در این مقاله همراه ما باشید تا شما را با دلیل لرزش زبان مار آشنا کنیم. همانطور که می دانید نقش زبان در جانوران معمولاً بسیار متنوع می باشد و از کاربردهایی نظیر تمیز کردن بدن، تشخیص مزه غذا، شکار و هم چنین تولید صدا برخوردار است.

اما باید گفت که مارها برای هیچ کدام از موارد بالا که ذکر شد، از زبان شان کمک نمی گیرند. زیرا زبان آن ها از گیرنده های بویایی و چشایی برخوردار نبوده اما در عین حال تصور می شود که مارها اغلب در حس بویایی از زبان خود بهره می گیرند.

دلیل لرزش زبان مار,زبان مار,دلیل لرزش زبان مار,

نقش زبان در مارها

در حقیقت مار ها مولکول های مواد شیمیایی را توسط زبان شان از هوا جذب کرده و به اندامی در سقف دهان که اندام جاکوبسون نام دارد انتقال می دهند.

در گذشته گمان می شد که زبان به صورت مستقیم مولکول های بو را به اندام جاکوبسون انتقال می دهد. اما با فیلمبرداری اشعه ایکس مشخص شد که به هنگام بسته بودن دهان، زبان فاقد حرکت در دهان می باشد.

در حقیقت زبان مار مولکول های بو را به صفحاتی در کف دهان به هنگام بسته شدن دهان انتقال می دهد. احتمالا مولکول های بو را این صفحات، به دهانه اندام جاکوبسون منتقل می کنند.

از نمونه ویژگی‌ های خاص مارها زبان دو شاخه مانند و حرکت لرزشی آن می باشد. اغلب مردم تصور می کنند که مار از زبانی چندش آور و ترسناک برخوردار است.

اینکه چرا زبان مارها به صورت دو شاخه است از زمان های دور مورد بحث بوده است. به عنوان مثال ارسطو گمان می کرد دو شاخه بودن زبان مار موجب می شود که لذت غذا برای او دو چندان شود.

در قرن هفدهم برخی نویسندگان معتقد بودند مارهایی را مشاهده کرده اند که توسط زبان شان مگس شکار می کرده اند. متاسفانه هنوز هم این باور اشتباه که مارها قادر خواهند بود با زبان شان نیش بزنند هم وجود دارد.

زبان مار,دلیل لرزش زبان مار,زبان مار,

3 بعدی بودن بویایی مارها

 

به دلیل دو شاخه بودن زبان مارها آن ها قادرند به صورت همزمان به جمع آوری مولکول های مواد شیمیایی از دو نقطه متفاوت بپردازند.

درست است که در مقایسه با معیارهای انسانی این تفاوت بسیار اندک می باشد، اما زمانی که آن ها زبان خود را بیرون می آورند، زبان دو شاخه آن ها قادر خواهد بود که محلی تا دو برابر پهنای سر انسان را دربرگیرد.

این عمل باعث می شود که مارها به ردیابی شکار یا جفت بپردازند.

در دهه ی ۱۹۳۰ که هنوز رفتار اخلاقی به جانوران مورد اهمیت نبود، زیست شناس آلمانی دریافت که اگر بخش آخر دو شاخه زبان مار را ببرد، آن ها هم چنان می توانند بوها را تشخیص داده اما قادر نخواهند بود جهت بو را ردیابی کنند.

نیل فورد آمریکایی در دهه ۱۹۸۰ دریافت که مارها در مسیر بو زبان دو شاخه خود را نگه داشته و زمانی که یکی از  شاخه های زبان از مسیر بیرون می رود، مار سر خود را می چرخاند به صورتی که هر دو شاخه در مسیر بو واقع شوند.

هم چنین باید گفت که مارها جهت دنبال کردن جنس مخالف هم از زبان دو شاخه خود کمک می گیرند.

مثلاً در مارهای کاپرهد، مارهای نر از زبان دو شاخه بلند و عمیق تری در مقایسه با جنس ماده برخوردارند که به احتمال زیاد به آن ها در یافتن جفت یاری می کند.

احتمالاً در پیدا کردن شکار هم ردیابی بو به مارها کمک می کند. به عنوان مثال در افعی ها یکی از اجزای غیر سمی اما بودار زهر در پیدا کردن شکار گزیده شده به مار کمک می رساند.

دلیل لرزش زبان مارها

حرکت بالا و پایین و لرزش زبان در میان جانوران منحصر به فرد مارها می باشد. مارها قادر خواهند بود با انواع مختلف لرزش زبان به شکل های گوناگون به نمونه برداری بوهای معلق در هوا بپردازند.

دلیل لرزش زبان مار این موضوع است که موجب می شود در هوای مجاور دهان نوعی گردابه ایجاد کند که به مار صد بار بیشتر از بیرون آوردن ساده ی زبان از هوا کمک می کند که نمونه برداری کند.