چه عواملی باعث مرگ در خواب می‌شوند؟

دلایل مرگ در خواب، بسیار زیاد و با یک دیگر متفاوت هستند. انسان ها یک سوم زندگی خود را در خواب می گذرانند، به همین خاطر نباید جای تعجب وجود داشته باشد که بسیاری از افراد در خواب خود می میرند. مسائل غافل گیر کننده ای وجود دارند که بعد از خاموش شدن مغز و ورود مغز و بدن به حالت خواب رخ می دهند که گاهی نتیجه آن ها ممکن است بسیار ترسناک باشد. زمانی که چشم های خود را می بندید و وارد حالت عدم هوشیاری می شوید، برخی عملکرد ها در بدن به درستی انجام نمی شوند و خطر این مسئله در برخی افراد بالاست و ممکن است منجر به مرگ فرد در خواب شود. در ادامه مطلب همراه ما باشید تا شما را با برخی از این علت ها آشنا کنیم.

ایست قلبی در خواب,دلایل مرگ در خواب,علت مرگ در خواب,

  • آپنه‌ خواب

آپنه خواب، نوعی اختلال جدی است که در آن تنفس انسان به‌ طور مکرر قطع می ‌شود و دوباره ادامه پیدا می‌ کند. آپنه خواب انسدادی یکی از رایج ترین علت مرگ در خواب است.

  • تروما، محیط و مواد

در  بعضی از موارد، مرگ به دلیل نوعی عامل خارجی، یا مستقیماً از محیط و یا عامل بیرونی دیگر رخ می دهد. داروهایی که برای درمان اختلالات پزشکی از جمله درد و بی خوابی مصرف می شود ممکن است خطر مرگ را افزایش دهد. اگر این داروها بیش از حد مصرف شوند مانند مصرف بیش از حد الکل، احتمالاً این احتمال وجود دارد. آرام بخش ها و مواد مخدر ممکن است تنفس را تغییر داده یا سرکوب کنند.

  • ایست ناگهانی قلب در خواب

ایست ناگهانی قلب زمانی رخ می دهد که گره جیبی دهلیزی، دچار مشکل شود. به عبارت دیگر این شرایط زمانی رخ می دهد که سیستم های الکتریکی قلب به درستی کار نمی کنند. در برخی موارد این مشکل طی چند دقیقه اول باعث مرگ می شود. این مشکل جریان خون را در مغز کاهش می دهد، مهم ترین و شاید خطرناک ترین بخش مسئله این است که این مشکل نه تنها در خواب اتفاق می افتد، بلکه در بسیاری از موارد قبل از وقوع هیچ نشانه ای ندارد.

ایست قلبی در خواب,دلایل مرگ در خواب,علت مرگ در خواب,

  • سم مونوکسید کربن

یکی دیگر از دلایل مرگ در خواب، مونوکسید کربن یا CO یک گاز بی رنگ و بی بو است که اگر مقدار زیادی از آن وارد ریه ها شود باعث مرگ می شود. این گاز از اتومبیل های در حال کار، اجاق گاز، کوره، شومینه و خیلی از وسایل دود زای دیگر به وجود می آید. اگر مقدار مناسبی از این گاز در یک محیط کوچک تجمع پیدا کند، تنفس آن منجر به مرگ می شود. اگر فرد قربانی بیدار باشد علائمی مانند سرگیجه، ضعف، سردرد یا حالت تهوع را تجربه خواهد کرد. اما افرادی که می خوابند هیچ نشانه ای را مشاهده نمی کنند و قبل از این که چیزی را تشخیص دهند، در خواب می میرند.

  • ایست قلبی در خواب

خوشبختانه این مشکل دارای علائمی است که قبل از اتفاق افتادن قربانی را از خواب بیدار می کند. حمله قلبی زمانی رخ می دهد که جریان خون به بخشی از قلب مسدود می شود. این انسداد می تواند بخشی از عضله قلب را نابود کند و اگر بافت های قلب آسیب ببینند، قلب آن قدر قدرت ندارد تا خون را به قسمت های دیگر بدن پمپاژ کند. این مسئله منجر به نارسایی قلبی می شود و اگر فورا درمان نشود منجر به مرگ خواهد شد.

  • سندروم ناشناخته مرگ ناگهانی

این مسئله به احتمال زیاد یکی از اسرار آمیز ترین علت مرگ در خواب است. سندروم ناشناخته مرگ ناگهانی اولین بار در سال 1917 گزارش شد، اما علت دقیق سندروم مرگ ناگهانی مشخص نیست، ولی در بین مبتلایان همیشه به یک شکل بوده است که این مشکل منجر به مرگ بی دلیل افراد جوان و سالم در خواب می شود.

ایست قلبی در خواب,دلایل مرگ در خواب,علت مرگ در خواب,

  • آنوریسم مغزی

آنوریسم مغزی یک نقطه ضعیف در دیواره رگ خونی در مغز می باشد که شبیه به بادکنک نازک و کوچک پر خونی است. اما به مرور زمان و با پمپاژ خون در رگ ها این بادکنک ضعیف و ملتهب می شود و اگر فشار خیلی افزایش پیدا کند، پارگی رخ می دهد. زمانی که آنوریسم مغزی پاره می شود، خونریزی معمولا فقط چند ثانیه طول می کشد. اما خون منجر به آسیب سلول های مغزی اطراف می شود و این مسئله فشار داخل جمجمه را افزایش می دهد. اگر فشار خیلی زیاد شود، شرایط می تواند به سرعت منجر به مرگ شود.

  • ایست تنفسی

یکی دیگر از شایع ترین دلایل مرگ در خواب ایست تنفسی می باشد. ریه ها عملکرد قلب را تکمیل می کنند و مانند یک تیم عمل می کنند. بیماری ریوی اکثرا مزمن می باشد و ممکن است اثرات آن کندتر بروز کند. ریه ها مسئول تبادل اکسیژن و دی اکسید کربن با محیط هستند. هنگامی که آن ها به درستی عمل نکنند سطح اکسیژن کاهش می یابد سطح دی اکسید کربن بالا می رود و ممکن است تغییراتی خطرناک در تعادل اسید پایه بدن ایجاد شود.

اختلالات زیادی وجود دارد که ممکن است در خواب موجب مرگ شوند. برای جلوگیری از دلایل مرگ در خواب، از سایر علائم از جمله بی خوابی و بیداری های صبح زود هنگام، یا علائم آپنه خواب مکث در تنفس، خرو پف، شب ادراری، خواب بیش از حد در روز، خلق و خو و مشکلات شناختی آگاه باشید، تا در صورت بروز با آن مقابله کنید. اگر زود متوجه این اختلالات شوید جای نگرانی وجود ندارد، چون قابل درمان می باشند.