اکنون بهترین  و راحت ترین راه برای تامین انرژی استفاده از سوخت های فسیلی می باشد گرچه دانشمندان و محققان همیشه در پی راه حلی برای کنار گذاشتن این سوخت ها بوده اند ( به علت انتشار گازهای کربن در جو ) و موفق به تولید هیدروژن به روش های نوین به عنوان سوخت چایگزین شده اند اما محدودیت هایی وجود دارد و  سوخت های جایگزین مانند هیدروژن هنوز به توسعه بیشتر نیاز دارند.

آب,آلومینیوم,هیدروژن,

بشر از دیرباز تا کنون به دنبال راه و روشی جهت حفظ بقای خود بوده است و همواره در پی کشف و استفاده از انرژی های مختلف، برای بهتر زیستن و بهبود زندگی داشته است.

در این مقاله ما سعی کردیم به مبحث تولید هیدروژن از طریق آب و آلومینیوم بپردازیم، با ما تا انتها همراه باشید تا شما را از جدیدترین بررسی های محققان و دانشمندان در این مقوله آگاه کنیم.

تولید هیدروژن از روش های نوین

انرژی هیدروژن را می توان به عنوان یک انرژی پاک و پایدار نام برد زیرا موجب تولید گازهای گلخانه ای و مضر نمی گردد اما متاسفانه امروزه تولید هیدروژن مبتنی بر سوخت فسیلی می باشد که منجر به تولید گازهای کربن و گلخانه ای می شود از این رو دانشمندان و محققان در جدیدترین بررسی های خود موفق به تولید هیدروژن با استفاده از آب و آلومینیوم ( راه کاری بسیار ساده و آسان ) شده اند.

تولید سوخت هیدروژنی از طریق آب و آلومینیوم

آب,آلومینیوم,هیدروژن,

چند تن از پژوهشگران دانشگاه ام آی تی ( پروفسور داگلاس هارت، دکتر لورین مروئه، پروفسور توماس ایگر ) در جدیدترین پژوهش های خود اعلام کرده اند که واکنش آب و آلومینیوم در دمای اتاق منجر به تولید هیدروژن می گردد بدین صورت که از طریق واکنش این دو، هیدروکسید آلومینیوم تشکیل می شود و در نتیجه به انتشار گاز هیدروژن می گردد.

یکی از معضلاتی که در این روش وجود دارد این است که آلومینیوم با اکسیژنی که در هوا وجود دارد بسیار راحت و سریع واکنش نشان می دهد و منجر به تولید اکسید آلومینیوم می شود و مانع از واکنش آلومینیوم با آب می شود بنابراین برای انجام این واکنش بایستی که لایه بالایی اکسید آلومینیوم برداشته شود و آلومینیوم در آب بیافتد و واکنش انجام شود و هیدروژن مورد نظر تولید گردد. اگرچه باز هم باید مطمئن شد که اکسید آلومینیوم مجدد تشکیل نشده است.

البته برای مقابله با این معضل پژوهشگران به رنگ کردن ضایعات آلومینیومی پرداخته اند تا در حالت مایع در دمای اتاق باقی بماند و به  هیدروژن اجازه انتشار بدهد و در نهایت منجر به تولید هیدروژن گردد.

نکته ی جالب این است که این ترکیب با آلومینیوم واکنش نشان نمی دهد و حتی می توان آن را بازیابی کرد و مجدد مورد استفاده قرار گیرد.

یکی دیگر از معضلاتی که باعث می شود از این روش جهت تولید هیدروژن استفاده نشود این است که آلومینیوم خالص نیز می تواند برای واکنش مورد استفاده قرار گیرد اما انرژی بالایی مصرف می کند. بنابراین با محیط زیست سازگار نیست. البته دانشمندان بر ای این معضل هم موفق به راهکاری شدند که در آن از ضایعات آلومینیومی (مانند درب قوطی نوشابه ) به جای آلومینیوم خالص استفاده کنند.

سخن آخر

در این پژوهش نشان داده شد که آلومینیوم را می توان به عنوان منبع تولید هیدروژن قرار داد .