روانشناسی یادگیری زبان انگلیسی نقش مهمی در موفقیت افراد در فهم زبان انگلیسی دارد. بر اساس نظر متخصصان این حوزه در یادگیری زبان انگلیسی 80 درصد روانشناسی و 20 درصد منابع و روش ها موثر هستند. منظور از 80 درصد روانشناسی مواردی مانند طرز تفکر، انگیزه،نحوه مدیریت زمان  و هزینه و … می باشد و مابقی را منابع و روش هایی که فرد در جهت یادگیری استفاده می کند شامل می شود. بنابراین  روانشناسی در یادگیری زبان انگلیسی بسیار مهم است و افرادی که انگیزه و اشتیاق بیشتری دارند سرعت و پیشرفت بیشتری در فهم و درک زبان انگلیسی خواهند داشت. اگر می خواهید با نکات مهم روانشناسی در آموزش زبان بیشتر آشنا شوید پس تا پایان با ما همراه باشید.

تمرکز خود را بر روی فرآیند قرار دهید نه نتیجه

معمولا زبان آموزان هنگام یادگیری زبان انگلیسی بیش از هر چیزی به نتیجه آن توجه می کنند. در حالی که هدف از یادگیری کسب مهارت جهت خواندن متون انگلیسی و یا مکالمه با افراد انگلیسی زبان است. این پروسه به تلاش و تمرکز زیادی نیاز دارد. در صورتی که افراد به جای تمرکز بر روی نتیجه بر روی فرآیند یادگیری تمرکز نمایند قطعا می توانند شاهد تاثیرات مثبت آن بر روی میزان یادگیری وپیشرفت خود خواهند بود. بنابراین بر اساس قوانین روانشناسی به شما توصیه می کنیم که بر روی مسیر رسیدن به هدف متمرکز باشید تا بتوانید این فرآیند را با موفقیت بیشتری طی کنید.

آموزش روانشناسی,روانشناسی آموزشی,روانشناسی یادگیری,

ادغام زبان انگلیسی با زندگی روزمره

یکی از تکنیک هایی که روانشناسی یادگیری زبان انگلیسی بسیار آن را تایید می کند ادغام زندگی با زبان انگلیسی می باشد به این صورت که بر روی هر وسیله ای در منزل برچسب ترجمه آن را قرار دهید تا در طول روز هنگام استفاده از آن ها این کلمات بارها در ذهنتان تکرار شود. البته امروزه روش جدید تری نیز وجود دارد و توصیه می شود به جای چسباندن برچسب در زمان استفاده از هر وسیله نام انگلیسی آن را حدس بزنید. این تکنیک در به خاطر سپردن لغات بسیار موثر است.

هم صحبتی با افراد مختلف

برای آنکه بتوانید به خوبی به زبان انگلیسی مسلط شوید نیاز است که با افراد مختلف که انگلیسی زبان هستند صحبت کنید تا با انواع لهجه های انگلیسی آشنا شوید. البته با توجه به اینکه در کشور ایران مردم به زبان فارسی صحبت می کنند می توانید ارتباط خود رابا افرادی که مانند شما در حال یادگیری زبان انگلیسی هستند صحبت کنید و یا اینکه فیلم های زبان اصلی ویا برنامه های تلویزیونی به زبان انگلیسی مشاهده نمایید. همچنین گوش دادن به پادکست ها نیز می تواند موثر باشد.

روزانه 20 الی 30 دقیقه تمرین داشته باشید

تمرین جزیی از یک روش یادگیری زبان انگلیسی است که می تواند در میزان یادگیری و تسلط افراد به زبان انگلیسی بسیار موثر باشد. برای یادگیری زبان انگلیسی دیگر همانند گذشته نیاز به ساعت های طولانی تمرین نمی باشد و در واقع متدهای امروزی تمرکز خود را بر روی کیفیت قرارداده اند نه کمیت. از جمله بهترین روش هایی که امروزه مورد استفاده قرار می گیرد روش +k می باشد که به منظور بهبود یادگیری زبان انگلیسی طراحی شده است و بر روی یادگیری گروهی مبتنی بر هدف  متمرکز است. این روش شرایطی را فراهم نموده است که افرادی که می خواهند زبان انگلیسی را یادبگیرند در یک گروه این اتفاق را بهترین شکل ممکن تجربه نمایند. k+tools  در واقع یک سیستم آنلاین است که به زبان آموزان اجازه می دهد به تنهایی تمرین داشته باشند و با استفاده از این کلاس های آنلاین یادگیری بسیار موثری را تجربه نمایند.

حواس خود را پرت کنید

بر اساس روانشناسی یادگیری زبان انگلیسی پرت کردن حواس خود برای چند لحظه به موضوعی دیگر می تواند تاثیر بسزایی در بهبود عملکرد مغز و سرعت یادگیری زبان انگلیسی داشته باشد. گراهام والاس روانشناس انگلیسی معتقد است زمانی که از کلاس درس فاصله می گیرید در واقع به اثر انکوباسیون کمک کرده اید که جزئی از تئوری خلاقیت می باشد. در واقع با استفاده از این تکنیک به ذهنتان استراحت می دهید و موجب می شود که پس از آن مطالب جدید  با سرعت بیشتری یاد بگیرد و به خاطر بسپارد. بنابراین بر اساس این تکنیک با فاصله گرفتن از کاری که مشغول آن هستید چون به ذهن خود استراحت می دهید می توانید راه حل های بسیار خوبی کشف کنید و مطالب را عمیق تر درک کنید.

روانشناسی یادگیری زبان انگلیسی,زبان انگلیسی,یادگیری زبان انگلیسی,

از برنامه مطالعه ثابتی استفاده نکنید

یکی از روش یادگیری زبان انگلیسی تغییر دادن برنامه مطالعه می باشد. زیرا استفاده از برنامه ثابت موجب می شود که به آن روش عادت نمایید. بنابراین بهتر است هر چند مدت یکبار زمان، مکان و روش مطالعاتی خود را تغییر دهید تا بهترین بازدهی ممکن در امر یادگیری را داشته باشید. به عنوان مثال اگر قرار است یک ساعت و نیم مطالعه داشته باشید بهتر است 45 دقیقه مطالعه کنید سپس خود را به کار دیگری مشغول نمایید  و مجددا مطالعه خود را ادامه دهید. این کار موجب می شود که زمان کوتاهی مطالب را فراموش کنید و دوباره با مطالعه مجدد مطالب را یاد بگیرید. به این ترتیب به مرور زمان سرعت یادگیری شما افزایش می یابد و می توانید تسلط بیشتری بر زبان انگلیسی داشته باشید.