موفق ترین جوامع در دنیای امروز، جامعه هایی هستند که سرانه مطالعه در آنها بالا است و در کمترین زمان ممکن به جمع آوری بیشترین اطلاعات از طریق خواندن می پردازند بنابراین مهارت تند خوانی امروزه به یک مهارت مهم و با ارزش تبدیل شده است.

تندخوانی,کتابخوانی,مطالعه,

تند خوانی چیست ؟

تند خوانی یک مهارت حرفه ای است که سرعت خواندن را بالا می برد، البته نکته ای که نباید از آن غافل شد این است که یک تند خوان حرفه ای علاوه بر سرعت بالا در خواندن مطالب، کیفیت بالایی نیز در درک مفاهیم و قدرت یادآوری را دارد.

یک تند خوان حرفه ای به طور میانگین می تواند 2500 کلمه در دقیقه بخواند ولی یک فرد عادی که توانایی تند خواندن مطالب را به صورت حرفه ای ندارد تنها می تواند 300 کلمه در دقیقه بخواند.

همانطور که می دانید امروزه مهارت تند خوانی یک مهارت لوکس و بلا استفاده نمی باشد بلکه یک مهارت مهم و ارزشمند جهت رشد و توسعه فردی و جمعی است.

همانطور که در بالا توضیح داده شد تند خوانی فقط یک مهارت جهت بالا بردن سرعت مطالعه نیست بلکه مهمترین و حیاتی ترین بخش آن، افزایش کیفیت خواندن و یاد آوری است.

اهمیت تند خوانی

اگر بخواهیم علت موفقیت بسیاری از دانشمندان و مخترعان را جویا شویم علاوه بر ضریب هوشی بالای این افراد مهمترین و محرز ترین عامل موفقیت شان بی شک مطالعه می باشد. بی تردید اگر اهل مطالعه نباشید یا موفق نخواهید شد و یا اینکه موفقیت چشم گیری را نمیتوانید به دست بیاورید. متاسفانه سرانه مطالعه در کشور ما پایین می باشد البته می توان این مطلب را به دلایل بسیاری از قبیل خستگی در هنگام مطالعه، خواب آلودگی، تمرکز نداشتن روی مطالب، فراموش کردن و … ربط داد که در نهایت به ناتمام ماندن کتاب  و مطلب مورد نظر می انجامد. البته نباید نگران این موضوع باشید چون با تقویت مهارت تند خوانی می توانید سرعت مطالعه و درک مطالب را تا 3 برابر افزایش دهید .

آموزش تند خوانی

تندخوانی,کتابخوانی,مطالعه,

 نکته ای که بایستی بدانید این است که روش های آسانی وجود دارند تا شما را تبدیل به یک تند خوان حرفه ای کند. این تمرین ها و روش ها به شما کمک می کنند که درک مطلب بهتری از متن مورد نظر داشته باشید و همچنین تکرار این تمرینات، تاثیر مستقیمی بر مغز انسان می گذارد که در نهایت منجر به تقویت حافظه می گردد که در ذیل به اختصار به آن ها اشاره می کنیم:

دید زنی مطالب: در این فن می توانید به صورت اجمالی و گسترده به مطلب مورد نظر دست یابید.

هدایت چشم ها: یکی از اصلی ترین تکنیک های تند خوانی، استفاده از وسیله ای به عنوان هدایت گر هنگام مطالعه است.

سرعت حرکت چشم: از طریق این روش، شما می توانید سرعت حرکت چشمهایتان را بر روی کلمات بالا ببرید.

کاهش مکث ها و توقف چشم هنگام مطالعه سطور: تمرینی است که شما می توانید در حین آن توقف و مکث ها را کاهش دهید و هنگام مطالعه بجای حرکت دادن سر، چشمهایتان را به جلو حرکت دهید.

بی صدا خواندن: در هنگام مطالعه باید بدانید که سرعت قوه بینایی شما خیلی بیشتر از سرعت قوه تکلمتان، بنابراین در هنگام مطالعه از خواندن کلمات به صورت صدا دار بپرهیزید.

البته روش های دیگری نیز جهت افزایش سرعت و مهارت خواندن وجود دارد که اگر بخواهیم به تمام آن ها در این مقاله بپردازیم ممکن است از حوصله شما خارج باشد. به طور کلی به عنوان سخن آخر میتوان گفت که معایب تند خوانی از محاسن آن بسیار کم تر است.