امروزه شاید به ندرت پیش بیاید که کسی از فواید نوشیدن شیر و اهمیت آن برای رشد و نمو آگاهی نداشته باشد، فواید شیر بی شک بدون انکار است و منبع غذایی طبیعی برای تمام پستانداران کره زمین می باشد.

شیر,شیر خوراکی,شیر سرد,

همانطور که می دانید نوشیدن شیر برای سلامتی بسیار ضروری و مهم است و منبعی مغذی از مواد معدنی می باشد که شامل کلسیم و پروتئین است که برای استحکام استخوانها بسیار مفید می باشد. البته شیر و محصولات آن بجز استحکام استخوان ها فواید دیگری نیز دارند. در ادامه با ما همراه باشید با اطلاعاتی راجع به این ماده ارزشمند و مفید برایتان ارائه دهیم.

مصرف روزانه شیر

طبق مطالعات پزشکان و دانشمندان، بهترین زمان نوشیدن شیر در شب و هنگام خواب می باشد زیرا مصرف شیر قبل از خواب علاوه بر کمک به خوابی آرام و منظم ( بخاطر ماده ای به نام تریپتوفان که در شیر موجود است.) باعث جذب بهتر کلسیم و پروتئین موجود در آن می شود. البته نباید از نوشیدن شیر در صبح و در وعده صبحانه نیز غافل شوید زیرا یکی از فواید شیر رفع بی حالی و بی حوصلگی و عصبانیت است که با صرف یک لیوان شیر در وعده صبحانه می توانید یک روز پر از انرژی و شادابی را آغاز نمایید.

نکته ای که باید بدان اشاره کنیم این است که از نوشیدن شیر در وعده ناهار بپرهیزید زیرا پروتئین موجود در شیر مانع جذب آهن می گردد و در وعده ناهار مخصوصا برای کودکان باعث بی اشتهایی آن ها می شود و مانع از جذب آهن مواد غذایی گوشتی می گردد.

یکی دیگر از فواید شیر کمک به سلامت قلب است؛ بدین ترتیب که به علت پتاسیم موجود در شیر، با نوشیدن مداوم آن باعث باز شدن رگهای خونی و کاهش فشار خون می گردد. بر طبق یافته ها ی پزشکی دریافت بیشتر پتاسیم و کاهش سدیم یا همان نمک باعث کاهش فشار خون و در نتیجه جلوگیری از سکته ی قلبی می گردد.

از آن جا که میزان مصرف شیر در بزرگسالان نیز از حائز اهمیت بالایی برخوردار است؛ بنابراین در این قسمت از مقاله به بررسی کالری موجود در شیر می پردازیم :

کالری موجود در شیر

یک لیوان شیر حاوی 240 گرم کالری می باشد که بسته به چربی موجود در آن مقدار کالری آن نیز متغیر است. یک لیوان شیر بی چربی حاوی 90 کالری است. همین مقدار شیر البته کم چرب حاوی 120 کالری می باشد و یک لیوان شیر پر چرب 150 کالری تولید می کند . معمولا شیر های پر چرب برای کودکان که در سن رشد و نمو هستند مناسب می باشد.

چند لیوان شیر در روز بنوشیم ؟ 

شیر,شیر خوراکی,شیر سرد,

فواید شیر برای انسانها به قدری حائز اهمیت است که کودکان زیر هفت سال نیازمند 1/5 لیوان شیر در روز و پسران در سن بلوغ به 3 لیوان شیر در روز هستند. دخترها در سن بلوغ به 2/5 لیوان و افراد بزرگسال و سالمند به 2 لیوان و خانم های باردار و شیرده به 3/5 لیوان تا 4 لیوان در روز نیازمند هستند.

سخن آخر

بعضی از افراد بعد از نوشیدن شیر دچار دل پیچه و نفخ می گردند که به دلیل عدم وجود آنزیم هضم کننده شیر در معده ی آن ها باید از شیر بدون لاکتوز استفاده کنند تا از فواید این ماده غذایی بهره مند گردند.