صفحات لمسی چیست و چگونه کار می کنند؟

نحوه کار صفحات لمسی به گونه ای است که همزمان با گذاشتن انگشت و لمس نقطه مورد نظر در قسمت پشت صفحه نمایش، دستوراتی به پردازنده ارسال می شود. سپس از طریق ایجاد جریان الکتریکی کدهای برنامه نویسی اجرا شده و برنامه ای که کاربر با لمس آن را مشخص کرده بود، اجرا خواهد شد.

انواع فناوری صفحات لمسی

تاچ اسکرین را می‌توان  یک جایگزین مناسب برای کیبورد مکانیکی  دانست که انواع گوناگونی دارد و لحاظ اصل کار به همدیگر شبیه هستند به این صورت که که با لمس کاربر یا فشردن نقطه‌ای خاص توسط کاربر، دستوراتی به یک جریان الکتریکی که در زیر صفحه نمایش لمسی برقرار است، ارسال می‌شوند اما شیوه کارکرد صفحات لمسی هر کدام  ممکن است به گونه ای متفاوت با دیگری باشد. سه مولفه موجود برای ایجاد قابلیت لمسی، سنسور لمسی، کنترلر و نرم افزار هستند که با یکدیگر تعامل دارند. سنسور لمسی می تواند یکی از انواع مقاومت های صوتی، موج صوتی سطحی یا خازنی باشد.

صفحات لمسی چیست,صفحه لمسی خازنی چیست؟,صفحه نمایش لمسی چیست,

صفحه لمسی مقاومتی

در سیستم های مقاومت وقتی دو لایه فلزی به یکدیگر وصل میشوند، تغییری که در جریان الکتریکی ثبت می شود برای پردازش به کنترلر رایانه فرستاده می شود و می توان با استفاده از قلم و انگشت انجام داد. صفحه‌های مقاومتی از دو لایه که جریان الکتریکی درون آنها جریان دارد، تشکیل شده‌اند. یکی از این لایه‌ ها مقاومتی بوده و دیگری رسانا است. از انواع دستگاه هایی با صفحات لمسی مقاومتی می توان نمایشگر لمسی صندوق ها در فروشگاه، دسنگاه کارت خوان لمسی،نمونه های ATM را نام برد. کارکرد صفحات لمسی در این نوع نمایشگر به این شکل است که کاربر با یک لمس ساده دستورات خود را وارد دستگاه می کند و با فشردن انگشت روی صفحه، نمایشگر این فشار را تشخیص می دهد.

صفحه لمسی خازنی یا الکتریکی

نحوه کار صفحات لمسی در سیستم های خازنی به این صورت است که  در قسمت قاب شیشه ای لایه ای از ماده خازنی وجود دارد که مقدار بار الکترویکی را در نقطه ای که ما آن را لمس کردیم تغییر می دهد و صرفا با انگشت می توان با آن کار کرد و هر گونه تماس انگشت یا پوست باعث تغییر جریان الکتریکی در این صفحات خازنی می شود. رایانه تغییرات نسبی بار الکتریکی در هر نقطه را به صورت دقیق  محاسبه می کند و اطلاعات را به نرم افزار ارسال می کند. در این گونه صفحات لمسی شیء لمس کننده باید هادی جریان الکتریکی باشد و انگشت برای لمس نباید پوششی داشته باشد. این صفحات دارای مقاومت بالا هستند و از نظر کیفیت تصویر در حد عالی هستند و به همین دلیل در موارد بسیاری می توان از آن ها استفاده نمود.

کارکرد صفحات لمسی,صفحات لمسی چیست,صفحه لمسی خازنی چیست؟,

صفحه لمسی مادون قرمز

تکنولوژی مربوط به اکثر دستگاه های کتابخوان برای صفحه لمسی، تاچ اسکرین مادون قرمز است این نمایشگرها از یک آرایش افقی و عمودی گیرنده های مادون قرمز تشکیل شده است. زمانی که لمس روی این صفحه انجام شود، در نقطه مورد نظر نور متوقف می شود و این باعث می شود تا سنسورهای دریافت کننده نور، نقطه لمس را شناسایی کنند و پس از این دستور مربوطه اجرا می شود. این نوع نمایشگرها از لحاظ طول عمر مقاومت بالایی دارند وتنها در صورت آسیب فیزیکی از کار می افتند.

صفحه لمسی موج صوتی

در این گونه سیستم ها، امواج صوتی در سراسر صفحه لمسی ارسال می شود و با لمس قلم جذب خواهد شد. در تمام صفحه امواج اولتراسونیک صدا وجود دارند که به گونه ای که مداوم در حال رفت و آمد هستند. وقتی صفحه را لمس می کنیم باعث ایجاد اختلال در این امواج شده و بخشی از انرژی آن ها دریافت می شود . این صفحات لمسی امکانات بیشتری را در اختیار کاربران قرار می دهند. صدای تولید شده در این تاچ اسکرین ها مافوق صوت است و توسط گوش انسان شنیده نمی شود.

صفحه نمایش لمسی چیست,کارکرد صفحات لمسی,صفحات لمسی چیست,

صفحه لمسی Near field imaging

مقاومت این نوع صفحه نمایش بسیار زیاد است، به همین دلیل است که اغلب  در موقعیت های نظامی استفاده می شود. کارکرد صفحات لمسی  در این نوع تاچ اسکرین ها به این شکل است که کاربر با نزدیک کردن انگشت خود به صفحه ، موجب تغییر میدان الکتریکی صفحه خواهد شد و سیستم  با سرعت زیاد نقطه لمس شده را تشخیص می دهد. علاوه بر لمس صفحه، روش های مختلف دیگری برای کار با این صفحات وجود دارد مانند قلم، قلم استایلوس و یا حتی زمانی که کاربر دستکش به دست دارد.

قلم های نوری

کنترلر محل قلم را بر اساس این جذب تعیین می کند، از سنسور اطلاعات را می گیرد و مشخص می کند که لمس دقیقا در چه مکانی روی داده است . این اطلاعات سپس به نرم افزار ارسال شده و به لمس واکنش نشان داده می شود. این روند ممکن است طولانی به نظر برسد اما در واقع نانو ثانیه طول خواهد کشید.

نمونه های دیگر صفحات لمسی

تلفن هوشمند، تبلت ها، لپ تاپ های پیشرفته، سیستم های امتیاز دهی، دوربین های دیجیتالی و کیوسک های خود پرداز از نمونه های دیگر تکنولوژی کارکرد صفحات لمسی هستند.