آمونیوم نیترات چیست؟

آمونیوم نیترات یک کود شیمیایی است که برای نیتراته کردن خاک کشاورزی مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین یک ماده منفجره نیز می باشد. مواد تشکیل دهنده این ماده از واکنش گاز آمونیاک و نیتریک اسید می باشد این واکنش به شدت گرمازاست و محصول نهایی بدست آمده مایعی غلیظ از آمونیوم نیترات می باشد که این مایع به دو شکل مایع و جامد موجود می باشد. قدرت بسیار زیادی دارد و این ماده از خاصیت انفجاری برخوردار است در حالی که قدرت بالایی را دارا می باشد قدرت انفجار پایینی دارد و فقط در صورت وجود یک چاشنی انفجاری  منفجر خواهد شد. رنگ آمونیوم نیترات در حالت جامد به رنگ سفید تا خاکستری متمایل به قهوه ای می باشد.

آمونیوم نیترات حدود 34 درصد اُزت دارد و کودی است مانند کود سولفات، آمونیوم در خاک به سرعت عمل می کند اما دوام زیادی در خاک ندارد.

آمونیوم نیترات یک بمب دست ساز قوی محسوب می شود چرا که ساخت بسیار راحتی دارد و به سادگی مورد استفاده قرار می گیرد. این ماده از نظر نگه داری یکی از ایمن ترین ماده منفجره شناخته شده است. به این ماده منفجره بسیار قوی نام بمب اوکلاهاما داده شده و دلیل آن هم انفجار مهیبی است که در آمریکا رخ داده است.

برای ساخت این ماده شیمیایی آمونیاک و اسید نیتریک غلیط نیاز است و به راحتی می توان آن را مورد استفاده قرار داد.

آمونیوم نیترات,آمونیوم نیترات چیست,خطرات نیترات آمونیوم,

کاربرد آمونیوم نیترات

کاربرد آمونیوم نیترات در گذشته برای ساخت انواع مواد انفجاری و بمب استفاده می شد اما امروزه بیشتر از این ماده برای کشاورزی و کود استفاده می شود. این ماده کم تولید می شود اما در غلظت های بالا. محلول رقیق این ماده خاصیت انفجاری دارد و تحت شرایط کنترل شده در معادن رو باز استفاده می شود. به دلیل خطرناک بودن این ماده و خطرات احتمالی در اکثر کشورها برای استفاده از این ماده قوانین سخت گیرانه ای وجود دارد. آمونیوم نیترات به تنهایی و اسانی قابل انفجار نیست و برای منفجر شدن نیازمند یک چاشنی است که برای انفجار سریع ضروری است. این ماده کاربردهای فراوان دیگری نیز از جمله: آفت کش، مواد آتش بازی، اکسید کنند و گاز بیهوشی دارد. همچنین از کاربرد دیگر این ماده می توان به حفظ مواد غذایی اشاره کرد.

کاربرد آمونیوم نیترات,آمونیوم نیترات,آمونیوم نیترات چیست,

کاربرد آمونیوم نیترات در کشاورزی

در واقع نیترات یک منبع عالی برای تغذیه گیاهان به شمار می رود. کود آمونیوم نیترات مقدار نیتروژن مورد نیاز گیاه را هم از طریق نیترات و هم از طریق آمونیوم تامین می کند. قدیمی ترین کود نیتراته در دنیا کود آمونیوم نیترات می باشد که به صورت انبوه تولید می شود. آمونیوم نیترات یک جاذبه بسیار قوی رطوبت است به همین دلیل در زمان تولید پوشش ضد رطوبت روی آن قرار می گیرد. این کود منبعی عالی برای گیاهان است که قابلیت ترکیب شدن با سولفات برای تامین نیتروژن و گوگرد گیاه را هم دارد. کاربرد آمونیوم نیترات در کشورهای اروپایی برای کشاورزی و مرتع بسیار زیاد است. و تولید این ماده در جهان سالانه 37 تن می باشد. به دلیل واکنش بسیار گرماگیر آن باعث کاهش دمای اطراف می شود.

ایمنی های لازم برای سلامتی

آمونیوم نیترات می تواند خطراتی برای سلامتی به بار آورد بهتر است در برابر آن ایمنی های لازم را رعایت کنید. آمونیوم نیترات اگر در تماس با چشم و صورت قرار گیرد باعث سوزش و تحریک آن ها می شود و اگر مقداری از آن بلعیده شود باعث سوزش دستگاه گوارش خواهد شد و با علائم خواب آلودگی، سردرد، تنگی نفس، کبود شدن پوست به دلیل کمبود اکسیژن و سرگیجه و ضربان سریع نمایان می شود. استنشاق این ماده باعث تحریک دستگاه تنفسی می شود ممکن است باعث سیانوز( تغییر رنگ پوست به دلیل کمبود اکسیژن )تشنج و تنگی نفس و حتی مرگ خواهد شد.

خطرات نیترات آمونیوم,کاربرد آمونیوم نیترات,آمونیوم نیترات,

خطرات نیترات آمونیوم

آمونیوم نیترات در شکل جامد مذاب یا محلول پایدار می باشد و در اثر دمای زیاد یا گرمای تابشی به عنوان مثال آتش می تواند در برابر انفجار مقاومت کمتری از خود نشان دهد.

آمونیوم نیترات زمانی که در معرض آلاینده ها از جمله فلزاتی مثل؛ کروم، مس، کلبات و نیکل قرار گیرد می تواند خطر بیشتری داشته باشد.

زمانی که نیترات آمونیوم مذاب شود می تواند خطر انفجار را چندین برابر کند.

اگر آمونیوم نیترات را در فضای بسته محصور کنید به طور مثال در یک لوله در بسته در معرض دمای بالا قرار گرفته و باعث انفجار خواهد شد.

در صورتی که یک انفجار کوچکی رخ دهد می تواند باعث انفجار در مقادیر بیشتر در آن نزدیکی شود.

در صورتی که مواد قابل اشتعال و قابل احتراق حتی در صورت نبود اکسیژن می تواند باعث افزایش احتراق و اشتعال شود در غیر این صورت آمونیوم نیترات قابلیت سوزانندگی نخواهد داشت.

آمونیوم نیترات با گرم شدن تجزیه شده و باعث آزاد سازی گازهای سمی آمونیاک و ازت خواهد شد. همچنین در اثر گرم شدن بیش از حد می تواند در فضای بسته باعث آتش سوزی و انفجار شود.