خلبانی,رشته خلبانی,هوانوردی,

 

یکی از دغدغه همه قبولی های دانشگاه انتخاب رشته می باشد، برای انتخاب شما باید اطلاعات لازم درباره آن داشته باشید تا بتوانید انتخاب درست کنید، رشته خلبانی یکی از پر طرفدارترین رشته هایی است که شرایط خاص خود را نیز دارا می باشد.

اگر شما هم قصد انتخاب رشته دارید، برای داشتن اطلاعات لازم در ادامه این مقاله با ما همراه باشید.

رشته هوانوردی و خلبانی دارای زیر شاخه های فراوانی می باشد که شما باید با توجه به علایق و شرایط خود آن را انتخاب کنید.

رشته هوانوردی شامل گرایش های زیر می باشد

1 خلبانی

خلبانی در دو رشته نظامی و غیر نظامی دانشجو می پذیرد که نظامی تحت نظر ارتش و غیر نظامی زیر نظر راهداری و سازمان هواپیمایی می باشد.

ارتش جمهوری اسلامی به هنگام شرایط جنگی نیاز مند خلبان هایی برای خود نیز می باشد، همچنین علاوه بر خلبان های جنگی به خلبان های مسافر بری نیز احتیاج دارند، شما با توجه به شرایط خود در یکی از این دو رشته گزینش خواهید شد و نقشی در انتخاب رشته ی خود نخواهید داشت بلکه توسط دانشگاه تعیین می شود که خلبان مسافر بری ارتش باشید یا جنگی. در ادامه شرایط قبولی در رشته خلبانی را برای شما شرح خواهیم داد.

برای شرکت در رشته خلبانی شما باید در یکی از رشته های تجربی یا ریاضی دوره تحصیلی خود را گذرانده باشید و در آزمون ورودی دانشگاه شرکت کرده تا اطلاعات علمی شما را مورد بررسی قرار دهند، همچنین در هنگام انتخاب رشته ، رشته خلبانی جز 9 انتخاب اول شما نیز باشد.

بعد از بررسی اطلاعات علمی شما نوبت به سلامتی جسمی نیز می رسد، کسانی که داوطلب رشته خلبانی هستند باید قد بالای 165 سانتی متر و سن زیر 20 سال داشته باشند، همچنین دندان های آن نیز سالم باشد زیرا در ارتفاع بالا و فشار ناشی از ارتفاع باعث ایجاد مشکلاتی خواهد شد.

همچنین برای سنجش چشم شما طی 3 نوبت چشم بررسی خواهد شد.

پس از طی شدن این مراحل نوبت به بررسی روحیه و احساسات شما می رسد، برای شرکت در رشته خلبانی باید روحیه جسارت پذیر، نترس، شجاع داسته باشید و مسئولیت پذیری یکی از ویژگی های شما نیز باشد.

یکی دیگر از رشته های خلبانی به صورت غیر نظامی و مسافر بری می باشد، برای شرکت در این رشته شما باید مدرک دیپلم داشته و در طی دو مرحله در آزمون ورودی آن شرکت کنید، یکی از آزمون ها در سه ماه اول سال و دیگری در سه ماه دوم سال برگزار می گردد.

برای شرکت در رشته خلبانی نیاز به یادگیری زبان انگلیسی می باشد.

 

2 ناوبری هوایی

دومین رشته هوانوردی ناوبری می باشد که بسیار مهم است، ناوبری نقش ایمنی و امنیت پرواز را به عهده داشته ، افرادی که در این زمینه فعالیت می کنند باید هدایت پرواز را به عهده گرفته و در صورت مشکلات پیش روی هواپیما مسیر جدیدی را در اختیار خلبان قرار دهند تا مانع از بروز حوادث گردند.

3 مراقبت از پرواز

خلبانی,رشته خلبانی,هوانوردی,

یکی دیگر از رشته های هوانوردی مراقبت از پرواز است که باید شرایط آب و هوایی و ترافیک آسمان را بررسی کرده و اطلاعات لازم را به خلبان برساند تا از بروز مشکلات برای مسافران و خلبان جلوگیری شود.