انسان,خمیازه,خواب,

همه انسان ها در طول زندگی خود صد ها هزار بار خمیازه می کشد و ممکن است در طی یکی از این خمیازه ها با خود بیاندیشد که علت خمیازه کشیدن چیست؟

اگر دقت داشته باشید، در می یابید که هنگامی کسی در کنار ما خمیازه می کشد یا تصویر و فیلمی از خمیازه کسی را می بینیم، بلا فاصله بعد از آن ما نیز شروع به خمیازه کشیدن می نماییم.

خمیازه از امور ضروری و ناخودآگاه اکثر موجودات روی کره خاکی است که به دلایل مختلفی پیش می آید.

شما را دعوت می کنم که تا پایان این مقاله همراه من باشید و اطلاعات مفیدی در مورد فواید و دلایل خمیازه کشیدن کسب کنید.

علت خمیازه کشیدن

در گذشته های دور، تصور عموم بر این بود که خمیازه به علت خستگی و کسلی می باشد. اما امروزه تحقیقاتی بسیاری انجام شده و علاوه بر این ها دلایل متعددی برای این پدیده ارائه شده.

 

بقراط  در قرن های گذشته علت خمیازه کشیدن را مکانیسم بدن برای دفع هوای آلوده از خود می دانست. همچنین او معتقد بود که خمیازه می تواند روشی برای تشخیص تب و بهبود وضعیت اکسیژن خون باشد.

در ادامه با علت های اصلی ای که امروزه برای خمیازه ارائه شده را با هم مرور خواهیم کرد:

1_ کسلی و بی حوصلگی

حتما دقت کرده اید که ساعاتی از روز ممکن است انسان بی حوصله می شود و به عبارت عامیانه تر دل و دماغ انجام هیچ کاری را نداشته باشد؛ در این هنگام خمیازه مکررا به سراغ انسان می آید.

2_ خستگی و بی خوابی

برای این مواقع هنوز هیچ دلیل علمی ای ارائه و اثبات نگردیده است؛ با این حال، برخی صاحب نظران بر این باور اند که خمیازه در هنگام خستگی می تواند نشانه و محرکی برای خواب انسان باشد.

 

3_ فعل و انفعلات شیمیایی بدن

انسان,خمیازه,خواب,

برخی هورمون ها که داخل بدن ترشح می شوند و یا دارو هایی که وارد بدن می شوند، می توانند زمینه ساز خمیازه شوند. افزایش خمیازه به وسیله دارو، بیشتر در دارو های ضد افسردگی گزارش شده است.

4_ نگاه کردن به خمیازه کشیدن افراد دیگر

این دلیل، از عجیب ترین دلایل برای رخ دادن خمیازه است. مشاهده کسی که خمیازه می کشد به احتمال 90 درصد افراد را به خمیازه وادار می کند.

شاید باورش برایتان سخت باشد اما من در هنگام نوشتن این مقاله بالغ بر 15 بار خمیازه کشیدم. حتی ممکن است که خودتان نیز هنگامی که به این عمل می اندیشید، خمیازه بکشید.

5_ تنظیم سطح اکسیژن و دمای مغز

هناگمی که سطح اکسیژن خون پایین باشد و بدن با کمبود اکسیژن برای مغز رو به رو شود، با خمیازه به یک بار حجم بالایی از اکسیژن را وارد دستگاه گردش خون می نماید.

از طرف دیگر، با کاهش دمای خون در حال گردش، مغز به دمای مطلوب خود می رسد.

6_ حفاظت از گوش

تنظیم فشار هوای میان گوش داخلی و هوای بیرون بسیار حائز اهمیت است؛ به طوری که هنگامی که این فشار درست نباشد، افراد حس می کنند که گوششان گرفته است.

خمیازه کشیدن با تنظیم این فشار می تواند بسیار در سلامت گوش و شنوایی مؤثر باشد.

فواید خمیازه کشیدن

تمام مواردی که در مطالب فوق به آن اشاره شد، علاوه بر دلایل، فواید خمیازه نیز می باشند. از این جهت که در صورت نبود خمیازه اعمال بالا صورت نمی گیرد.

افزون بر عوامل بالا، عوامل دیگری مانند فصل، دما و… می تواند عامل ایجاد کننده خمیازه باشند. البته این دلایل در افراد متفاوت متغیر هستند.

خمیازه کشیدن برای همه انسان ها خوش آیند و لذت بخش است و علاوه بر انسان ها، حیوانات بسیاری نیز خمیازه می کشند؛ پس می توان این نتیجه گیری را انجام داد که خمیازه عمل مفید و طبیعی بدن است.