پولبک چیست

پولبک در واقع به وضعیتی گفته می شود که قیمت برای بار آخر به همان نقطه که قبلا بوده است برمی گردد و برای زمان کوتاهی در همان وضع به طور ثابت می ماند. می توان گفت که قیمت در بالای خط روند در حال حرکت بوده و مدتی بعد خط روند را می شکند حرکتی خلاف جهت روند را طی خواهد کرد. در این شرایط برخی سهامدارانی وجود دارند که قادر نیستند خودشان را با شرایط وقف دهند و دچار زیان می شوند اما در بعضی مواقع نیز به سهام داران فرصت جبران داده می شود. در واقع پولبک در معنای لغوی پس کشیدن و یا عقب برگشت می باشد.

پولبک چیست,تفاوت پولبک و اصلاح قیمت,دلیل پولبک چیست,

انواع پولبک

پولبک به سه نوع تقسیم می شود اعم از داخلی خارجی و نرمال که در ادامه مطلب با آن ها اشنا خواهید شد.

پولبک نرمال: این نوع همان نوع عادی است که در بیشتر مواقع به چشم می خورد و به صورت ساده به سطح مقاومت یا حمایت برخورد می کند و دوباره به حرکت خود ادامه می دهد.

پولبک خارجی: این نوع پولبک قبل از اینکه قیمت سهم به سطح حمایت یا مقاومت مسیر اصلی خودش را پیش بگیرد مسیرش را ادامه می دهد. می توان گفت که این نوع پولبک بیانگر بالا بودن تقاضا برای سهم در حالت های صعودی و همچنین نزولی است. در صورتی که شما این پولبک را مشاهده کردید بدانید که احتمال صعود قیمت بسیار بالا می باشد.

پولبک داخلی:  این نوع نمودار نموداری خطرناک به شمار می رود چرا که نشان دهنده سرگرمی معامله گران در جهت نمودار می باشد. به طور مثال برای درک بیشتر این مطلب اگر قدرت و تصمیم خریداران قاطعانه تر بود قیمت مقاومت را رد نمی کرد و به سمت پایین نمی آمد و همچنین قیمت سهم بعد از برخورد به مقاومت رشد خود ادامه می داد.

منظور از پولبک چیست,پولبک چیست,تفاوت پولبک و اصلاح قیمت,

پولبک های مناسب چه نوع پولبکی هستند؟

برای مناسب ترین پولبک می توانیم پولبکی را مد نظر قرار دهیم که به شکل ضعیف و کندی انجام می شود. که به این حرکات  Compression گفته می شود. ما یک سطح داریم که با یک یا چند کندل قدرتمند شکسته می شود. پولبکی برای ما مناسب است که در حالت ضعیف و فشرده ای باشد و به سمت این سطح انجام شود که چنین پولبکی برای معاملات ما مناسب است.

تفاوت پولبک و اصلاح قیمت چیست؟

نکته مهم تفاوت پولبک و اصطلاح قیمت در این است که پولبک ها موقت اما اصلاح قیمت طولانی مدت است. اما هر دو آن ها یعنی هم پولبک و هم اصلاح قیمت به معنای جا به جایی روند می باشد. می توان گفت که اصلاح قیمت ها نشانه ادامه روند صعودی و یا نزولی در جهت ایجاد کردن الگوهای پلکانی قیمت هستند اما پولبک ها نشانه تغییر روند و مقاومت های شکسته شده به حمایت هستند.

آیا پولبک نشانه شروع یک روند جدید است؟

اکثر سرمایه گذاران معتقدند بعد از اینکه پولبک در سهم آن ها ایجاد شد شاهد ادامه همان روند قبل هستند در صورتی که اینگونه نیست، بولکوفسکی بر این باور است بعد از ایجاد پولبک فقط 50 درصد به روال قبل ادامه دارند در حالی که 50 درصد از آن روند قبل را ادامه نداده و مسیر جدیدی را شروع می کنند. همچنین به طور قطعی نمی توان گفت که پولبک در سهم اتفاق می افتد یانه و این موضوع احتمالا در نمودارها مشخص است پس برای اینکه پولبک را تکمیل کنید و به ادامه روند سهم توجه داشته باشید بهتر است به نکات گفته شده توجه کنید. اما موضوع دیگری هم هست که کمک زیادی به فهم و تشخیص بازار می کند آن هم تابلو خوانی بازار و تکنیک های معاملاتی است.

دلیل پولبک چیست,منظور از پولبک چیست,پولبک چیست,

وقتی پولبک اتفاق نمی افتد چه کنیم؟

بازار بورس با پیشرفت گسترده صعودی خود در حال حرکت است و از آن چه که سرمایه گذاران فکر می کنند به حرکات گسترده خودش ادامه می دهد. بنابراین در زمانی که پولبک در سهم رخ می دهد قانون طلایی حکم فرمایی می کند چرا که بهترین زمان انجام معامله است اما زمانی که پولبک در سهم اتفاق نمی افتد اقدامی در روند گریخته را باید انجام داد.

همچنین سرمایه گذاران نباید همیشه منتظر این باشند که پولبک رخ دهد تا معاملات شان را انجام دهند باید توجه داشته باشند که گاهی ممکن است پولبک رخ ندهد و سهم مسیرش را با شتاب زیادی به سمت بالا یا پایین طی کند.

تقریبا اکثر سرمایه گذاران به خاطر پولبک وارد بازار بورس می شوند و در چنین مواقعی اگر پولبکی اتفاق نیفتد امکان از دست دادن معامله وجود دارد و در این شرایط معامله گذار معامله اش را از دست خواهد داد اما بهتر است بداند که در صورت وارد نشدن به معامله امکان ازدست دادن 50 درصد از معامله وجود دارد و بیشتر از قبل ضرر خواهد کرد.

یک سرمایه گذار موفق باید اگاهی کاملی از قبل و بعد معامله خودش داشته باشد چرا که دانستن می تواند کمک بسیاری برای انجام معامله کند.