چقدر راجع به سیاه چاله ها اطلاعات دارید؟ آیا سیاه چاله ها همانطور که از اسمشان برمی‌آید فضایی سیاه و تاریک و خالی از هرگونه شیء یا موجود اند و یا دریچه ای برای عبور و رفتن به دنیایی دیگر هستند؟ آیا می ‌توان از سیاه چاله ها عبور کرد و جان سالم به در برد یا ورود به آنها پایان زندگی است؟ این ها گوشه ای از سوالاتی هستند که حداقل یکبار در ذهن عاشقان ستاره شناسی و نجوم و یا علاقمندان به فیزیک شکل گرفته اند. با ما همراه باشید تا با ماهیت سیاه چاله ها آشنا شوید و پاسخ سوالات و ابهاماتی که در ذهن تان شکل گرفته است را پیدا کنید.

شکل سیاه چاله ها چگونه است؟

اولین چیزی که باید راجع به این اجسام بدانید این است که برخلاف اسمشان، سیاه چاله ها فضایی چاله مانند نیستند، بسیاری از افراد تصور می کنند که آن ها مثل تونل هستند و می ‌توان از آن ها عبور کرد، این تصور بسیار اشتباه است چون با توجه به اطلاعاتی که دانشمندان، فیزیک دانان و ستاره شناسان به دنیای امروز ارائه کرده اند، ثابت شده است که این اجسام کروی شکل هستند نه چاله مانند. حال اینکه پاسخ به این سوال که « آیا آن ها واقعا تاریک و سیاه هستند؟ » مثبت است، این اجسام کاملا تیره هستند و هیچ نوری در آن ها وجود ندارد. برای توضیح اینکه چرا آن ها سیاه هستند و به آن ها چاله می گوییم باید ابتدا با نحوه‌ تشکیل شان در فضا آشنا شویم.

تعریف سیاه چاله به زبان ساده

سیاه چاله به زبان ساده جرمی فضایی دارای نیروی گرانشی بسیار زیاد و هزاران بار بیشتر از خورشید است. ستاره ها نیز متولد می شوند و روزی می ‌میرند، هنگامی که ستاره ای بسیار سنگین می‌ میرد هسته‌ آن در فضا باقی می ماند، جرم این هسته ها بسیار متنوع است اما گفته می‌شود اگر جرم این ناحیه‌ باقی مانده بیشتر از ۳ برابر جرم خورشید باشد، نیروی گرانش بر سایر نیروهای فیزیک مانند الکترومغناطیسی، هسته ای و… غلبه می کند و باعث می ‌شود جرمی بسیار بزرگ در فضایی بسیار کوچک متمرکز و فشرده شود.سیاه چاله ها همواره جزء اسرارآمیز ترین موضوعات جهان بوده‌اند اما می‌ توان آن را اینگونه توصیف کرد. سیاه چاله به زبان ساده یعنی جسمی پر از ماده تاریک و فضایی خالی از زمان، مقصدی برای سفری بی بازگشت.

برای فهم بهتر، تصور کنید ۲۰ جرم به اندازه‌ خورشید در ناحیه‌ ای به اندازه‌ کره زمین فشرده شوند، در این صورت نیروی گرانشی حاصل از آن ها به قدری زیاد می‌ شود که حتی بنیادی ترین قوانین فیزیک مانند فضا و زمان را بی معنی می کنند، درواقع در سیاه چاله ها خبری از زمان، فضا و حجم نیست.

بزرگترین سیاه چاله,تعریف سیاه چاله,سیاه چاله به زبان ساده,

علت تاریک بودن سیاه چاله

تاریک بودن سیاه چاله به علت وجود ناحیه ای به نام افق رویداد است، افق رویداد به ناحیه ای اطلاق می‌شود که سرعت گرانش از سرعت نور هم بیشتر است. درنتیجه نور که پرسرعت ترین چیزی در جهان هستی است هم   نمی تواند به افق رویداد یک سیاه چاله برسد و از آن فرار کند.

رفتن به سیاه چاله  ها

یکی دیگر از سوالاتی که همواره ذهن بشر را درگیر کرده است این است که اگر وارد یک سیاه چاله شویم چه اتفاقی می افتد و با چه چیزی رو به رو می شویم؟ آیا به نقطه‌ پایان کیهان رسیده و می ‌میریم یا به جهانی دیگر سفر می کنیم؟

رفتن به سیاه چاله ها در عمل غیرممکن است، علت های زیادی برای اثبات نشدنی بودن آن وجود دارد، ساده ترین دلیلش دور بودن این اجسام از کره ی زمین است. طبق شواهد موجود درون کهکشان راه شیری سیاه چاله های متعددی وجود دارد اما نزدیک ترین آن ها به سیاره‌ ی ما در فاصله‌ی بسیار زیادی حدود ۹.۵ هزار میلیون کیلومتر قرار گرفته است و با فرض اینکه روزی بتوانیم وسایلی برای سفر در کهکشان با سرعتی فراتر از سرعت نور بسازیم، در بهترین حالت حدود هزار سال طول می‌ کشد تا به نزدیک ترین سیاه چاله برسیم.

اما اگر روزی بشر موفق شد به قوی ترین اجسام جهان هستی دست پیدا کند، چه سرنوشتی در انتظارش است؟ آیا می تواند صحیح و سالم از سیاه چاله کهکشان راه شیری عبور کند؟ برای رسیدن به پاسخ مورد نظر در ادامه مقاله با ما همراه باشید.

سیاه چاله چیست,بزرگترین سیاه چاله,تعریف سیاه چاله,

اثر نودلی یا اسپاگتی سازی چیست؟

یافته های علمی از وجود پدیده ای به نام « اثر نودلی » یا « اسپاگتی سازی » خبر میدهند، این پدیده بیان می‌کند هنگامی که جسمی در نزدیکی مرکز گرانش سیاه چاله قرار بگیرد، با وجود جاذبه ی بسیار شدید، اختلاف نیرویی بین سر و ته آن جسم به وجود می آید و باعث می‌شود که در طول خود دچار کشیدگی شود و مانند یک رشته ی اسپاگتی درون سیاه چاله مکیده خواهد شد.

برخلاف تصور عموم، سیاه چاله ها ستاره ها و اجسام اطراف خود را نمی بلعند، بلکه این اجسام در نزدیکی سیاه چاله ها جرم خود را از دست داده و به صورت بادهای ستاره‌ای آن‌ را به سیاه چاله میدهند.

سیاه چاله به زبان ساده,سیاه چاله چیست,بزرگترین سیاه چاله,

بزرگ ترین سیاه چاله کهکشان راه شیری

بزرگ ترین سیاه چاله کهکشان راه شیری که در فاصله ۲۵ هزار سال نوری از زمین قرار گرفته است، مرکز کهکشان راه شیری است. این ابر سیاه چاله جرمی حدود ۴ میلیون برابر خورشید دارد و با داشتن نیروی گرانشی فوق العاده قوی، گازها و اجسام اطراف خود را جمع می کند و باعث حرکت مارپیچی مانند این اجسام در اطراف خود می شود و شکل و شمایلی مانند گرداب را ایجاد میکند.