بورس کالا و مزایا و معایب معامله در بورس

بورس کالا در واقع بازاری است که با توجه به شرایط موجود آن می توان چیزی را خرید و یا فروخت. با پیشرفت و بروز شدن بازار بورس نیاز به معامله کالاهای مختلف در آن هم بیشتر احساس شده و بازار های متنوعی برای خرید و فروش اضافه شده اند. بازار بورس کالا از جمله بازارهای اضافه شده ای است که باعث برطرف شدن نیاز اقشار جامعه شده است. در بازار بورس کالا می توان کالاهای مختلفی را خرید و فروش کرد. در ادامه مقاله با بورس کالا بیشتر آشنا خواهیم شد.

بورس کالا چیست,ثبت نام در بورس کالا,کارگزاری بورس کالا,

بورس کالا چیست؟

این بازار با هدف رفع کاستی ها و نیاز های اقشار جامعه ایجاد شده است. در واقع بازارخرید و فروش بورس کالا جز 5 بورس فعال در ایران است. که در سال 1382 در ایران راه اندازی و گسترش یافت. همچنین به جز بورس کالا بازارهای دیگری نیز راه اندازی شدند از جمله بازار بورس فلزات و بازار بورس کشاورزی که این بازارها در سال 1385 با در هم آمیختن بورس فلزات بورس کالا و بورس کشاورزی تشکیل شد و بعد از آن در سال 1386 کار خود را در سازمان بورس آغاز کرد.

در واقع بورس کالا فضایی را برای عرضه کنندگان و تقاضا کنندگان به وجود آورده که بتوانند کالاهای خاص خودشان را به شکل های متنوعی در این بازار به فروش برسانند. ویژگی دیگر این بازار قانونمندی آن می باشد که در صورت اضافه کردن این ویژگی تعریف ما از بورس کامل خواهد شد.

ضرورت پیدایش بازار بورس کالا

در واقع خرید و فروش بورس کالا می تواند نیاز بسیاری از افرادی که در بازار سنتی فعالیت می کنند را تامین کند. بازار بورس کالا بازاری کامل جهت رفع نیازهای اشخاص می باشد که در ادامه مطلب به ضرورت به وجود آمدن آن اشاره خواهیم کرد:

غیر قابل پیش بینی بودن قیمت ها در آینده

امکان کلاه برداری

نبودن قانون هرج و مرج در قیمت

نبود آمار دقیق و اطلاعات دقیق

نحوه خرید از بورس کالا,بورس کالا چیست,ثبت نام در بورس کالا,

مزایای باز بورس کالا

بعد از اینکه بازار بورس تشکیل و راه اندازی شد افراد در حوزه های مختلف اقدام به فروش محصولات خود کردند طبق تجربه این افراد بازار بورس کالا مزایای زیادی نسبت به بازار سنتی دارد از جمله:

کشف قیمت در حین انجام معامله به صورت شفاف

تضمین ابعاد مختلف معامله

قانونمند قابل نظارت و شفاف

پوشش توزیع و انتقال ریسک

مزیت قابل توجه این باز این است که می تواند باعث رشد بازار نسبت به قبل شود می تواند برای بازارهای مختلف ابزارهای مالی جدیدی را طراحی کند.

انواع بازارهای بورس کالا

بازارهای بورس کالا را می توان به انواع مختلفی تقسیم کرد که در اینجا به دو مورد اشاره خواهیم کرد از جمله:

بازار فیزیکی

هدف این بازار انجام معامله و تحویل کالا می باشد. ماهیت بازار فیزیکی از نظر تحویل کالا شبیه به بازار سنتی است. اما دارای ساز و کارهای پیشرفته تر و کامل تر است. نکته قابل توجه اینکه در بازار فیزیکی بیشترین ارزش معاملات در بورس کالا رقم می خورد. هدف از شکل گیری این بازار فراهم کردن فضایی برای تولید کنندگان صنایع پایین دستی عرضه کنندگان صنایع بالا دستی و مواد خام از جمله محصولات پالایشگاهی و پتروشیمی می باشد.

کارگزاری بورس کالا,نحوه خرید از بورس کالا,بورس کالا چیست,

بازار فرعی

سازوکار این بازار شبیه به بازار فیزیکی می باشد هم از نظر ماهیت اصلی آن یعنی تحویل کالا و هم از نظر تسویه و قانونمندی. اما در کنار این شباهت ها تفاوت هایی هم وجود دارد که این بازار با هدف بهرمند شدن طیف وسیع تری از بازار کالایی کشور از مزیت های بورس کالای ایران  با قوانین ساده تری راه اندازی شده است.

 

مهمترین اهداف بورس کالا

ایجاد بازاری منسجم و قانونمند برای تسهیل داد و ستد نقدی و آتی کالا که قیمت ها در آن به طور واضح کشف می شود.

سازماندهی و یکپارچگی بازارهای کالا نظیر بازار کالای خاص مثل؛ محصولات فلزی, انرژی و پتروشیمی و کشاورزی از طریق نظارت بر تعهدات و منافع طرفین معامله.

حذف کردن واسطه و واسطه گری های غیر ضروری و خرید و فروش مستقیم بین فروشنده و خریدار.

کاهش ریسک انجام معامله بین خریدار و فروشنده

کاهش نوسانات بازار و امکان انتقال ریسک.

فراهم آوردن تسهیلات مالی برای خرید و فروش.

و مزایای بی شمار دیگری که وجود دارد.

 

معامله بورس کالا دارای محدودیت هایی نیز می باشد:

افرادی می توانند از بورس کالا خرید کنند که خریدشان از حد معینی مثلا 30 یا 120 یا 220 تن کمتر نباشد.

بعضی از کالاهای موجود در بازار بورس کالا به صورت سبد عرضه می شود و امکان انتخاب برای شما وجود ندارد.

کسانی که به دنبال فرار مالیاتی هستند و همچنین به دنبال عدم شفافیت چنین افرادی این بازار را نمی پسندند.

عرضه کنندگان موظف هستند به طور دائم کالاهای خود را عرضه کنند و در صورت وقفه از بورس کالا اخراج خواهند شد.

و در انتها باید گفت که عمر بورس کالا در ایران 10 سال است اما در این مدت رشد کمی و کیفی خوبی داشته که دلیل آن انسجام و سازمان یافته بودن آن است.