روانشناسان معتقدند آنچه که طول عمر را افزایش داده و به تقویت سیستم ایمنی بدن بسیار کمک می کند خندیدن و شاد بودن است، بنابراین رابطه خنده و طول عمر را نمی توان نادیده گرفت. مطابق با نتایج علمی افرادی که غمگین و افسرده می باشند نسبت به اشخاص سالم به بیماری های جسمانی بیشتری مبتلا خواهند شد.

افزایش عمر با خندیدن,خنده و طول عمر,افزایش عمر با خندیدن,

بنابر تحقیقات دانشمندان دانشگاه مریلند نشان می دهند که خندیدن تاثیرات بسیار مثبتی بر روی شریان ها خواهد گذاشت و هم چنین با فواید داروهای استاتین و فعالیت های جسمی برابری می‌ کند. برای اینکه از این فواید برخوردار شوید تنها کافی است که ۱۵ دقیقه روزانه بخندید.

محققان برای اینکه به نتایج وضعیت پوشش داخلی رگ های خونی دست یابد و تاثیرات آن را مشاهده کنند، دو گروه از افراد را ایجاد کردند و برای یک گروه نمایش سرگرم کننده و خنده دار و برای گروه دیگر نمایش غم انگیز اجرا کردند.

و بعد از تماشای آن این دو گروه را با هم مقایسه کردند. این مشاهدات نشان داد که خنده می تواند باعث انبساط رگ های خونی تا سقف حداکثر ۵۰ درصد شود.

این انبساط یافتن رگ ها موجب می شود که از سکته، انقباض شریانی و ایست قلبی پیشگیری کند و نقش بسیار مهمی را در این زمینه ایفا می کند.

رابطه خنده با سلامتی

دانشمندان بر اساس تحقیقات جدید اظهار می کنند که هورمون های استرس زا در خون را قهقهه می تواند بسیار کاهش دهد. پژوهشگران در مقابل ۱۶ مرد یک فیلم کمدی نمایش دادند و آن ها در موقعیتی خنده دار قرار گرفتند.

خنده و طول عمر,افزایش عمر با خندیدن,خنده و طول عمر,

پژوهشگران قصد داشتند که قبل، حین و بعد از نمایش فیلم، میزان هورمون های استرس زا مانند اپی نفرین، کورتیزول و دوپاک را در خون آن ها اندازه گیری کنند.

این بررسی نشان داد که بر اثر تماشای فیلم خنده دار هورمون های استرس در خون این افراد به میزانی بسیار زیادی کاهش یافت.

محققان می گویند که اگر در موقعیت‌ های مثبت قرار بگیرید از عوارض ناشی از افزایش مزمن هورمون های استرس جلوگیری کرده و آن را به میزان چشمگیری کاهش می دهد.

روانشناسان مطابق با نتایج این پژوهش اظهار می دارند که در برنامه های کاهش فشار روانی و استرس و اضطراب موارد خنده آور به کار برده شود.

دارویی موثر به نام خنده

تاکید محققان بر این است که خنده می تواند به عنوان دارویی برای تمامی نقاط بدن کاربرد داشته باشد. افراد خنده رو از سلامت بیشتری برخوردار هستند.

زیرا خندیدن برای رهایی از استرس بسیار کمک می‌ کند. درست است که در ابتدا خندیدن موجب بالا رفتن ضربان قلب می شود اما به سرعت قلب آرام شده و در نهایت باعث کاهش فشار خون می شود.

روانشناسان معتقدند که خندیدن هم چنین موجب می شود که ماهیچه های نگهدارنده و اسکلتی آرامش یافته و در نهایت به بهبود گردش خون در ماهیچه ها می انجامد.

همینطور باید عنوان کرد که هورمون های استرس را خنده از بین برده و موجب ترشح هورمون هایی که مرتبط با شادی هستند می شود.

به علاوه خنده قادر خواهد بود که سیستم دفاعی بدن را افزایش دهد و به محافظت بدن در مقابل بیماری‌ های قلبی و سرطان بپردازد.

افزایش عمر با خندیدن,خنده و طول عمر,افزایش عمر با خندیدن,

دید علمی به خنده

این عبارت که بهترین درمان خنده می باشد برای اکثر مردم شناخته شده است و بسیاری از آنان به این جمله ایمان دارند. به همین خاطر بسیاری از پژوهشگران نقش خنده و طول عمر و  همینطور افزایش یافتن کیفیت زندگی انسان ها بررسی کرده اند.

مطابق با تحقیقات حتی گوش دادن به یک لطیفه ساده هم می تواند باعث کاهش چشمگیری از عصبانیت و خشم در فرد ایجاد کند.

ممکن است تنها در چند ثانیه این کاهش خشم اتفاق افتد در حالیکه هیچگونه راهکاری با چنین تاثیرگذاری زیاد نمی توان یافت.

مسئله جالب تر اینکه توسط خنده برخی از درد های مزمن هم تسکین نسبی پیدا خواهند کرد. خنده هم چنین کمک شایانی به جوان تر ماندن مغز می کند.

باید گفت که در دهه ۷۰ میلادی پژوهشی صورت گرفت و نتیجه نشان داده شد افراد مسنی که در زندگی خود زیاد می خندیدند در مقایسه با افراد مسن تر عصبانی و اخمو دارای ساختار مغز سالم تری بودند که هنوز هم آمادگی کسب و پردازش اطلاعات در آن ها وجود دارد.

بر اساس نتایج تحقیقات باید گفت که بهترین درمان جهت تسکین موقتی تمامی درد ها خنده می باشد، از این رو نباید رابطه خنده و طول عمر را نادیده گرفت.

رابطه خنده با طول عمر

توجه داشته باشید که نوع خنده می تواند طول عمر را تعیین کند. اخیراً محققان از این موضوع که خندیدن موجب طول عمر می شود فراتر رفته و دست یافته اند که خنده و طول عمر رابطه بسیار نزدیکی با هم دارند.

هم چنین نوع خنده رابطه مستقیمی با افزایش طول عمر فرد خواهد داشت. مطابق با پژوهش های صورت گرفته نشان می دهد افرادی که همواره در طول عمر  لبخند های جزئی دارند عمر آن ها تنها به 45 سال میرسد.

در حالیکه افراد دارای خنده های متوسط میانگین، 5/72 سال و گروه قهقهه زنان به 9/79 سال میرسد.  پس روانشناسان با بررسی افزایش عمر با خندیدن، می گویند تا می توانید بخندید و زندگی را آسان بگیرید.