عکاسی بخش مهمی از زندگی روزمره ما است و امروزه ما عکاسی با موبایل را به یک هنر و سرگرمی تبدیل کرده ایم. عکاسی راه کاری باورنکردنی برای ثبت، به اشتراک گذاری و حفظ تمام لحظات گذرا در زمان است. تلفن های هوشمند محبوبیت بیشتری نسبت به هر زمان دیگری دارند و بسیاری از افراد برای گرفتن عکس های تعطیلات و پر کردن آلبوم های عکس خانوادگی خود، از آنها استفاده می کنند. موبایل ها دوربین کوچکی دارند که راحت و همیشه در دسترس هستند. تنها چیزی که برای بهبود عکس های تلفن شما لازم می باشد، این است که با چند نکته و ترفند برای بهتر شدن عکاسی با تلفن هوشمند خود آشنا شوید. بنابراین در این مقاله نکات ساده ای را با شما در میان می گذاریم تا بتوانید با عکاسی جالب و به یاد ماندنی با تلفن همراه نتایج هوشمندانه تری به دست آورید.

آموزش عکاسی با موبایل,ترفندهای عکاسی با موبایل,عکاسی با موبایل,

  1. پایداری تلفن همراه

اولین نکته ای که در آموزش عکاسی با موبایل  باید بیاموزید این است که گوشی را ثابت نگه دارید. اطمینان از پایداری گوشی کیفیت تصویر شما را بهبود می بخشد. برای این کار به شما یاد می دهیم که چگونه بدون هیچ ابزاری گوشی را به حالت پایدار در آورید.

عکاسی حرفه ای با موبایل,آموزش عکاسی با موبایل,ترفندهای عکاسی با موبایل,

  • مرحله اول: بایستید و پاها را به اندازه عرض شانه باز کنید.
  • مرحله دوم: هنگام عکسبرداری از حالت ایستاده، دوربین تلفن همراه خود را با دو دست بگیرید و آرنج خود را در بدن فرو کنید.
  • مرحله سوم: از دکمه میزان صدا برای گرفتن ضربه سریع استفاده کنید. این کار به میزان لرزش کمتر دوربین کمک کرده و از تاری تصاویر جلوگیری می کند.

گاهاً شما برای افزایش قابلیت های عکاسی با موبایل به برخی لوازم جانبی نیاز دارد: یک سه پایه با گیره مناسب یاGorillapod  تهیه کنید تا دوربین گوشی را برای تصاویر واضح تر کند. اگر به حالت ایستاده عکس نمی گیرید، روش های دیگری برای تثبیت تلفن وجود دارد مثلا: آن را مقابل چیزهای ثابت مانند دیوار، پیشخوان، نرده ، درخت، چندین کتاب و … مهار کنید.

عکاسی با موبایل,عکاسی حرفه ای با موبایل,آموزش عکاسی با موبایل,

  1. تنظیم نوردهی و تمرکز

برای عکاسی حرفه ای با موبایل نور کافی حرف اول را می زند، اگر می خواهید روشنایی عکس ها را تنظیم کنید، چه برای گوشی های اندرودی و چه آیفون، کافیست که روی صفحه دو بار ضربه بزنید، آنگاه یک نوار لغزنده ظاهر می شود. برای روشن شدن صحنه می توانید نوار لغزنده را به سمت بالا حرکت دهید یا برای تاریک شدن به سمت پایین بیاورید. زمانی که روی صفحه نمایش تلفن هوشمند خود ضربه می زنید، دوربین را روی سوژه متمرکز کرده اید. این امر به شما کمک می کند تا از تمرکز و بهینه سازی نور اطمینان حاصل کنید. نکته حرفه ای: هنگامی که عکس خود را گرفتید، می توانید از فیلترها و برنامه هایی استفاده کنید که تصویر را بیش از پیش واضح می کنند روشنایی، کنتراست و اشباع عکس را نیز می توان بر این اساس تنظیم کرد.

  1. قانون یک سوم

یکی دیگر از ترفندهای عکاسی با موبایل رعایت قانون یک سوم است. در بیشتر دوربین های گوشی های هوشمند یک شبکه داخلی وجود دارد که صفحه نمایش را به سه بخش تقسیم می کند و این از مشهورترین قواعده در عکاسی ناشی می شود که قانون یک سوم نام دارد. در اینجا ایده این است که اگر سوژه خود را در امتداد یکی از این خطوط یا در یکی از تقاطع ها قرار دهید، در نهایت ترکیب بندی قوی تری خواهید داشت. به طور کلی، اگر سوژه عکس خود را در تقاطع دو خط (یکی افقی و دیگری عمودی) بر روی شبکه قرار دهید، یک ترکیب دلپذیر ایجاد خواهید کرد. چنانچه از شخصی که در یک مکان زیبا ایستاده است عکس می گیرید ، نباید او درست در وسط قاب باشد، اجازه دهید او در یک سوم فضای عکس قرار گیرد.

ترفندهای عکاسی با موبایل,عکاسی با موبایل,عکاسی حرفه ای با موبایل,

  1. از فضای خالی استقبال کنید

یکی از مواردی که در آموزش عکاسی با موبایل باید به آن دقت شود این است که “فضای خالی” می تواند عکس شما را از”خوب” به “عالی” تغییر دهد. وقتی فضای خالی زیادی در یک عکس وجود داشته باشد، سوژه شما بیشتر برجسته می شود و همین موضوع، واکنش شدید بیننده را بر می انگیزد.

آموزش عکاسی با موبایل,ترفندهای عکاسی با موبایل,عکاسی با موبایل,

  1. از خطوط پیشرو استفاده کنید

در برخی از عکس ها، خطی وجود دارد که چشم بیننده را به سمت قسمت خاصی از قاب می کشاند که به آنها خطوط پیشرو گفته می شود. این خطوط می توانند مستقیم باشند یا مدور؛ به راه پله ها، نمای ساختمان، مسیرهای قطار، جاده ها یا حتی یک مسیر از میان جنگل فکر کنید. خطوط پیشرو برای ایجاد حس عمیق در تصویر بسیار مناسب هستند و می توانند عکس شما را به صورت هدفمند طراحی کنند. بهره بردن از این مورد در عکاسی حرفه ای با موبایل، جذابیت یک تصویر را در پی دارد.

عکاسی حرفه ای با موبایل,آموزش عکاسی با موبایل,ترفندهای عکاسی با موبایل,

  1. به دنبال تقارن باشید

تقارن را می توان به عنوان “حس مبهم نسبت و تعادل هماهنگ و زیبا” تعریف کرد. تصاویری که دارای تقارن هستند می توانند به طرز باورنکردنی چشم نواز باشند، همچنین یکی از ساده ترین و جذاب ترین روش ها برای عکاسی با موبایل است. در عکاسی، تقارن معمولاً به معنای ایجاد تصویری است که می تواند به دو قسمت مساوی تقسیم شود.