دنیا علم از گستردگی بی انتهایی برخوردار می باشد، و همواره نظریه های علمی جنجال بر انگیزی برای تحقیق و تفحص علاقه مندانش وجود دارد. هر زمان که بشر گمان می کند به مرحله تکامل آن رسیده با مقوله ای ناشناخته رو به رو می گردد. از گذشته تا به حال علم را پویا می دانند، یعنی چیزی که زنده است و رشد و حرکت دارد. در طول تاریخ دانشمندان بزرگی پا به کره خاکی نهاده اند و با تحقیقات فراوان به مباحث متفاوت و خاصی دست یافته اند، اگرچه در ابتدا در اکثر مواقع با جبهه گیری از سوی جوامع مواجه می شدند، اما در نهایت نکات شگفت آور و سرنوشت سازی را به ثبت می رساندند.

بعضی از نظریات ارائه شده ساده و قابل فهم هستند اما برخی دیگر را تنها افراد آگاه و متخصص در آن حوزه درک کرده و می توانند به کار ببرند. بیایید نظریه های معروف علمی که توانسته اند دریچه های روشنی را به روی بشر بگشایند و سبک و سیاق اندیشه ها را تغییر دهند با هم بشناسیم.

 نظریه جهان ماتریکسی

به جرات می توان گفت یکی از مهمترین نظریه های علمی، جهان ماتریکسی است؛ که با بیان جهان شبیه سازی شده انسان را به شگفتی و تفکر در صحت یا صقم آن وا داشت. زمانی که برای اولین بار مبحث وجود ما در یک فضای شبیه سازی شده مطرح شد، تنها یک تلنگر به ذهن های اندیشمندان بود، اما بعدها افراد عادی نیز با بررسی و مطالعه مقالات و مطالب علمی نسبت به قضیه واکنش های خاصی نشان دادند. اگر واقعا جهان پیرامون ما یک دنیای مجازی و طراحی شده توسط ابررایانه های ماورایی باشد، چگونه می توان از این جهان خارج شد یا زمام امور را در دست گرفت. سازندگان ما چگونه و با چه هدفی اقدام به ساخت این فضاها کرده اند. شاید روزی پاسخی قاطع برای تمام سوالات خود بیابیم و راز به وجود آمدن این جهان را در یابیم.

معروف ترین نظریه های علمی,نظریه جهان ماتریکسی,نظریه نسبیت عام,

نظریه تکامل با گزینش طبیعی

چارلز رابرت داروین، زیست شناس و دانشمند بزرگ اهل بریتانیا با مبحثی جنجالی انقلابی عظیم در دانش بشری به پا کرد. او معتقد بود نسل ها در واقع حاصل یک تکامل با گزینش طبیعی هستند و طبیعت با یک فرایند کاملا خود خواسته اقدام به تولید نسل های آتی می کند. یکی از مهمترین نظریه های او تکامل نسل بشر از نژاد میمون ها است که هنوز هم در محافل علمی نتوانسته اند به طور قطع آن را رد نمایند. انتقال صفات از طریق ژنتیک توانسته عوامل طبیعی تکامل را زنده نگه داشته و تا زمانی که زاد و ولد انجام بپذیرد، ادامه خواد داشت.

نظریه نسبیت عام

از جمله نظریه های علمی می توان به نسبیت اینیشتین اشاره نمود. او با بیان قوانین گرانش در چارچوب زمان و فضای خارج از جو توانست وجود سیاه چاله ها را در آسمان به اثبات برساند. ضمن اینکه پیش بینی کرد این سیاه چاله ها مکانی برای دفن ستاره ها، اخترک ها و شهاب سنگ های نابود شده می باشند. اینیشتین از افراد تاثیر گذار در علم فیزیک و نجوم بود که امروزه با ابزار و وسایل فوق پیشرفته به راحتی می توان تمام مطالب ارائه شده از سوی او در زمینه نیروهای گرانشی و فیزیک کیهانی  را اثبات نمود.

نظریه اکسیژنی احتراق

آنتوان لاوازیه از دانشمندان مشهور در علم شیمی به شمار می رود، که برای نخستین بار نظریه تاثیر اکسیژن بر احتراق را بیان نمود. او در ابتدا از اکسیژن به عنوان یک اسیدساز نام می برد که موجب بروز آتش می شد، اگر چه این نظریه بعدها رد شد، اما لاوازیه و دوستانش نمی دانستند که موفق به ساخت اکسیژن شده اند. او را اولین کاشف اکسیژن می نامند، که توانست انقلاب عظیمی در علم شیمی بنیان گذاری کند.

نظریه پان اسپرمیا

از کهن ترین نظریه های جهان پان اسپرمیا می باشد، که معتقد است حیات در تمام جهان و کهکشان وجود دارد. دانشمندان یونان باستان اولین افرادی بودند که به بیان این نظریه پرداختند. محققان با بررسی و تحقیق فراوان بخش هایی از این فرضیه را به اثبات رسانده اند. آن ها بر این باورند که موجودات مختلف بنا بر نوع شرایط حیاتی خود بر سیاره ها و اخترک ها سکونت دارند و حتما نباید ظاهری بشر گونه داشته باشند.

نظریه مرکزیت خورشید

در گذشته های دور دانشمندان زمین را مرکز جهان می دانستند و معتقد بودند تمام کائنات و کیهان با محوریت زمین به کار خود ادامه می دهند. اما در سال 1543 نیکلاس کپرنیک با بیان نظریه مرکزیت خورشید، تحول عظیم و اعجاب انگیزی در علم پدید آورد. او ادعا کرد که خورشید جرمی ثابت بوده و زمین به همراه تمام کهکشان و منظومه شمسی به دور آن می چرخند. این مبحث دنیا را در شگفتی فرو برد و به سرعت نیز اثبات این نظریه اتفاق افتاد.

نظریه های علمی,نظریه های معروف علمی,معروف ترین نظریه های علمی,

نظریه اثر پروانه ای

نمونه بارزی از مهمترین نظریه های علمی در جهان، اثر پروانه ای می باشد، که اعلام می کند، یک محرک یا علتی که در طبیعت ناچیز و پیش پا افتاده به نظر برسد قادر است انرژیی فراتر از تصور بشر را تولید نماید. محققان این حوزه بر این باورند که انرژی ها با طول موج کوتاه می توانند نیروهای عظیمی را ایجاد کنند به طور مثال بال زدن پروانه با گردش در طبیعت به تکامل رسیده و ممکن است طوفانی مرگبار را پدید آورد.