط یافتن بر آن دشوار است، قابلیت گسترش مطابق با رشد سازمان شما را ندارد و کیفیت پشتیبانی فنی‌ آن پایین است.

چند نمونه از انواع نرم افزار های حسابداری

انواع نرم افزار های حسابداری,کاربرد نرم افزارها در حسابداری و حسابرسی,ویژگی های نرم افزار حسابداری,

 • نرم افزارهای حسابداری پارمیس

شرکت پارمیس یک مورد از انواع نرم افزار های حسابداری است که جزء مشهورترین ترین شرکت های نرم افزاری ایرانی می باشد و با تولید نرم افزارهای حسابداری شرکتی، فروشگاهی، و بازرگانی کمک بزرگی به کسب و کارها کرده است.

 • نرم افزار حسابداری شرکتی سپیدار

سپیدار، نرم افزار حسابداری شرکتی کمپانی معروف همکاران سیستم می باشد که با هدف پیاده سازی سیستم مالی منسجم مخصوص شرکتهای کوچک و متوسط ایجاد شد.

 • نرم افزار حسابداری شرکتی فرداد

نرم افزار حسابداری فرداد محصول جدید شرکت پرآوازه آرین سیستم و بهترین نرم افزار حسابداری این شرکت برای انواع شرکت ها می باشد که به تازگی به بازار عرضه شده است.

 • نرم افزارهای حسابداری هلو

20 سال است که شرکت مهندسی نرم افزار هلو، تولید نرم افزارهای حسابداری مخصوص اصناف و فروشگاه ها را با به کارگیری کارشناسان مجرب با پوشش دهی چندین گروه شغلی آغاز کرده است و علاوه بر این، خدمات مشاوره و راهنمایی در حوزه امور مالی به مشتریان خود ارائه می دهد.

 • نرم افزارهای حسابداری محک

تقریبا ده سال از تاسیس محک می گذرد که در طی این سال ها، موفق به طراحی و توسعه انواع نرم افزار های حسابداری مالی شده است و نرم افزار کیف پول محک یکی از برترین نرم افزارهای حسابداری رایگان و معروف در حوزه نرم افزارهای حسابداری شخصی می باشد که برای موبایل ساخته شده است.