راهنمای جامع انواع چوب و کاربرد آن ها

انواع چوب در ایران به دلیل وجود درختان بسیاری که وجود دارد متنوع است. همچنین وارد کننده های چوب در تلاش اند که به اندازه نیاز بازار چوب وارد کنند.

چوب ملچ

یکی از انواع چوب چوب ملچ می باشد که رنگ آن قهوه ای مایل به قرمز است که البته رگه های سبزی هم در آن دیده می شود. این چوب دارای ویژگی هایی از جمله: بافت درشت، نیمه سنگین و نیمه سخت می باشد در برابر ضربه و خش نسبتا مقاوم و بادوام است. کاربرد این چوب بیشتر در ساختمان های چوبی و ساخت مبلمان روکش قایق سازی و وسایل ورزشی و در و پنجره و تخته چند لائی می باشد. همچنین روکش ملچ با تکنیک بوکمچینگ از جمله کارهایی است که به وفور با این چوب انجام می شود.

تحقیق درباره انواع چوب,شناخت انواع چوب,شناسایی انواع چوب,

چوب راش

می توان گفت نام علمی این چوب  Fagus orientalis و نام فارسی آن راس و مرس و نام انگلیسی آن Beechمی باشد. رنگ این چوب رنگ کرم مایل به قرمز است و درونی نامشخص دارد. دایره های موجود در این چوب به صورت فشرده و با مقاطع طولی دارای خطوط کم و بیش مشخص هستند. همچنین این چوب دارای ویژگی دیگری از جمله پره های چوبی در مقاطع طولی را داراست که این پره ها در مقاطع شعاعی به پرمگس و در مقاطع مماسی به دوک شناخته می شوند. اما در برخی مواقع این پرمگس های رنگارنگ نوعی عیب شناخته می شوند که به گفته نجاران هنگام رنگ آن قسمت ها سیاه می شوند. از ویژگی های دیگر این چوب می توان به چوبی نیمه سنگین و بافتی همگون و مقاوم در برابر قارچ ها و حشرات اشاره کرد.

این چوب به دلیل بافت همگون و درجه سختی مناسبی که دارد در ساخت مبل بیشترین درخواست را به خود اختصاص داده است.

چوب افرا

به دلیل انشعابات موجود این چوب تشکیل خانواده داده است و از دیگر خانواده های او می توان به: افرا شیردار، کیکم و افرا پلت اشاره نمود. در واقع بیشترین و بزرگ ترین نوع افرا در ایران از انواع چوب افرا پلت می باشد. رنگ این چوب بیشتر سفید مایل به کرم بوده که بیشتر سفید صدفی و با درخشندگی کم است. همچنین درون این چوب نامشخص است دایره های سالیانه به دلیل فشرده بودن چوب سالیانه در مقطع عرضی کاملا معلوم است. پره های چوبی ظریف و قهوه ای رنگ و براقی که در دو طرف مختلف طولی به صورت لکه ها و دوک ها مشخص شده است. همچنین این چوب کاربرد بسیاری در صنعت مبلمان سازی و روکش گیری به دلیل نیمه سنگین بودن و پرداخت آسان و کشیدگی کم را دارد.

نام انواع چوب,تحقیق درباره انواع چوب,شناخت انواع چوب,

چوب گردو

از انواع چوب می توان به چوب گردو اشاره کرد رنگ این چوب خاکستری مایل به قهوه ای تیره است و دارای بافت ریزی می باشد. نقش های بسیار زیبا و بادوامی که در این چوب ایجاد شده بسیار چشمگیر است. این چوب در برابر خش و ضربه و فشار و کشش به دلیل سختی و استحکامی که دارد بسیار بادوام و مقاوم است. این چوب در بسیاری از صنعت ها از جمله مجسمه سازی ساخت مبلمان امور هنری و تزئینی، قنداق تفنگ، منبت کاری و معرق کاری و ساخت آلات موسیقی کاربرد بسیاری دارد.

چوب افرای سیاه

کاربرد این چوب بیشتر در ساخت انواع خط کش و دکوراسیون های بزرگ می باشد.

چوب بلوط

این چوب از انواع چوب نجاری درشت بافت و بسیار بادوام می باشد. رنگ این چوب قهوه ای روشن تا تیره است. همچنین وزن این چوب بین نیمه سخت و نیمه سنگین و سنگین دسته بندی می شود. این چوب در برابر سایش بسیار مقاوم می باشد. چوب بلوط بهترین چوب برای ساخت پارکت ساخت مبلمان تراورس راه آهن و مدل سازی است. نکته دیگر اینکه چوب بلوط و راش در بازار ایران به وفور یافت شده و مورد استفاده قرار می گیرد.

شناسایی انواع چوب,نام انواع چوب,تحقیق درباره انواع چوب,

چوب ممرز

رنگ این چوب سفید تا سفید مایل به کرم است و جنسی سخت تا نیمه سنگین دارد. این چوب در برابر انواع ضربه فشار و خش بسیار مقاوم است و کاربرد آن بیشتر در کاغذ سازی تخته خرده چوب سازی تخته فیبر واگن سازی دسته ابزار و چوب های تونلی می باشد.

چوب آبنوس

این چوب به رنگ سیاه می باشد و بسیار خوش بو با چگالی بالا است. همچنین در تنه داخلی آن رنگ های مختلفی از زرد سفید تا قهوه ای و سیاه نمایان می شود.

چوب آبنوس دارای انواع مختلفی می باشد از جمله: آبنوس مرمری، آبنوس سیاه، آبنوس کاکی هستند. چوب آبنوس از انواع چوب نجاری می باشد و بیشتر در ساخت وسایلی نظیر میز و صندلی مبلمان و پیانو به دلیل استحکام و مقاومت بالایی که دارد مورد استفاده قرار می گیرد.

چوب اکونه (گابون)

این چوب دارای رنگ صورتی کمرنگ تا پررنگ می باشد. این چوب بسیار سبک نرم ریز بافت و کم دوام است و به خوبی ورقه ورقه می شود. کاربرد این چوب بیشتر در تهیه کاغذ قایق های سبک و… می باشد.