آموزش بلاک چین امروزه با افزایش محبوبیت ارزهای دیجیتالی مانند بیت کوین طرفداران بسیاری پیدا کرده است. بلاک چین در واقع فناوری زیر ساختی بیت کوین می باشد. البته این فناوری تنها محدود به بیت کوین نیست و ارزهای دیجیتال دیگر را نیز در بر می گیرد. متاسفانه اکثر افراد اطلاعات چندانی در مورد بلاک چین و نحوه کار آن و همچنین کاربردهایش ندارند. در صورتی که در دنیای امروز می تواند بسیار کاربردی و مفید باشد. اگر می خواهید با بلاک چین بیشتر آشنا شوید تا پایان با ما همراه باشید.

بلاک چین چیست؟

بلاک چین چیست سوالی است که ذهن کاربران بسیاری را به خود در گیر نموده است و همین باعث شده است که روی به سوی آموزش بلاک چین آورند. در پاسخ به این سوال باید گفت همانطور که می دانید برای مبادله و جابجایی پول به عنوان یک ارز فیزیکی و رایج در دنیا و به طور کلی انجام تراکنش های مالی از بانک استفاده می شود. در واقع بانک به عنوان یک بستر واسطه در این میان عمل می کند. در دنیای ارزهای دیجیتال نیز بلاک چین شرایطی را فراهم نموده که خریداران و فروشندگان انواع ارز دیجیتال به ویژه بیت کوین بتوانند به صورت مستقیم با هم در ارتباط باشند. به عبارتی تراکنش همتا به همتا و بدون نیاز به شخص ثالث به عنوان واسطه انجام شود.

آموزش بلاک چین,بلاک چین چیست,کاربرد بلاک چین,

نحوه عملکرد بلاک چین

اکنون که به معرفی بلاک چین پرداختیم نوبت آن است که با آموزش بلاک چین و نحوه عملکرد آن نیز آشنا شوید. فرض کنید که شما قصد دارید بیت کوین را مورد معامله قرار دهید و خریداری نمایید. در این شرایط بلاک چین تمامی اطلاعات تراکنش های معاملات شما که می تواند شامل تاریخ، زمان، حجم بیت کوین و … باشد را در حافظه خود ذخیره می نماید و بر اساس این اطلاعات اجازه نمی دهد سایر کاربران همان بیت کوین شما را مورد معامله قرار دهند و از آن حفاظت می کند.

هر یک از داده های تراکنش ها در یک بلوک ذخیره می شوند و هنگامی که این بلوک ها به یکدیگر متصل می گردند بلاک چین به وجود می آید. در صورتی یک بلوک به بلاک چین افزوده خواهد شد که مراحل زیر طی گردد.

  • حتما یک معامله با ارز دیجیتال انجام شود.
  • خرید و معامله صورت گرفته شده توسط نودها یا همان رایانه ها در سراسر دنیا تایید شود و مشخص شود که معامله مطابق با سفارش شما انجام شده و به ثبت رسیده است.
  • در صورت صحت اطلاعات معامله و تایید آن اطلاعات و جزئیات معامله در یک بلوک ذخیره و ثبت گردد. این اطلاعات در کنار هزاران تراکنش دیگر قرار خواهد گرفت.
  • هر یک از بلوک ها باید کد دهی شوند. به عبارتی هنگامی که اطلاعات یک بلوک تایید می شود یک کد شناسایی اختصاصی به نام هش به آن می دهند تا بلوک بتواند به بلاک چین افزوده شود. بنابراین تمامی این مراحل باید طی شود که مکانیزم عملکرد بلاک چین تکمیل گردد.

بلاک چین چه کاربردهایی دارد؟

کاربرد بلاک چین بسیار زیاد است و در دنیای امروز در موارد مختلفی مورد استفاده قرار می گیرد. اما از مهم ترین کاربردهای بلاک چین می توان به موارد زیر اشاره نمود.

استفاده بانکی

صنعت بانکداری امروزه بیشترین بهره ممکن را از فناوری بلاک چین نصیب خود کرده است. با استفاده از بلاک چین تمامی تراکنش ها در کوتاه ترین زمان ممکن انجام خواهند شد و کارهای بانکی و فعالیت های تجاری هرگز با تاخیر مواجه نخواهند شد.

آموزش بلاک چین,بلاک چین چیست,کاربرد بلاک چین,

استفاده  در ارز دیجیتال

تمامی معاملات ارزهای دیجیتال در بستر بلاک چین انجام می شوند و به این ترتیب امنیت آن ها تامین می شود. ارزهای دیجیتال تحت کنترل و حمایت هیچگونه دولت و مرکزی نیستند و به عبارتی دارای سیستمی غیر متمرکز می باشند. به همین دلیل ارزش آن ها همواره حفظ شده و تحت تاثیر بانک ها و دولت ها قرار نمی گیرند. از طرفی تراکنش های آن ها با سرعت بسیار بالا و کارمزد پایین انجام می شود که تمامی این اتفاقات در بستر بلاک چین رخ می دهد.

استفاده در سوابق املاک

روند ثبت حقوق مالکیت در دفتر املاک پروسه ای طولانی و زمان بر است و باید سند فیزیکی به کارمند دفتر ثبت تحویل داده شود تا در بانک اطلاعاتی مرکزی آن را وارد نماید که بلاک چین امروزه این مشکل را تا حدودی رفع نموده است. در واقع هنگامی اطلاعات مالکیت املاک در بلاک چین ذخیره می شود مالکان مطمئن می شوند که سند آن ها دقیق و بدون هیچگونه ایرادی و دائمی می باشد.

استفاده در رای گیری

دیگر کاربرد بلاک چین استفاده در رای گیری انتخابات است که میزان تقلب در انتخابات را به طور کامل از بین می برد. از طرفی این امر موجب افزایش مشارکت رای دهندگان خواهد شد. در واقع تمامی رای های به صورت یک بلوک به بلاک چین افزوده می شوند و هرگز امکان تغییر و دستکاری آن ها وجود نخواهد داشت.