افرادی که تا کنون با مشکلات روح و روان سروکار نداشته باشند، برای این که بخواهند برای اولین بار پروسه درمان اختلالات روانی و مشکلات روحی شان را شروع کنند ابتدا با یک سوال بسیار مهم روبه رو خواهند شد« به روانپزشک مراجعه کنم یا روانشناس؟» اما برای این که آگاه باشیم هر فردی برای درمان خود نیازمند چه متخصصی از حوزه اعصاب و روان است. در ابتدا بهترین گزینه این است که فرق روانشناسی و روانپزشکی را بدانیم.

در ابتدا بدانید که روانشناس و روانپزشک هر دو در یک راستا هستند اما این دو دارای تفاوت های بزرگی نسبت به یک دیگر هستند، علاوه بر این این دو مورد را نمی توان جایگزین یک دیگر کرد، بلکه در مواقعی لازم است که پروسه روانشناسی و روانپزشکی هر دو در موازات با یک دیگر برای بهبود هر چه سریع تر بیمار به کار برده شوند. در ادامه با ۵ تفاوت روانپزشکی و روانشناسی آشنا خواهید شد؛

۱- ممکن است که اثرات روانشناختی ناشی از مشکلات جسمی افراد باشد که در این حالت روانپزشک آزمایش پزشکی را تجویز می کند.

۲- معمولا جلسات روانپزشکی نسبت به جلسات روانشناسی با فاصله بیشتری انجام می شود، به طور مثال؛ شاید هر ماه و یا هر دو ماه یک بار.

۳- روانشناس به هیچ عنوان صلاحیت این را ندارد که دارو تجویز کند اما روانپزشک این صلاحیت را دارد، که متاسفانه در برخی از مراکز روانشناسی به اشتباه تجویز دارو صورت می گیرد!.

۴- جلسات روان درمانی اندکی طولانی و همچنین نزدیک به هم هستند، معمولا جلسات روان درمانی نزدیک به ۴۵ دقیقه به طول انجامیده و هفته ای یک الی دو مرتبه است.

۵- برخی از اختلالات شدید مانند؛ افسردگی حاد و اختلال شخصیت مرزی نیازمند مراجعه همزمان به روانپزشک و روانشناس می باشد.

تفاوت روانپزشکی و روانشناسی,روانپزشکی,روانشناسی,

تفاوت های دیگر روانپزشک و روانشناس!

در واقع اکثر افراد جامعه، فرق روانشناسی و روانپزشکی را به خوبی درک نکرده و این دو را با یک دیگر اشتباه می گیرند و نمی توانند دکتر روانپزشک را از روانشناس تشخیص دهند، اما همان گونه که مشخص است این دو گروه دارای تفاوت های بسیار زیادی با یک دیگر هستند، می توان تفاوت های روانپزشک با روانشناس را در این سه مورد نشان داد؛

درباره تفاوت روانپزشکی و روانشناسی بهتر است بدانید که یکی از گرایش های رشته پزشکی محسوب می شود در حالی که روانشناسی این گونه نیست.

روانپزشک صلاحیت این را دارد که برای بیمار خود دارو تجویز کند اما یک متخصص روانشناس نمی تواند دارو تجویز کند.

دکتر روانپزشک بیشتر با درمان دارویی سروکار دارد اما یک روانشناس از روش های رفتار درمانی و روان درمانی بیشتر استفاده می کند.

فرق روانشناسی و روانپزشکی,تفاوت روانپزشکی و روانشناسی,روانپزشکی,

روش درمانی روانشناس و روانپزشک

کار روانشناس و روانپزشک مکمل می باشد و به همین دلیل مراجعی که نیازمند درمان روانشناختی است را روانپزشک نزد یک روانشناس ارجاع می دهد و به همین شکل، مراجع اگر نیاز به درمان دارویی داشته باشد روانشناس او را به دکتر روانپزشک ارجاع می دهد.

دکتر روانپزشک برای درمان مراجع از داروهای اعصاب و روان استفاده می کند و برای مراجع تجویز می کند اما دکتر روانشناس سعی می کند با روش های غیر دارویی مراجع خود را که دچار مشکلات روانی و روحی است را کمک کند.

روانپزشک صلاحیت این را دارد که برای بیماری که در بیمارستان بستری است نیز دارو تجویز کند و حتی از روش های درمانی دیگر مثل؛ الکتروشوک نیز بهره ببرد، اما بالعکس دکتر روانشناس این صلاحیت را به هیچ عنوان ندارد.

روانپزشک به شرایط خانوادگی، تجارت، محیطی و سبک زندگی شخص توجه چندانی ندارد و بیشتر به جنبه فیزیولوژیک افراد توجه می کند اما در مقابل روانشناس بیشتر به بررسی موارد گفته شده می پردازد و به مراجع خود مشاوره غیر دارویی می دهد.

تفاوت روانپزشکی و روانشناسی این است که روانپزشکی تنها دارای یک شاخه است اما روانشناسی ۳۰ زیر شاخه تخصصی را دارد.

روانشناسی,فرق روانشناسی و روانپزشکی,تفاوت روانپزشکی و روانشناسی,

تفاوت روانشناس و روانپزشک با توجه به شرایط بیمار

دکتر روانپزشک معمولا هنگامی به درمان افراد می پردازند که مراجعان نیازهای روانشناختی، پزشکی و اجتماعی دارند، این گونه افراد معمولا افرادی هستند که دارای شرایط ویژه و پیچیده ای هستند به عنوان مثال؛ جنون جوانی، اختلال دو قطبی، افسردگی شدید

معمولا فردی که اقدام به خودکشی کرده و یا افکار خودکشی در سر داشته باشد، معمولا به وسیله روانپزشک تحت درمان قرار می گیرد، دکتر روانشناس معمولا بیشتر با افرادی روبه رو است که می تواند به طور موثر در معالجات روانشناختی به او کمک کند، این گونه موارد معمولا شامل؛ مشکلات یادگیری، مشکلات رفتاری، اضطراب و افسردگی می باشد این موارد از جمله تفاوت روانپزشکی و روانشناسی می باشد.