آیا می دانید که سونامی چگونه ایجاد می شود و چه اثراتی بر جا می گذارد؟ در واقع سونامی به امواج بزرگ و قدرتمند آب گفته می شود که معمولا پس از رانش لایه های پوسته زمین صورت می گیرد.

امواج,دریا,زمین,

علاوه بر آن اگر زلزله ای یا آتشفشانی در نزدیکی و اطراف دریا رخ دهد و فوران کند، سونامی با شدت بیشتری پدید خواهد آمد. وقوع سونامی در روی زمین و خشکی اصلا حس نمی شود.

این واقعه را فقط با پیدایش امواج بزرگ می توان فهمید و یا مگر اینکه انرژی آب و امواج به سمت منطقه دور افتاده در اقیانوس ها راه پیدا کند و در نتیجه به شکل پراکنده حرکت کنند، دیده می شود.

جالب است بدانید که امواج یک سونامی بزرگ و قدرتمند در ارتفاع ده متر هم بالا می رود و به صورت مستقیم به پایین و نزدیک سواحل و خشکی، حرکت می کند. این شکل از سونامی آسیب زیادی به ساحل می زند و آن را خراب می کند و به شهر ها وارد می شود.

برای آشنایی بیشتر در ارتباط با این که سونامی چگونه ایجاد می شود، در ادامه این مقاله با ما همراه باشید و اطلاعات به دست آمده را مطالعه کنید.

علت اصلی وقوع سونامی

به طور کلی اگر زمین لرزه ای در زیر آب وقوع بدهد و حس شود، انرژی آن زمین لرزه در سطح اقانوس آزاد می شود و در آن می پیچد، سپس امواج بزرگ پدید خواهند آمد.

اگر بخواهیم با یک مثل توضیح بدهیم که سونامی چگونه ایجاد می شود، می توانید تصور کنید که درون وان حمام هستید و با عقب جلو کردن پا های خود متوجه خواهید شد که روی سطح آب امواج کوچکی پدید آمده اند.

حال اگر با قدرت بیشتری این کار را انجام دهید، شکل امواج بزرگ تر خواهند شد. این انرژی که توسط پا ها ایجاد می شود همان زمین لرزه است که حدود ده میلیون برابر قدرتمند تر است.

سونامی به طور طبیعی با امواج کوچک و چند سانت متری آغاز می شود، اما با نزدیک شدن هرچه بیشتر به ساحل این امواج بزرگ تر خواهد شد. همچنین وقوع سونامی به دست فوران آتشفشان ها بسیار عظیم هستند هرچند که احتمال وقوع آن ها کمتر است.

سونامی,امواج,دریا,

سونامی های بزرگی که اتفاق افتاده اند

با زمین لرزه بزرگی که در اقیانوس هند در سال 2004 اتفاق افتاد، امواج سونامی بزرگ و وحشتناکی رخ داد. در این فاجعه دردناک حدود 230000 نفر در 14 کشور مختلف از دنیا رفتند.

تنها 70 درصد از این مرگ و میر ها در کشور اندونزی به وقوع پیوست. جالب است بدانید که خسارت مالی این فاجعه تقریبا 15 میلیارد دلار بود.

این زلزله بزرگ حدودا نه ریشتر بود که حتی پس لرزه های آن نیز در آفریقای جنوبی حس شدند. همچنین فیلمی در ارتباط با این سونامی بزرگ ساخته شده است.

علاوه بر آن در سال 2011 با وقوع زلزله 9 ریشتری یکی از سونامی های بزرگ و عظیم در کشور ژاپن رخ داد. در پی این فاجعه وحشتناک 300 میلیارد دلار خسارت هزینه شد که با توجه به مقدار زیادی که داشت از بیشترین خسارت های فاجعه تاریخ بشریت در جهان دانسته می شود.