در این مقاله سعی کردیم به بررسی علت جوش های سر سفید و راه های درمان آن بپردازیم. امروزه در دنیا همزمان با پیشرفت های پزشکی، مراقبت های پوست و مو برای انسانها اهمیت فراوانی دارد. پوست شفاف و عاری از جوش تاثیر فراوانی در زیبایی چهره افراد دارد. احتمالا برای شما هم پیش آمده است که جوشهایی در صورت خود دارید که باعث آزار شما شده است و شاید حتی بعضی اوقات بر روی اعتماد به نفس شما تاثیر منفی گذاشته است.

جوش های سر سفید

آکنه,جوش,لکه پوستی,

هنگامی که سلول های مرده پوست، چربی و آلودگی باعث بسته شدن منافذ پوست می گردد جوشهایی در محل بسته شدن این منافذ به وجود می آید که به رنگ سفید یا زرد کم رنگ هستند که کمدون ها یا جوش های سر سفید نام دارند. و به علت اینکه پوست بینی افراد چربی بیشتری دارد محل مستعد تری برای پیدایش این جوش ها هستند.

البته علت جوش سر سفید در صورت به عوامل دیگری از قبیل اضطراب، استرس زیاد، قاعدگی، بلوغ جسمانی، خشک بودن بیش از حد پوست، یائسگی، استفاده بی رویه از لوازم آرایشی چرب و غیره وجود دارد.

خیلی از مردم به اشتباه می پندارند که خوردن مواد غذایی و خوراکیهایی با طبع گرم عامل به وجود آمدن جوش های سر سفید است که در واقع اینطور نیست زیرا خوردن گرمیجات باعث هیجان زیاد و انبساط خون می گردد و زمینه را  جهت بیشتر خارج شدن جوش ها می گردد.

روش های بسیاری اعم از داروهای شیمیایی، گیاهی و درمان های خانگی جهت از بین بردن  این جوش ها وجود دارند که در ذیل به اختصار به بعضی از آن ها اشاره خواهیم کرد:

بخار درمانی

آکنه,جوش,لکه پوستی,

بخور دادن  صورت روشی بسیار قدیمی و البته کار آمد است که  باعث می گردد منافذ بسته شده ی پوست سست گردد و گاها باز شود و چربی ها، چرک ها و سلول های مرده پوست آزاد گردد. از این روش می توانید هفته ای یک بار استفاده نمایید تا برای همیشه از شر جوش های سر سفید صورت خلاص گردید.

جوش شیرین

ماهیت جوش شیرین به گونه ای است که از آن میتوانید به عنوان یک لایه بردار ملایم پوست استفاده کنید به این ترتیب که یک قاشق کوچک چای خوری جوش شیرین را با آب مخلوط کنید و سپس این ترکیب خمیری شکل را بر روی پوست خود قرار بدهید و بعد از چند دقیقه آن را بشویید این کار باعث می شود که چربی های پوست و جوش های سر سفید خود را درمان نمایید.

اسکراب شکر

معجون شگفت انگیز شکر به همراه عسل و چند قطره آبلیمو تاثیر بسزایی جهت درمان جوش های صورت مخصوصا سر سفید دارد.

دارچین 

دارچین خواص دارویی بسیاری دارد و می تواند جهت سلامت پوست نیز نقش بسزایی را ایفا کند. ترکیب دارچین با عسل و ژل آلوورا می تواند معجزه ای در رفع جوش های سر سفید و سیاه صورتتان ایجاد کند.

همچنین مخلوط دارچین و آرد جو همراه با آب ولرم خمیری بدست می آید که می توانید به عنوان یک اسکراب جهت رفع جوش های صورت خود استفاده نمایید.

روغن درخت چای

از قدیم الایام از روغن درخت چای جهت درمان آکنه و جوش های سر سفید و سیاه پوست استفاده می کردند؛ روغن چای به جهت خواص آنتی باکتریال برای درمان جوشها بسیار مفید است.

علاوه بر درمان های خانگی فوق درمان های دیگری نیز وجود دارد که می توانید با مراجعه به داروخانه آن ها را تهیه و استعمال نمایید برخی از این محصولات به شرح زیر می باشد:

  • بنزوئیل پروکساید
  • سالیسیلیک اسید
  • کرم‌های رتینوئید
  • لایه بردارهای ملایم

که تمام این داروها جهت از بین بردن سلولهای مرده پوست، باز شدن منافذ و درمان جوش های سر سفید موثر می باشند.